Adja meg a kénsav minőségi összetételét igazoló reakciókat! A nemfémek és vegyületeik tulajdonságai

Végezzen reakciókat, amelyek megerősítik a kénsav minőségi összetételét. Írj reakcióegyenleteket!


Tegyünk 1-2 cinkszemcsét egy kémcsőbe, és adjunk hozzá kb. 1 ml híg kénsavat. Mit figyelsz? Írjon reakcióegyenletet, és vegye figyelembe a redox folyamatokat!


Öntse a nátrium-szulfid oldatot két kémcsőbe. Az egyikbe öntsön klóros vizet, a másikba brómos vizet. Mit figyelsz? Magyarázza meg észrevételeit. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

A klór és a brómos víz oxidálószerek, ezért mindkét kémcsőben a szulfid kénné oxidálódik.


Az oldatok színtelenné válnak.

Három kémcsövet kapsz oldatokkal. Határozza meg, melyik tartalmaz sósavat, kénsavat és nátrium-hidroxidot. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!



Határozza meg, hogy az asztali só tartalmaz-e szulfátokat. Írja fel a reakcióegyenleteket molekuláris és ionos formában!


Jellegzetes reakciók segítségével állapítsa meg, hogy az Önnek adott só szulfát, jodid vagy klorid. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!


Réz(II)-oxid alapján készítsünk réz(II)-szulfát oldatot, és izoláljunk belőle kristályos réz-szulfátot. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

lecke - 4. számú gyakorlati munka (9. osztály)

Az óra típusa: lecke- gyakorlatinformációs és kommunikációs technológiák felhasználásával.

Tárgy: Megoldás kísérleti feladatok a témában: "Oxigén alcsoport".

Az óra céljai:

én . UUD kialakulása

1. Személyes UUD - az önrendelkezés lehetősége az intellektuális képességekkel kapcsolatos gyakorlati munkában (a szervező lapot vesz, értékeli képességeit és képességeit).

2. Szabályozó UUD - célok kitűzése, tevékenységek tervezése és szervezése, előrejelzés, ellenőrzés, korrekció, értékelés.

3. Kognitív UUD - kutatási akciók (ismeretek alkalmazása egy adott helyzetben, kísérleti problémák megoldása, a logikus gondolkodás oktatásának összetevőjeként)

4 Kommunikatív UUD - csoportban végzett munka szervezése és tervezése, megegyezés és közös megoldás megtalálása, interperszonális kapcsolatok kialakítása.

II. Az ionokra adott kvalitatív reakciók ismereteinek felhasználásával, tapasztalatból tanulja meg a vegyi anyagok felismerését;

III. A tanulók kognitív tevékenységének fejlesztése a kísérlet végrehajtása során;

IV. A pontosság, a kémiai reagensek használatának tiszteletben tartása;

V. A virtuális laboratóriummal való munkavégzés készségeinek megszilárdítása.

Az órák alatt

    Szervezési pillanat.

Helló srácok. Ma vendégeink vannak az órán, körzetünk iskoláiból kémiatanárok. Fordulj meg és üdvözöld őket. Csodálatos. Ülj le. Remélem mindenki készített füzetet, tollat, ceruzát az órára. Aztán kezdjük.

Motiváció:: adjon hozzá egy szót a kifejezéshez

KÉMIAI

Ügyeljen a táblára. Csak egy szót írtam "VEGYI", szavakat adva hozzá a kifejezésekhez (KÍSÉRLETEK, REAKCIÓK, JELENSÉGEK, FOLYAMATOK stb.)

Mondd, van valami, ami egyesítheti ezeket a kifejezéseket? (Praktikus munka).

Jobb. És ma a leckében gyakorlati munkát végzünk veled. Szokás szerint csoportosan dolgozunk. Nyissa ki a jegyzetfüzeteit, írja le a „Kísérleti feladatok megoldása az „Oxigén alcsoport” témakörben című munka dátumát és témáját.

Otthon felkészültél a mai órára, megnézted a tankönyveid 146-147. oldalán található problémákat, és átgondoltad a célt. Szerinted hogy kell hangzani?

    az "Oxigén alcsoport" témakör tanulmányozása során megszerzett ismereteket alkalmazza a kísérleti problémamegoldásban;

    hogy megszilárdítsák a kémiai kísérlet végzésének készségeit.

Rendben, írjuk fel a munka célját egy füzetbe.

Szükséges ahhoz, hogy a munka eredményes legyen, és ne legyen egészségügyi következménye?

Tartsa be a biztonsági szabályokat és a csoportmunka szabályait.

    Ismételjük a T.B. (ismételjük a táblázat szerint, ahol csak képek maradtak)

    CSOPORTOS MUNKA SZABÁLYAI:

Minden TB szabály betartása

Maradj csendben, ne zavarj másokat, ők is dolgoznak

Mondd el a gondolataidat, ne kritizálj másokat

Tudjon tárgyalni, találjon közös megoldást.

    Az asztalokon egy mappa található a munkavégzéshez szükséges utasításokkal. (20 perc)

Szerepeket osztunk ki

A) szervező (utasítási kártyával dolgozik, kitalálja, mit kell tennie, utasításokat ad az előadónak)

B) előadó – gyakorló (reakciókat vezet)

C) kontroller-analitikus (a megfigyeléseket elemzi és a szervező munkáját javítja)

Az első feladatot (4. sz. feladat a 147. oldalon) egy virtuális laboratórium segítségével oldjuk meg veled. Minden csoportból meghívok egy embert. Srácok, gyorsan osszák el a szerepeket. Határozott? Kezdődik. Emlékeztetem a csoportos srácokat a jelentési táblázat összeállítására.

Köszönöm. Leülhetsz és folytathatod a munkát a csoportjaidban, de más szerepkörben is.

Következtetés : Milyen következtetést vont le a munka eredményeiből? Javítsuk ki.

Srácok, a leckénk a végéhez közeledik. Mit tud mondani a mai munkáról?

- Megtettem a legjobbat...

- Magát tudom dicsérni…

- Az osztálytársaimat tudom dicsérni…

- Meglepődtem...

- Véleményem szerint ez nem lehetett….. mert…….

- A jövőben figyelembe veszem……….

Oké, most

Mindenki tálcát, füzetet visz a tanári bemutató asztalhoz, rendet rak a munkahelyen

    Utolsó rész.

Köszönöm mindenkinek a munkájátaz eredményeket a következő leckében fogod megtudni. Otthon ismételje meg a levegő összetételét, és gondolja át a következő feladatot.

HÁZI ÉLMÉNY

A javasolt anyagokból: 50 ml, 9% ecetsav, 1 evőkanál.NaHCO 3 (códa), 100 ml. H 2 O, 1 st. egy kanál mosószer, céklalé, sótészta vagy gyurma. kémiai kísérlet lebonyolítására vonatkozó utasításokat ajánlanak, amelyek szemléltető segédeszközként szolgálhatnak a 6. osztályos földrajz órán

Szakaszok: Kémia

Óraforma: gyakorlati munka.

Az óra céljai:

  • Nevelési:

Gyakorlati ismeretek megismétlése és megszilárdítása a kémiai kísérletek elvégzésében, a reagensek kezelésében, a biztonsági szabályok betartásában;
- megtanulni a munkához szükséges reagensek kiválasztását, a megfigyelt jelenségek feltételezését, következtetések levonását;
- megszilárdítani az ioncsere-reakciók egyenleteinek összeállításában, disszociációs egyenletek, teljes és redukált ionegyenletek összeállításában.

  • Fejlesztés:
  • az önképzési képességek fejlesztésének folytatása - módszertani útmutatóval, kiegészítő szakirodalommal végzett munka.
  • Nevelési:

Folytassa a világnézeti fogalmak kialakítását a természet megismerhetőségéről, az anyagok összetétele, szerkezete és tulajdonságai közötti ok-okozati összefüggésről;
- a tanulóknak tudniuk kell körültekintően dolgozni, tudatosan be kell tartaniuk a megállapított szabályokat (például biztonsági óvintézkedések).

Felszerelés: grafikus projektor kódfilmekkel, oldhatósági táblázat, TV készülék, programozott kézikönyv, táblázatok munkajelentés kitöltéséhez és referencia táblázatok ( 1. melléklet), kémcsőállványok, tálcák, hulladéklombikok, homokórák, indikátorok - fenolftalein és lakmusz, bárium-klorid oldatok, vas(II)-szulfát, nátrium-karbonát, kénsav, ezüst-nitrát, vörösvérsó, nátrium-hidroxid, kalcium-klorid, réz szulfát (II), kalcium-hidroxid, sósav. Az anyagfelismerés problémáinak megoldására a hallgatók kénsav, kalcium-hidroxid és kalcium-klorid oldatokat kapnak számozott fiolákban.

Az óra felépítése:

  • Idő szervezése. 1 perc.
  • Motiváció. 1 perc.
  • Kationok és anionok meghatározására szolgáló módszerek ismétlése oldatokban. 2 perc.
  • Beszámoló a kísérletek elvégzésének és a munka értékelésének rendjéről. 2 perc.
  • Emlékeztető a programozott módszertani kézikönyv szerkezetére. 1 perc.
  • Feladatok elvégzése programozott módszertani kézikönyv segítségével. 35 perc.
  • Összegzés. 3 perc

Az órák alatt

Motiváció. Egy egész tudomány, az analitikus kémia foglalkozik az anyagok felismerésével, összetételük bizonyításával. Több embert foglalkoztat, mint a vegyipar.

Ismétlés. Emlékezzünk vissza az oldatokban a kationok és anionok meghatározásának módszereire (használhatja a kiadott referenciaanyagokat):

  • lángfestés (a nátrium kimutatásának egyetlen módja). A tanár megmutat egy videórészletet;
  • kicsapódási reakciók (kisméretű és oldhatatlan anyagok képződnek - fehér vagy színes csapadékok);
  • színreakciók - általában az indikátorok színének megváltozása savas és lúgos oldatokban;
  • reakciók gázok, például szén-dioxid felszabadulásával. A tanár bemutató kísérleteket végez.

Munkamenet.

4 kísérletet kell egyedül elvégeznie. Az első három mindegyike 7 percet kap. Ha az időráfordítás nagyobb, a harmadik kísérlet elhagyható. Használjon homokórát az idő szabályozására. Az óra végén két kitöltött táblázat formájában megadja a tanárnak a választ az anyagfelismerés problémájára (4. kísérlet). Az óra végén két osztályzatot kapsz: a kontrollkísérlet elvégzéséért és a teljes munka elvégzéséért.

A munkavégzés sorrendje programozott juttatás(Asztal 1). Felül olvassa el a kézikönyv terjedelmének bal oldalára nyomtatott első feladatot, és erre az oldalra írja fel a hiányzó szót, a megfogalmazott választ, a reakcióegyenletet. A jobb oldali teríték bal oldalán, függőleges vonallal elválasztva találhatók a szükséges magyarázatok és rajzok, amelyek segítenek a helyes válasz megtalálásában. A feladat elvégzése után lapozzon és a következő teríték jobb oldalán keresse meg a választ, és hasonlítsa össze a leírtakat az azonos szám alatt kinyomtatott helyesel.

Miután megerősítette a válasz helyességét, folytathatja a következő feladatot, amely a következő táblázat bal oldalának tetejére kerül kinyomtatásra, és eggyel nagyobb számmal rendelkezik, mint az előző.

Kérjük, a kísérletezés előtt olvassa el a biztonsági utasításokat.

Biztonsági előírások:
  • Az anyagokat nem lehet kézzel bevenni, ellenőrizze az ízét és az illatát.
  • Ne keverjen olyan anyagokat, amelyeket nem ismer tanára utasítása nélkül.
  • Kísérletek végzésekor használjon kis dózisú anyagokat.
  • Óvatosan kezelje a savakat és lúgokat.
  • Ha az oldat kézzel vagy ruhával érintkezik, azonnal öblítse le bő vízzel.
  • Munka után mosson kezet szappannal.
  • Csak tiszta laboratóriumi üvegedényt használjon.
  • Ne öntse ki az anyagmaradványokat, és ne öntse vissza az edénybe tiszta anyagokkal.

Ismerem a biztonsági előírásokat (a) …………………… (aláírás)

Asztal 1

Programozott juttatás

A kézikönyv bal oldali terjedelme A kézikönyv jobb oldali terjedelme
Gyakorlat Magyarázat a feladathoz Válasz
Tapasztalat 1

Erősítse meg a bárium-klorid minőségi összetételét

1. Vizes oldatban a bárium-klorid ionokká disszociál

BaCl 2 \u003d Ba 2+ + 2Cl -

Ezért kvalitatív reakciók segítségével kell igazolni a kationok jelenlétét az oldatban ……. és anionok…

2 . A 2. táblázat szerint ( 1. melléklet) válassza ki a megfelelő reagenseket

A báriumkationok reagense ...... - anion, ......

A klorid-anionok reagense kationok ......

1 .

Cl - (klorid - anionok)

3 . A reakció végrehajtásához öntsön két 0,5 ml-es kiindulási oldat mintát két kémcsőbe

4. Adjon színtelen átlátszó kénsavoldatot az első kémcsőbe, amely szulfát-anionokat tartalmaz.

BaCl 2 + H 2 SO 4 \u003d BaSO 4 + 2HCl

Ba 2+ + 2Cl - + 2H + + SO 4 2- = BaSO 4 + 2H + + 2Cl -

Ba 2+ + SO 4 2- \u003d BaSO 4

Az egyenletek ellenőrzése az együtthatók összegével:

a molekuláris egyenletben…

a teljes ionos egyenletben……

a redukált ionos egyenletben…

2 .

szulfát -, SO 4 2-

ezüst, Ag+

5 . Adjon a második csőhöz …… ezüstkationokat tartalmazó ezüst-nitrát oldatot

...... a reakció eredményeként csapadék képződik

BaCl 2 + 2AgNO 3 \u003d Ba (NO 3) 2 + 2AgCl

Ba 2+ + 2Cl - + 2Ag + + 2NO 3 - = Ba 2+ + 2NO 3 - + 2AgCl

Ag + + Cl - = AgCl

Az együtthatók összege:

a molekuláris egyenletben…

a teljes ionos egyenletben……

a redukált ionos egyenletben…

4 .
Következtetés

A kicsapási reakciók segítségével igazoltuk, hogy a bárium-klorid oldat ……………………………………………………… kationokat és anionokat tartalmaz, ezzel igazolva az adott só összetételét.

5 .

fehér túrós

Tapasztalat 2

Ellenőrizze a vas(II)-szulfát minőségi összetételét

FeSO 4 \u003d Fe 2+ + SO 4 2-

Ezért kvalitatív reakciókkal igazolni kell a kationok …… és anionok …… jelenlétét az oldatban.

2 . A 2. és 3. táblázat szerint ( 1. melléklet) válassza ki a megfelelő reagenseket

A kettős töltésű vaskationok reagense ...... - anionokat tartalmazó alkáli oldat vagy vörösvérsó oldat ......

A szulfát-anionok reagense bárium kationok ......

1 .

SO 4 2-, szulfát anionok

3 . A reakció végrehajtásához öntsön három kémcsőbe három, egyenként 0,5 ml térfogatú kiindulási oldat mintát.

4. Adjon nátrium-hidroxid oldatot az első csőhöz

A reakció eredményeként ...... színű csapadék képződik

FeSO 4 + 2NaOH \u003d Na 2 SO 4 + Fe (OH) 2

Fe 2+ + SO 4 2- + 2Na + + 2OH - = 2Na + + SO 4 2- + ……

Fe 2+ + 2OH - \u003d ......

2 .

OH - , hidroxid -

5 . Adjon hozzá K 3 vörösvérsó-oldatot a második kémcsőhöz.

A reakció eredményeként ...... színű csapadék képződik

3FeSO 4 + 2K 3 \u003d 3K 2 SO 4 + Fe 3 2

3Fe 2+ + 3SO 4 2- + 6K + + 2 2- = 6K + + 3SO 4 2- +

Fe 3 2

3Fe 2+ + 2 2- = Fe 3 2

A fenti egyenletekben szereplő együtthatók összegei rendre ……, ……, ……

(A szabályozási munka során csak egy kvalitatív reakció megy végbe a meghatározandó ionhoz)

4 .

zöldes

6 . Adja hozzá a bárium-klorid oldatot a harmadik kémcsőhöz…

A reakció eredményeként ...... színű csapadék képződik

FeSO 4 + BaCl 2 \u003d BaSO 4 + FeCl 2

Fe 2+ + SO 4 2- + Ba 2+ + 2Cl - \u003d BaSO 4 + Fe 2+ + 2Cl -

…… + …… = ……

A fenti egyenletekben szereplő együtthatók összegei rendre ……, ……, ……

5 .
Következtetés

A kicsapási reakciók segítségével igazoltuk, hogy a vas(II)-szulfát összetétele tartalmazza a ...... kationt és az aniont ......

6 .

Ba 2+ + SO 4 2- \u003d BaSO 4 v

Tapasztalat 3

Ellenőrizze a nátrium-karbonát minőségi összetételét

1. Vizes oldatban ez a só ionokká disszociál

Na 2 CO 3 \u003d ... ... + ... ...

Ezért kvalitatív reakciókkal szükséges igazolni a …… kationok és a CO 3 2- (…… - anionok) jelenlétét az oldatban.

2 . Az 1. és 2. táblázat szerint ( 1. melléklet) válassza ki a megfelelő minőségi reakciókat

A nátriumot egy gázégő színtelen lángjának elszíneződése határozza meg (a munka során nem végeznek kísérletet).

A karbonát-anionok reagensei a kationok ...... és a kationokat tartalmazó savas oldatok ......

1 .

Na + és (karbonát anionok)

3 . A karbonát-ionok kvalitatív reakcióinak végrehajtásához öntse a kiindulási oldat mintáit két kémcsőbe, amelyek térfogata

egyenként 0,5 ml

4. Adjon az első csőhöz kalcium-klorid …… (vagy kalcium-hidroxid ……) oldatát, amely …… kationokat tartalmaz.

Fehér csapadék képződik, amely sósav hozzáadásakor feloldódik ...... (ilyenkor átlátszó színtelen gázbuborékok jelennek meg a kémcsőben)

Amikor csapadék képződik, a reakció

Na 2 CO 3 + CaCl 2 \u003d 2NaCl + CaCO 3

2Na + + CO 3 2- + Ca 2+ + 2Cl - \u003d 2Na + + 2Cl - + CaCO 3

…… + …… = ……

Az egyenletekben szereplő együtthatók összege rendre ……, ……, …….

2 .
5 . Adja hozzá a sósavoldatot a második kémcsőhöz……

Szagtalan gáz szabadul fel, amitől a mészvíz zavarossá válik (a CO 2 kibocsátás bizonyítéka: nedvesítse meg a tárgylemezt kalcium-hidroxid oldattal, és tartsa a kémcső fölött, amíg zavarossá nem válik)

Na 2 CO 3 + 2HCl \u003d 2NaCl + CO 2 + H 2 O

2Na + + CO 3 2- + 2H + + 2Cl - \u003d 2Na + + 2Cl - + CO 2 + H 2 O

2H + + CO 3 2- \u003d CO 2 + H 2 O

Az együtthatók összegei ……, ……, ……

4 .

CaCl 2 vagy Ca(OH) 2

Ca 2+ (kalcium)

Ca 2+ + CO 3 2- \u003d CaCO 3 v

Következtetés

A kicsapási reakció és a gázfejlődési reakció segítségével igazoltuk, hogy a nátrium-karbonát oldat tartalmaz

…… – anionok CO 3 2-

5.
Tapasztalat 4.(Feladat anyagok felismerésére)

Jellegzetes reakciók segítségével ismerje fel a kénsav, kalcium-hidroxid és kalcium-klorid oldatait, amelyek három számozott fiolában vannak

(A felismerés azt jelenti, hogy tapasztalat alapján meghatározzuk, milyen anyag van az egyes fiolákban)

1. A kiadott oldatokban lévő anyagok a ……, ….… és …… osztályokba tartoznak, és (erős / gyenge) …… elektrolitok.

Vizes oldatban ezek az anyagok ionokká disszociálnak

H 2 SO 4 \u003d 2H + + SO 4 2-

Ca (OH) 2 \u003d Ca 2+ + 2OH -

CaCl 2 \u003d Ca 2+ + 2Cl -

Ezért kvalitatív reakciókkal szükséges igazolni a következő kationok jelenlétét az oldatban: H +, Ca 2+ és anionok: SO 4 2-, OH -, Cl -

2 . A 2. és 3. táblázat szerint ( 1. melléklet) válassza ki a megfelelő reagenseket

Észlelt ion: Reagens:

hidrogén kation H + ……

kalcium kation Ca 2+ ……

hidroxid - OH anion - ……

szulfát - anion SO 4 2 - ......

klorid - anion Cl - ......

1 .

bázis - (lúg)

erős

3 . A reakciók végrehajtásához öntsön mind a három mintából 0,5 ml-t három tiszta kémcsőbe

Az oldhatósági táblázat segítségével válassza ki a reagensek hozzáadásának sorrendjét, hogy egy kísérletben csak egy kémcsőben tudjon kicsapódni:

5…… (lehet, hogy nincs tapasztalat)

2 .

CO 3 2-, Na 2 CO 3

lakmusz vagy fenolftalein

4 . Adja hozzá az 1. reagenst három mintacsőhöz.

A megfigyeléseket rögzítse a 2. munkalapon

5. Adja hozzá a 2. reagenst három új mintacsőhöz.

A megfigyeléseket rögzítse a 2. táblázatban. Ha az 1-es és 2-es reagensek segítségével megállapította az egyik minta minőségi összetételét, akkor azt a táblázat alján található megfelelő sorba írja be. Ezt a mintát nem vizsgálják tovább.

6. Adja hozzá a 3. reagenst a fennmaradó minták mintáihoz.

Írd le a megfigyeléseket

Hasonló módon folytassa a munkát a 4-es és az 5-ös reagensekkel

3 .

1 vagy 2 - BaCl 2

2 vagy 1 - lakmusz

3, 4, 5 – az Ön lehetőségei

7 . Töltse ki a 2. és 3. táblázatot, és küldje be ellenőrzésre

Házi feladat. A 4. munkalapon szereplő rövidített ionegyenletek mellett írja le a molekuláris és a teljes ionegyenleteket a füzetébe.

2. táblázat

A felismerési probléma megoldásának eredményei

3. táblázat

Jelentés a felismerési feladat elvégzéséről (4. kísérlet)

4. sz. gyakorlati munka
Kísérleti feladatok az "Oxigén alcsoport" témában

1. feladat

Végezzen reakciókat, amelyek megerősítik a kénsav minőségi összetételét. Írj reakcióegyenleteket!

2. feladat

Tegyünk 1-2 cinkszemcsét egy kémcsőbe, és adjunk hozzá kb. 1 ml híg kénsavat. Mit figyelsz? Írjon reakcióegyenletet, és vegye figyelembe a redox folyamatokat!

3. feladat

Öntsön 1-2 ml nátrium-szulfid oldatot két kémcsőbe. Az egyikbe öntsön ugyanannyi klóros vizet, a másikba brómos vizet. Mit figyelsz? Magyarázza meg észrevételeit. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

4. feladat

Három kémcsövet kapsz oldatokkal. Határozza meg, melyik tartalmaz sósavat, kénsavat és nátrium-hidroxidot. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

5. feladat

Határozza meg, hogy az asztali só tartalmaz-e szulfátokat. Írja fel a reakcióegyenleteket molekuláris és ionos formában!

6. feladat

Jellegzetes reakciók segítségével állapítsa meg, hogy az Önnek adott só szulfát, jodid vagy klorid. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

7. feladat

Réz(II)-oxid alapján készítsünk réz(II)-szulfát oldatot, és izoláljunk belőle kristályos réz-szulfátot. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

8. feladat

Három kémcsövet kapunk szulfát-, szulfit- és nátrium-szulfid oldattal. Csak egy reagens felhasználásával határozza meg, hogy az egyes anyagok melyik kémcsőben találhatók. Írja fel a megfelelő reakciók egyenleteit molekuláris és ionos formában!

5. sz. gyakorlati munka
Kísérleti feladatok a "Nitrogén és szén alcsoportjai" témában

1. feladat

Hajtson végre olyan reakciókat, amelyekkel igazolható, hogy a zárt edényekben Önnek adott anyag:

    a) ammónium-klorid;
    b) nátrium-karbonát;
    c) ammónium-nitrát;
    d) ammónia;
    e) kalcium-karbonát;
    e) nátrium-szilikát.

2. feladat

Bizonyítsa be tapasztalati úton, hogy az ammónium-szulfátot és ammónium-nitrátot nem szabad mésszel keverni, mielőtt ezeket a műtrágyákat a talajba juttatná, és indokolja meg, miért. Írj reakcióegyenleteket!

3. feladat

Kísérletileg bizonyítsd be, hogy:

Írja fel a molekuláris és ionos formában lezajlott reakciók egyenleteit!

4. feladat

Szerezzen ammóniát a következő sókból:

    a) ammónium-klorid;
    b) ammónium-szulfát;
    c) ammónium-nitrát.

Írja fel a molekuláris és ionos formában lezajlott reakciók egyenleteit!

5. feladat

Hajtsa végre a rövidített ionegyenletekkel kifejezett reakciókat:

Írja fel a molekuláris és ionos formában lezajlott reakciók egyenleteit!

Négy kémcsőbe kristályos anyagokat adnak: nátrium-szulfátot, cink-kloridot, kálium-karbonátot, nátrium-szilikátot. Határozza meg, melyik kémcsőben található az egyes anyagok. Írja fel a reakcióegyenleteket molekuláris és ionos formában!

Gyakorlati munka 6. sz
Gázok fogadása, összegyűjtése és felismerése

1.opció

Tapasztalat 1.
A hidrogén megszerzése, összegyűjtése és felismerése

Szerelje össze a gázgyűjtő készüléket, és ellenőrizze, hogy nincs-e benne szivárgás. Tegyünk 1-2 cinkszemcsét egy kémcsőbe, és adjunk hozzá 1-2 ml sósavat. Zárja le a kémcsövet gázkivezető csővel ellátott dugóval (lásd 76. ábra), és tegyen egy másik kémcsövet a cső hegyére. Várjon egy ideig, amíg a kémcső megtelik a fejlődő gázzal.

Távolítsa el a kémcsövet a gázkimeneti csőből, és anélkül, hogy megfordítaná, enyhén megdönteni, vigye be a lyukat az égő szellemlámpába. Ha tiszta hidrogén van a kémcsőben, akkor tompa pukkanás hallható, ha "ugató" hang - a hidrogén levegővel keveredik össze, vagyis "robbanásveszélyes gáz" gyűlik össze a kémcsőben.

Kérdések és feladatok:

  1. Mi történik, ha a cink reakcióba lép sósavval? Készítsen egyenletet a reakcióra, és adja meg jellemzőit a kémiai reakciók osztályozásának összes vizsgált jele szerint!
  2. Ismertesse a hidrogén fizikai tulajdonságait, amelyek közvetlenül megfigyelhetők a kísérlet során!
  3. Mutassa be, hogyan ismerhető fel a hidrogén!

Tapasztalat 2.
Az ammónia beszerzése, összegyűjtése és felismerése

Szerelje össze a készüléket a 168. ábrán látható módon, és ellenőrizze a szivárgást.

Rizs. 168.
Ammónia előállítása és begyűjtése levegőkiszorítással

Öntsön ammónium-kloridot és kalcium-hidroxidot egy-egy kanál térfogatú porcelánpohárba, hogy elégesse az anyagokat. A keveréket üvegrúddal keverjük össze, és öntsük száraz kémcsőbe. Zárja le egy dugóval, és rögzítse az állvány lábában (ügyeljen a kémcső dőlésszögére a furathoz képest!). Helyezzen egy száraz kémcsövet a gázkivezető csőre, hogy összegyűjtse az ammóniát.

Először melegítse fel a teljes kémcsövet ammónium-klorid és kalcium-hidroxid keverékével 2-3 lángmozdulattal, majd csak azon a helyen melegítse, ahol a keverék található.

Az ammónia kimutatásához helyezzen egy nedves fenolftalein papírt fejjel lefelé egy kémcsőbe.

Hagyja abba a keverék melegítését. Távolítsa el az ammóniát tartalmazó kémcsövet a gázkivezető csőből. Azonnal zárja le a gázkivezető cső végét egy nedves vattadarabbal.

Azonnal zárja le a hüvelykujjával az eltávolított tubus nyílását, merítse a csövet a nyílással lefelé egy vízedénybe, és szabadítsa fel a cső nyílását. Mit figyelsz? Miért emelkedett fel a víz a kémcsőben? Zárja le a cső nyílását a víz alatt az ujjával, és vegye ki az edényből. Fordítsa meg a csövet, és adjon hozzá 2-3 csepp fenolftalein oldatot. Mit nézel?

Hajtsa végre hasonló reakciót a lúg és az ammóniumsó oldatai között melegítés közben. Vigyen egy nedves indikátorpapírt a kémcső nyílásába. Mit nézel?

Kérdések és feladatok:

  1. Mi történik, ha az ammónium-klorid és a kalcium-hidroxid reakcióba lép? Készítsen egyenletet a reakcióra, és adja meg jellemzőit a kémiai reakciók osztályozásának összes vizsgált jele szerint!
  2. Ismertesse az ammónia fizikai tulajdonságait, amelyek közvetlenül megfigyelhetők a kísérletben!
  3. Írjon le legalább két módszert az ammónia felismerésére.

2. lehetőség

Tapasztalat 1.
Oxigén megszerzése, összegyűjtése és felismerése

Szerelje össze a műszert a 109. ábra szerint, és ellenőrizze a szivárgást. Töltsük meg a kémcsövet körülbelül a térfogat 1/4-éig KMnO 4 kálium-permanganáttal, helyezzünk egy laza vattagolyót a kémcső nyílásába. Zárja le a kémcsövet gázkivezető csővel ellátott dugóval. Rögzítse a kémcsövet az állvány lábához úgy, hogy a légtelenítő cső vége majdnem az oxigéngyűjtő edény aljáig érjen.

Először melegítse fel a teljes kémcsövet KMnO 4-gyel 2-3 lángmozdulattal, majd csak azon a helyen melegítse, ahol az anyag található.

Ellenőrizze az oxigén jelenlétét az edényben egy parázsló szilánkkal.

Kérdések és feladatok:

  1. Mi történik, ha a kálium-permanganátot melegítjük? Készítsen egyenletet a reakcióra, és adja meg jellemzőit a kémiai reakciók osztályozásának összes vizsgált jele szerint!
  2. Tekintsük a rögzített reakciót a redox folyamatok szempontjából.
  3. Ismertesse az oxigén kísérletben közvetlenül megfigyelt fizikai tulajdonságait!
  4. Írja le, hogyan ismerte fel az oxigént.

Tapasztalat 2.
A szén-monoxid megszerzése, összegyűjtése és felismerése (IV)

Tegyünk néhány darab krétát vagy márványt egy kémcsőbe, és adjunk hozzá 1-2 ml hígított sósavat. Gyorsan zárja le a kémcsövet gázkivezető csővel ellátott dugóval. Merítse a cső végét egy másik kémcsőbe 2-3 ml mészvízzel.

Nézze meg néhány percig, ahogy a gázbuborékok áthaladnak a mészvízen.

Kérdések és feladatok:

  1. Mi történik, ha a kréta vagy a márvány reakcióba lép sósavval? Készítsen egyenletet a reakcióra, és adja meg jellemzőit a kémiai reakciók osztályozásának összes vizsgált jele szerint!
  2. Tekintsük az elektrolitikus disszociáció elméletének fényében végrehajtott reakciót.
  3. Ismertesse a szén-monoxid (IV) kísérletben közvetlenül megfigyelt fizikai tulajdonságait!
  4. Írja le, hogyan ismerte fel a szén-monoxidot (IV).

Friss cikkek a rovatban:

Kontinensek és kontinensek A kontinensek javasolt elhelyezkedése
Kontinensek és kontinensek A kontinensek javasolt elhelyezkedése

Kontinens (lat. continens, genitivus eset continentis) - a földkéreg nagy tömege, amelynek jelentős része a szint felett helyezkedik el ...

Haplocsoport E1b1b1a1 (Y-DNS) Haplocsoport e
Haplocsoport E1b1b1a1 (Y-DNS) Haplocsoport e

Az E1b1b1 nemzetség (snp M35) a Föld összes emberének körülbelül 5%-át egyesíti, és körülbelül 700 nemzedéke van egy közös ősnek. Az E1b1b1 nemzetség őse...

Klasszikus (magas) középkor
Klasszikus (magas) középkor

Aláírta a Magna Cartát - egy dokumentumot, amely korlátozza a királyi hatalmat, és később az egyik fő alkotmányos aktussá vált ...