Logopēda un mūzikas vadītāja mijiedarbība korekcijas un audzināšanas darbā. Attiecības mūzikas direktora un logopēda skolotāja darbā runas un kustību korekcijai Logopēda skolotāja mijiedarbības formas un veidi

Koriģējošā un attīstošā darba efektivitāte ir iespējama, mijiedarbojoties visiem pedagoģiskā procesa dalībniekiem, jo ​​īpaši skolotājam - logopēdam un mūzikas direktoram. Skolotāju darbībai ir daudz kopīga, un tās ir vērstas uz izglītības, izglītības un korekcijas problēmu risināšanu.
Korekcijas nodarbību sistēmā bērniem ar runas traucējumiem īpašu vietu ieņem mūzikas nodarbības.
Objekts: bērns ar runas patoloģiju.
Priekšmets ir dažādi psihomotoro funkciju traucējumi un kustību sistēma savienojumā ar mūziku un vārdiem.
Mērķis ir pārvarēt runas traucējumus, attīstot, izglītojot un koriģējot motorisko sfēru kombinācijā ar vārdiem un mūziku.
Mijiedarbības pamatprincipi:
- nodarbības balstās uz vispārējiem korekcijas un pedagoģiskā darba noteikumiem ar pirmsskolas vecuma bērniem ar attīstības traucējumiem;
- nodarbības notiek sistemātiski, jo tikai ar šo nosacījumu pirmsskolas vecuma bērni veido un nostiprina pareizus motora dinamiskos stereotipus;
- visaptverošas ietekmes princips
- pieejamības princips un individuāla pieeja. Kopīgo nodarbību vadīšanas saturs un didaktiskie paņēmieni tiek izvēlēti un īstenoti atšķirīgi, atbilstoši bērnu vecumam, runas traucējumu struktūrai un sastāvam;
- skaidrības princips;
- motorisko, runas un muzikālo uzdevumu pakāpeniskas sarežģīšanas princips.
Uzdevumi:
Labsajūta:
Stiprināt muskuļu un skeleta sistēmu.
Attīstīt elpošanu.
Attīstīt kustību koordināciju un motoriskās funkcijas.
Veidojiet pareizu stāju.
Izglītība un audzināšana:
Izglītot un attīstīt ritma izjūtu, spēju sajust ritmisku izteiksmīgumu mūzikā un kustībās.
Attīstīt spēju uztvert muzikālos tēlus.
Uzlabojiet personīgās īpašības un komandas darba sajūtu.
Labošanas:
Attīstīt runas elpošanu.
Attīstīt artikulācijas aparātu.
Veidojiet runas prozodiskās sastāvdaļas.
Attīstīt fonēmisko izpratni.
Attīstīt gramatisko struktūru un sakarīgu runu.
Koriģējošā un attīstošā darba galvenie virzieni:
Skolotājs logopēds:
- diafragmas-runas elpošanas inscenēšana;
- runas orgānu muskuļu aparāta stiprināšana ar logopēdiskās masāžas palīdzību;
- artikulācijas bāzes veidošana nepareizi izrunātu skaņu labošanai;
- traucēto skaņu korekcija, to automatizācija un diferenciācija;
- fonēmiskās uztveres, analīzes un sintēzes attīstība;
- runas leksisko un gramatisko aspektu pilnveidošana;

Apgūt spēju saskaņoti izteikt savas domas;

Lasītprasmes apmācība, disgrāfijas un disleksijas profilakse;

Runas psiholoģiskā pamata attīstība;

Smalko motoriku pilnveidošana;

Nodarbību un rutīnas brīžu logopēdija.

Muzikālais vadītājs:

Attīstība un veidošanās:

Dzirdes uzmanība un dzirdes atmiņa;

Optiski telpiski attēlojumi;

Izrunas prasmju veidošana un nostiprināšana;

Vizuālā orientācija uz sarunu biedru;

Kustību koordinācija;

Spēja nodot vienkāršu muzikālu ritmisku rakstu.

Audzināšana:

Elpošanas un runas ātrums un ritms;

Mutes prakse un brīvprātīgas sejas motorikas;

Prozodika;

Fonēmiskā dzirde.

Mūzikas vadītāja un logopēda mijiedarbības formas un veidi:

Kopīgs logopēda un mūzikas direktora mijiedarbības plāna izstrāde mācību gadam, tā pielāgošana, risinot kopīgās problēmas;

Mijiedarbības piezīmju grāmatiņa;

Kopīga metodiskās literatūras, rokasgrāmatu un repertuāra atlase;

Logopēda dalība tematisko izklaides, svētku un atklāto pasākumu sagatavošanā un vadīšanā;

Runas spēļu, vārdu spēļu uc karšu failu apkopošana;

Mūzikas vadītāja uzstāšanās pedagoģiskajās padomēs par tēmām, kas saistītas ar koriģējošiem vingrinājumiem, vārdu spēlēm, dziedāšanu u.c. runas traucējumu profilaksei;

Logopēdisko dziedājumu, runas spēļu, logoritmisko vingrinājumu, vārdu spēļu, pirkstu spēļu, pasaku un dziesmu dramatizējumu, vokālā un kora darba izmantošana mūzikas nodarbībās, brīvdienās un izklaidēs.

Mūsdienu FGT izvirzītos pirmsskolas izglītības mērķus un uzdevumus nevar realizēt katrs pedagoģiskā procesa dalībnieks individuāli. Tāpēc katrā bērnudārzā ir jārisina speciālistu un skolotāju sadarbības problēma bērna holistiskās attīstības kontekstā.

Tādējādi skolotāja - logopēda un mūzikas direktora kopīgais koriģējošais un attīstošais darbs sekmīgi veicina bērnu vispārējā emocionālā stāvokļa uzlabošanos, motoriskās sfēras attīstību un korekciju, pareizas diafragmas-runas elpošanas izveidošanu, attīstību. balss stiprums, augums, tembrs, izteiksmīgums, jutekļu spējas bērniem ar runas patoloģiju, palīdz novērst runas traucējumus un nodrošināt katra bērna socializāciju. Un, izmantojot diferencētu korektīvi pedagoģiskās ietekmes paņēmienu un satura izvēli, tiek optimizēts runas korekcijas un attīstības process.

Pateicoties mijiedarbībai, izdevās nodibināt nepārtrauktību, kas pozitīvi ietekmēja darba kvalitāti (85% absolventu uz skolu devās ar skaidru runu), korekcijas darbu laiks tika samazināts par trešdaļu, recidīvi praktiski tika samazināti līdz minimumam. .

“Skolotāja logopēda un mūzikas direktora mijiedarbība” Strādājam pašvaldības budžeta pirmsskolas izglītības iestādē kombinētā tipa 68. Korekcijas grupās tiek veikta korekcijas apmācība un audzināšana bērniem ar dažādu līmeņu vispārēju runas atpalicību. Smagi runas defekti tiek kombinēti ar dažādām ar runu nesaistītu funkciju patoloģijām (paaugstināta uzbudināmība, nogurums, traucēta telpiskā orientācija un vispārējās, smalkās motorikas, uzmanības un atmiņas deficīts).


Ja runāt jums ir grūti, mūzika vienmēr palīdzēs! Logoritmika ir viens no unikālas aktīvās terapijas veidiem, kas balstās uz kustību, mūziku un vārdiem. Tā ir daļa no izglītojošā un korekcijas attīstības darba runas grupā. Logoritmikas mērķis ir esošo noviržu korekcija un novēršana bērna attīstībā. Mērķi: vispārējo, smalko un artikulācijas motoriku attīstīšana; - pareizas elpošanas veidošana; - spējas orientēties telpā attīstība; - skaidru koordinētu kustību attīstība saistībā ar runu; - fonēmiskās dzirdes attīstība; - relaksācijas prasmju veidošana; - muzikāli-ritmisko kustību attīstība un korekcija Korekcijas darbā ar bērniem ar runas traucējumiem pozitīvu lomu spēlē logopēda un mūzikas vadītāja kopīgā darbība, kas apvieno kustību, runu un mūziku un veicina runas normalizēšanos. motoriskās prasmes un runas ritmiskā puse. Kopīgo aktivitāšu laikā runas attīstība notiek vārdu, kustību un mūzikas sintēzes ceļā. Kustība palīdz saprast vārdu. Vārds un mūzika organizē un regulē bērnu motorisko sfēru, kas savukārt aktivizē viņu izziņas darbību un emocionālo sfēru. Locītavu koriģējoša iejaukšanās novērš runas disfunkciju un attīsta bērna funkcionālās sistēmas: kustību, balss funkciju, artikulācijas aparātu, uzmanību, runas un motora materiāla iegaumēšanas un reproducēšanas procesus, kas tiek plānoti atbilstoši leksikas tēmām.

Logopēda un mūzikas vadītāja mijiedarbība korekcijas un audzināšanas darbā

Korekcijas darbā ar bērniem, kuri cieš no dažādiem runas defektiem, pozitīva loma ir logopēda un mūzikas vadītāja darbībai, kas atspoguļo kustību sistēmas, muzikālā fona un vārdu krājuma satura kombināciju. Patiešām, papildus korekcijas mērķiem tiek sasniegts efektivitātes pieaugums nerunas un runas funkciju attīstībā, kas veicina intensīvāku bērnu adaptāciju.

Nodarbību laikā runas attīstība notiek vārdu, kustību un mūzikas sintēzes ceļā. Kustība palīdz saprast vārdu. Vārds un mūzika organizē un regulē bērnu motorisko sfēru, kas aktivizē viņu izziņas darbību, emocionālo sfēru un palīdz pielāgoties vides apstākļiem.

Veicot darbu, gan logopēdam, gan mūzikas vadītājam jāņem vērā:

    runas traucējumu struktūra;

    veikt individuālu pieeju uz kolektīvās darbības fona;

    nostiprināt logopēdiskās nodarbībās iegūtās zināšanas, prasmes un iemaņas;

    vispusīgi attīstīt pirmsskolas vecuma bērna personību.

Gan logopēdam, gan mūzikas direktoram ir vienādas prasības kopīgu nodarbību vadīšanai ar bērniem.

Apvienoto klašu veidošanas principi:

    Nodarbības balstās uz vispārējiem korekcijas un pedagoģiskā darba noteikumiem ar pirmsskolas vecuma bērniem ar attīstības traucējumiem

    Nodarbības notiek sistemātiski, jo Tikai ar šo nosacījumu pirmsskolas vecuma bērni veido un nostiprina pareizus motora dinamiskos stereotipus.

    Visaptverošas ietekmes princips

    Pieejamības princips un individuāla pieeja. Kopīgo nodarbību vadīšanas saturs un didaktiskie paņēmieni tiek izvēlēti un īstenoti atšķirīgi, atbilstoši bērnu vecumam, runas traucējumu struktūrai un sastāvam.

    Redzamības princips.

    Motorisko, runas un muzikālo uzdevumu pakāpeniskas sarežģīšanas princips.

Var izcelt galvenos uzdevumus, ar kuriem saskaras logopēds un mūzikas direktors, veicot korekcijas un audzināšanas darbu:

    Attīstīt elpošanu.

    Attīstīt kustību koordināciju un motoriskās funkcijas.

    Izglītot un attīstīt ritma izjūtu, spēju sajust ritmisku izteiksmīgumu mūzikā un kustībās.

    Attīstīt spēju uztvert muzikālos tēlus;

    Attīstīt runas elpošanu.

    Attīstīt artikulācijas aparātu.

    Veidojiet runas prozodiskās sastāvdaļas.

    Attīstīt fonēmisko izpratni.

    Attīstīt gramatisko struktūru un sakarīgu runu.

Tajā pašā laikā katrs no korekcijas un attīstības darba priekšmetiem veic šādu jomu attīstību:

Skolotājs logopēds:

    inscenēšana diafragmas-runas elpošana;

    runas orgānu muskuļu aparāta stiprināšana ar logopēdiskās masāžas palīdzību;

    artikulācijas bāzes veidošana nepareizi izrunātu skaņu labošanai;

    traucēto skaņu korekcija, to automatizācija un diferenciācija;

    fonēmiskās uztveres, analīzes un sintēzes attīstība;

    runas leksisko un gramatisko aspektu uzlabošana;

    apgūt spēju saskaņoti izteikt savas domas;

    lasītprasmes apmācība, disgrāfijas un disleksijas profilakse;

    runas psiholoģiskā pamata attīstība;

    smalko motoriku uzlabošana;

    nodarbību un rutīnas brīžu logopēdiskā terapija.

Muzikālais vadītājs:

Attīstība un veidošanās:

    dzirdes uzmanība un dzirdes atmiņa;

    optiski telpiski attēlojumi;

    vizuālā orientācija uz sarunu biedru;

    kustību koordinācija;

    spēja nodot vienkāršu muzikālu ritmisku rakstu.

Audzināšana:

    elpošanas un runas temps un ritms;

    mutes dobuma prakse;

    prozodija;

    fonēmiskā dzirde.

Korekcijas darba ar logopēdijas grupu bērniem efektivitāti nosaka skaidra viņu uzturēšanās bērnudārzā organizācija, pareiza slodzes sadale dienas laikā un logopēda un citu pirmsskolas speciālistu darba nepārtrauktība.

Koordinācijas plāns

Pedagoģiskie uzdevumi

Logopēds

Muzikālais vadītājs

Smalko motoriku attīstīšana

Vingrinājumi ar dažādiem didaktiskajiem materiāliem.
Pirkstu spēles.

Spēlē bērnu mūzikas instrumentus.
Deju kustības.
Teātris, izmantojot bibabo lelles

Sejas izteiksmes attīstība

Sejas masāža.
Sejas muskuļu vingrošana.
Atsevišķu sejas pozu patvaļīga veidošana.
Saikne starp sejas izteiksmēm un intonāciju

Izteiksmības attīstīšana dziedāšanā un dejošanā

Runas elpošanas attīstība

Mēles mežģi. Vingrinājumi runas elpošanas attīstībai. Perorālās un deguna elpošanas diferencēšana. Apakšējās diafragmas elpošanas attīstība

Mūzikas pūšamo instrumentu izmantošana. Dziedājumi. Elpošanas vingrinājumi dejā.

Skaņu vingrošana. Vingrinājumi mīksto aukslēju elastības attīstīšanai

Kora dziedāšana.
Kustības ar runu mūzikas pavadībā.
Varoņu lomu izmantošana.

Fonēmiskās dzirdes attīstība

Dzejoļu lasīšana, izceļot fonēmas. Atšķiramas fonēmas, kas ir līdzīgas pēc veidošanās metodes un vietas un akustiskajām īpašībām. Skaņas akustiski-artikulatīvā attēla izglītība. Runas vadības veidošana, izmantojot akustisko vadību.

Dziedājumu izmantošana. Kora un individuālā dziedāšana. Muzikālās un ritmiskās kustības.

Artikulācijas attīstība

Vingrinājumi ar spoguli.
Artikulācijas vingrošana.
Tīra runa.
Artikulācijas aparāta masāža (individuāla)

Dziesmu apgūšana un dziedāšana. Dziesmu dziedāšana ar onomatopoēzi

Runas gramatiskās struktūras attīstība

Vārddarināšanas un locīšanas prasmes veidošana.
Agrammatisma pārvarēšana

Dziesmu vārdu apguve. Dramatizācija.
Muzikāli priekšnesumi, dramatizējumi.
Leļļu teātris.

Vārdnīcas izstrāde

Izpratnes veidošana par dažādām runas struktūrām un gramatiskajām formām.
Nominālā, predikatīvā un īpašības vārdu krājuma attīstība.

Vārdnīcas papildināšana ar mūzikas terminoloģiju.
Vārdu krājuma bagātināšana nodarbību laikā.

Dialogiskās runas attīstība

Dialoga veidošanas prasmju veidošana

Dramatizācija.
Leļļu teātris un bibabo lelles. Muzikāli priekšnesumi.

Monologu runas attīstība

Bērna vēlmes runāt attīstība.
Attīstīt prasmes monologās runas apguvē.

Dziesmu tekstu apgūšana

Komunikācijas prasmju attīstība

Psiholoģiskās studijas un komunikācijas spēles

Bērnu piedalīšanās muzikālos priekšnesumos.

GALVENIE SADARBĪBAS UZDEVUMI
MŪZIKĀLAIS REŽORS UN SKOLOTĀJA – Logopēds.
1. Dzirdes uztveres, muzikālās dzirdes, fonēmiskās attīstīšana
uztvere;
2. Runas skaņu kultūras galveno komponentu attīstība: intonācija,
ritmiskā un melodiskā puse;
3. Pareizas runas un dziedošās elpošanas veidošana, izmaiņas
balss stiprums un augstums atkarībā no konteksta;
4. Pirmsskolas vecuma bērnu vārdu krājuma bagātināšana ar FFND atbilstoši skolotāja izstrādātajam.
– logopēds par leksikas tēmām;
5. Prasmju attīstīšana mūzikas klausīšanās, dziedāšanas, muzikālā jomā
ritmiska kustība, bērnu instrumentu spēle.

Sagatavošanas logopēdiskā grupa
MBDOU bērnudārzs Nr.8 “Pasaka”
20152016.mācību gads gadā.

septembris
1. nodarbība (4. nedēļa)
Runas kustību vingrinājums "Pīkstiens"
Mērķis: Dzirdes un vizuālās uzmanības, spēka un ilguma attīstība
runas izelpošana
Spēles materiāls: teātra trokšņa "Vilcieni" skaņu celiņš
Stundas norise: Skolotājs stāsta bērniem: “Šodien mēs gatavojamies
ceļojums. Ko mēs turpināsim?" Atskan teatrāls “vilciena” troksnis. Bērni
noteikt, ar ko viņi brauks, un atdarināt lokomotīves svilpi. Skaņas stiprums ir regulējams
ar diriģenta žestu: "Uh-uh!"
oktobris
Nodarbība Nr. 2 (1 nedēļa)


balss aparāti.
Spēles materiāls: sitamie mūzikas instrumenti (fonogramma)

pētāmā leksiskā tēma (nosauciet dārzeni, augli, ogas, sēnes). Tad visi
bērns tiek aicināts pateikt “savu” vārdu, koncentrējoties uz skolotāja rīcību.
Skolotāja skaidro, ka roku novietojums telpā ir regulators
apjoms. Kad rokas ir paceltas uz augšu, skaņa pastiprinās, kad rokas
zemāks - skaņa kļūst klusāka, kad rokas ir saspiestas “slēdzenē”, iestājas klusums.
Leksiskais materiāls par tēmu “Dārzs. Dārzs. Mīli māti Zemi"
"Ogas, sēnes":
Raža, kartupeļi, burkāni, kāposti, sīpoli, bietes, gurķi, tomāti,
baklažāni, cukini, ķiploki; āboli, bumbieri, plūmes, persiki, aprikozes, dārza gulta,
siltumnīca, siltumnīca; bumbuļi, augļi, sēklas, kāposti, bietes, vinegrete, sula,
kaste, kaitēkļi, stādīšana, russula, baravikas, baravikas, medus sēne,
gailenes, mušmires, krupju sēnes, dzērvenes, avenes, sēnes, ogas.
Mērķis: Partnerattiecību kopšana, runas koordinācijas attīstīšana un
3. nodarbība (2. nedēļa)
kustības
Muzikālais materiāls: dziedāšana uz divām skaņām
Nodarbības gaita: bērni stāv aplī, dzied vārdus divās skaņās,
pavadošās kustības
Mīcīt, mīcīt mīklu,
Krāsnī ir vieta.
Mēs cepsim klaipu
Tikt tam pāri, tikt tam pāri!
Veikt roku stiepšanu.
Turiet rokas un sašauriniet apli
Roku uzlikšana uz kaimiņu pleciem
Viņi šūpojas no kājas uz pēdu. Nav
nolaižot rokas.

Zem vārdiem: “Uzpūt, burbuļo, uzpūt, liels, paliec tā un nedari
pārsprāgt!" atšķirties pēc iespējas plašāk, mēģinot pārtraukt apli
4. nodarbība (3. nedēļa)
Runas spēle "Mežs"
Mērķis: Uztveres aktivizēšana, dzirdes motorikas un taustes attīstība
atmiņa, artikulācijas motorika.
Stundas gaita Skolotāja stāsta bērniem: “Mēs atnācām uz mežu. Klausies,
koki runā ar mums:
“U-o-o” mežs satraucās, “O-o-o” mežs pārsteidza, “A-a-a”
mežs priecājās. (viesi ir ieradušies)
Muzikālais vadītājs sniedz intonācijas atbalstu priekšnesumam
tīra runa. Bērni dzied vienā skaņā:
Sa - a - a - mežā skrien lapsa
Bērni izliekas par lapsu, izmantojot mīksto
roku kustības.
Tātad - o - o - ezis saritinājās ritenī. Attēlot ezis, pirksti savilkti un nesaspiesti
Boo - y - y - krauklis sēž uz ozola
Pārraidīts mūzikā zemā ritmā
rotaļlieta aplī
Bērnam, kuram pēc mūzikas beigām rotaļlieta joprojām ir rokās, ir jāuzmin. PVO
joprojām dzīvo mežā (dzīvnieku var atpazīt pēc muzikālās ejas)
5. nodarbība (4. nedēļa)
Spēles vingrošana "Vējš un vējiņš"
Mērķis: Attīstīt dzirdes uztveri, kustību izteiksmīgumu.
Muzikālais materiāls: Bēthovena mūzika
Nodarbības norise: "Parādiet, kā vējš satricina koku zarus." Bērni
paceliet rokas uz augšu un šūpieties uz sāniem ar nelielu amplitūdu
mūzika. "Ak, tagad ir stiprs vējš ... ... un šeit atkal ir viegls vējš."
Bērni veic šūpošanas kustības saskaņā ar mūzikas frāzēm.
dažādu amplitūdu.
novembris
Nodarbība Nr.5 (1 nedēļa)
Logopēdiskais dziedājums “Bikses”

Šīs bikses ir paredzētas Iljušai.
Vecmāmiņa to šuva no plīša.
Iļja dodas pastaigās pa tām,
Viņš ir liels, tāpat kā tu un es...
Tajās redzams, kā vecmāmiņa šuva bikses.
Viņi staigā pa apli, sadevušies rokās,
Paceliet rokas uz augšu, izstiepiet uz pirkstiem.
Nodarbība Nr. 6, 7 (2 3 nedēļas)
Pirkstu vingrošana ar muzikālu pavadījumu “Šķīvis”
Mērķis: muskuļu sasprindzinājuma mazināšana ar rotaļu masāžu
8. nodarbība (4. nedēļa)
Atdarināt vingrinājumu
Mērķis:
emociju izpausme

atkārtojiet pēc viņa.
Šeit dzīvo Khmurilka
Teisa dzīvo šeit
Šeit dzīvo Smešilka
Šeit dzīvo Putnubiedēklis

adītas uzacis


Tas ir Bibkas deguns!
Kur ir tavs smaids?
izpleties, mute vaļā


decembris
Nodarbība Nr. 9 10 (1 2 nedēļas)
1. Spēle-vingrošana “Pastaiga”
Mērķis: Orientēšanās telpā, ritma un tempa izjūtas attīstība.
Mūzikas materiāls: “maršs” vai jebkura ritmiska mūzika
Nodarbības gaita: Bērni mūzikas pavadībā staigā pa zāli (pa apli, pa perimetru). Autors
Mūzikas beigās viņi apstājas krēslu priekšā.
Logopēdiskais dziedājums “Ziemassvētku eglīte”
janvārī
11. nodarbība (2. nedēļa)
Mērķis: empātijas, komunikācijas prasmju, dzirdes uzmanības, sajūtu attīstība
temps un ritms, kustību un mūzikas koordinācija.

Muzikālais materiāls: Vingrinājums “Kabatlakatiņa nodošana”, mūzika T. P. Lomova
Jebkuru mūziku var izmantot mērenā tempā ar skaidru un skaidru
frāzēšana
Stundas gaita: skolotājs kopā ar bērniem lasa dzejoli:
Tu ripini, smieklīgā bumbiņa,
Ātri, ātri nodod roku,
Kam ir smieklīga bumba?
Viņš mums dejos.
Bērni, stāvot aplī, nodod bumbu kaimiņam labajā pusē (zemā sitienā
izpildīts muzikāls darbs). Kam beigās būs bumba, tas būs
demonstrē iepriekš apgūtas deju kustības, saskaņojot tās ar tempu un ritmu
muzikālais pavadījums, un pārējie atkārtojas pēc viņa.
Nodarbība Nr. 12, 13 (34. nedēļa)
Mērķis: dzirdes uzmanības, tempa un ritma izjūtas attīstība
Logopēdiskais dziedājums "Padevējs"
Agri no rīta mežmalā piekārām barotavu,
Zelta žubītēm un zīlēm un visiem izsalkušajiem putniem.
februāris
Nodarbība Nr. 14 (1 nedēļa)
Automašīnas
Mērķis: balss aparāta atbrīvošana, artikulācijas motorikas attīstība,
dzirdes uzmanība un reakcijas ātrums
Metodoloģija:
Spēlētāji sēž aplī, bērniem tiek lūgts atcerēties divas komandas: “Drynnnn” un “Un
AI”, lai iedarbinātu automašīnu, spēlētājs vēršas pie kaimiņa un

saka: drinn, pie kura tu atnāci, saka iii, taisnodamies tālāk, saka drinn
utt.
Spēle jāspēlē ātrā tempā. Skaņas kustības signālam jābūt
nepārtraukts, t.i. spēlētājs izrunā savu versiju līdz nākamajai
Privātīpašnieks skaņu neturpinās.
Fonpēdiskais vingrinājums: “Lidot”
Nodarbība Nr. 1516 (2 3 nedēļas)
Mērķis: fonēmiskās dzirdes, runas uzmanības un runas elpošanas attīstība.
Virs lāča pie auss visu dienu zumēja muša: ZHZHZHZH
Odi lido, lido un čīkst: Zzzzzzzzzzz, Zzzzzzzz kož! ZZZZZZZZZ
LJJ – ZZZZZ (teksts tiek runāts dažādās balsīs – zemās un augstās,
Skaņas Zzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzun Zzzzzzzzzs tiek dziedātas dažādās tonalitātēs)

Nodarbība Nr. 17 (4. nedēļa)
marta nodarbība Nr.18 (1 nedēļa)
Logopēdiskais dziedājums "MAMMU"

Nodarbība Nr. 19 20 (23. nedēļa)
Runas kustību vingrinājums "Dziesmi"
Mērķis: runas izelpas spēka un ilguma attīstība, emancipācija
balss aparāti.
Mūzikas materiāls: sitamie mūzikas instrumenti (fonogramma)
Stundas norise: Pirms spēles sākšanas skolotājs lūdz bērnus nosaukt vārdus atbilstoši
leksiskā tēma, kas tiek pētīta. Tad katram bērnam tiek lūgts pateikt
“tavu” vārdu, koncentrējoties uz skolotāja rīcību. Skolotāja skaidro, ka situācija
rokas telpā ir skaļuma kontrole. Kad rokas paceļas uz augšu
skaņa palielinās, kad rokas ir nolaistas - skaņa kļūst klusāka, kad rokas ir saspiestas
“Pilī” valda klusums.
Leksiskais materiāls par tēmu “Ziemeļu un karsto zemju dzīvnieki”
Vāvere, ķengurs, degunradzis, ronis, lācis, lauva, tīģeris, antilope, pantera,
zilonis, žirafe, zebra, ziemeļi, dienvidi, valzirgs, leopards, nīlzirgs, ķengurs.
Nodarbība Nr. 21 (4. nedēļa)
Logoritmisks vingrinājums “Kaitinošās mušas”:
Mērķis: Attīstīt ritma izjūtu
Dzeram smaržīgu tēju, pūšam, berzējam plaukstu pret plaukstu horizontāli
Ufufuf, oufufuf. Dzied vienā skaņā
Ar zaru dzenam prom mušas. Viņi ritmiski vicina roku.
Muhmuhmuh, muhmuhmuh. . Dzied vienā skaņā
Un viņi apsēdās ievārījumā, ritmiski piesitot ar pirkstu pa plaukstu
Eliel, Eliel. . Dzied vienā skaņā
Bijām tik noguruši no mušām Mēs ātri apēdām ievārījumu! Berzējiet plaukstu pret plaukstu horizontāli
aprīlis
Nodarbība Nr. 22 23 (1 2 nedēļas)
Logoritmisks vingrinājums "Pilieni"
Mērķis: Attīstīt ritma izjūtu
Mūzikas materiāls: lāses fonogramma, putnu dziesmas (izvēlēties)
Viens, divi (divi aplaudējumi).
Pilienu gredzens (divas reizes ar vienas rokas rādītājpirkstu sitiet pa plaukstu
cits)
Trīs, četri (divi aplaudējumi)
Mēs sākām dziedāt (piespiediet plaukstas pie krūtīm 2 reizes)
Strazdi lido, pavasara vēstneši lido mums pretī (vicinot rokas)
Septiņi, astoņi (divi aplaudējumi)
Dziesmas plūst (izstiep rokas uz priekšu)
Deviņi, desmit (divi aplaudējumi)
Visi smejas (paceļ rokas uz augšu)
Piem. "Rūpes saule"
Nodarbība Nr. 2425 (34. nedēļa)
Mērķis: Kustību koordinācijas attīstība, ritma izjūtas attīstība
Bērni sūta sauli no debesīm, ritmiski sakrusto rokas virs galvas

Stars, stars, stars. . Dzied vienā skaņā
Un viņi drosmīgi paātrina, vienmērīgi kratot rokas augšā
Mākoņi, mākoņi, mākoņi. Dzied vienā skaņā
Vasarā maigi sasilda vaigus ritmiski berzē
Vaigi, vaigi, vaigi. Dzied vienā skaņā
Un pavasarī viņš to uzliek degunā un ritmiski uzsit ar pirkstu pa degunu.
Punkti, punkti, punkti. Dzied vienā skaņā
Nodarbība Nr. 25 (4. nedēļa)
Sejas kustību veikšana pēc imitācijas, izteiksmīga
Atdarināt vingrinājumu
Mērķis:
emociju izpausme
Stundas norise: Skolotājs deklamē dzejoli un parāda kustības, un bērni
atkārtojiet pēc viņa.
Šeit dzīvo Khmurilka
Teisa dzīvo šeit
Šeit dzīvo Smešilka
Šeit dzīvo Putnubiedēklis
Tas ir Bibkas deguns!
Kur ir tavs smaids?
Bērns sarauca pieri, rādītājpirksti tuvu
adītas uzacis
Piem. "Pinokio", bērns izspiež mēli
Rādītājpirksti uz vaigiem, bērns smaida
Acis plaši atvērtas, rokas izstieptas uz priekšu, pirksti
izpleties, mute vaļā
Rādītājpirksti deguna galā
Bērni uz skolotāja jautājumu atbild ar smaidu
maijā
Nodarbība Nr.26 (1 nedēļa)
"Vējš, vējš,..."
Mērķis: nerunas un runas elpošanas attīstība, spēja kontrolēt spēku un
izelpas ilgums.
Metodoloģija: bērni atdarina vēja pūšanu dažādos gada laikos,
izmantojot dažādas fonēmas
Pavasarī ir maigs un maigs vējš, silts fffffffff
Vasara ir karsta, silda - xxxxxxxxxxxxxx
Rudens ir foršs - sssssssss
Ziema ir auksta, ledaina - vvvvvvvvvvvvvvv
Ieelpojiet caur degunu, izelpojiet caur muti - bez sasprindzinājuma
Nodarbība Nr. 27 (2. nedēļa)
Gatavošanās izlaiduma ballītei

Atsauces
1. Babushkina R.L., Kislyakova O.M. Logopēdijas ritms: darba metodes
ar pirmsskolas vecuma bērniem, kuri cieš no runas nepietiekamas attīstības
2. Gogoleva M. Yu., Logoritmika bērnudārzā. Sagatavošanas grupa
3. Volkova G. A. Logopēdijas ritmika

Pēdējos gados diemžēl ir pieaudzis bērnu ar runas traucējumiem skaits.

Runas funkcija ir viena no svarīgākajām cilvēka garīgajām funkcijām. Runas attīstības procesā veidojas augstākas kognitīvās darbības formas un konceptuālās domāšanas spējas. Vārdu nozīme pati par sevi ir vispārinājums, un šajā ziņā tā ir ne tikai runas, bet arī domāšanas vienība.

Bērna runas meistarība veicina viņa uzvedības apzināšanos, plānošanu un regulēšanu. Runas komunikācija rada nepieciešamos apstākļus dažādu darbības formu attīstībai un dalībai kolektīvā darbā.

Runas traucējumi vienā vai otrā pakāpē negatīvi ietekmē visu bērna garīgo attīstību un ietekmē viņa aktivitātes un uzvedību. Smagi runas traucējumi var ietekmēt garīgo attīstību, īpaši augstāka līmeņa kognitīvās aktivitātes veidošanos, ko nosaka runas un domāšanas ciešās attiecības un ierobežotie sociālie, īpaši runas kontakti, kuru laikā bērns apgūst apkārtējo realitāti.

Mūsu grupā ir bērni ar tādiem runas traucējumiem kā vispārēja dažāda līmeņa runas nepietiekama attīstība, dzēsta pseidobulbārās dizartrijas forma. Bērniem ar šo diagnozi ir visu runas sistēmas sastāvdaļu traucējumi, kā arī vairākas ar runu nesaistītas garīgās funkcijas. Bērniem ir vispārējās un orālās prakses pārkāpumi, fonēmiskās uztveres nepietiekamība, grūtības pārslēgties no vienas kustības uz otru, pirkstu smalku diferencētu kustību nepietiekamība, nav iespējama vienkāršu ritmu automatizēta izpilde. Emocionāli gribas sfēras nenobriedums tiek apvienots ar zemu garīgo veiktspēju un emocionālo labilitāti.

Korekcijas darbs ar pirmsskolas vecuma bērniem ar SLD ir sarežģīta problēma speciālistiem, jo ​​šai bērnu kategorijai ir traucējumi visos runas sistēmas komponentos, kā arī vairākas ar runu nesaistītas garīgās funkcijas. Jo daudzveidīgākas ir darba formas ar pirmsskolas vecuma bērnu, jo veiksmīgāk tiek pārvarētas novirzes viņa attīstībā. Tāpēc, organizējot visaptverošu koriģējošu ietekmi uz bērna runu un personību kopumā, mūsu bērnudārza darba sistēmā tika iekļautas logoritmiskās nodarbības.

Speciālajā literatūrā logoritmika tiek uzskatīta par muzikāli motoru, runas-motoru un muzikāli runas spēļu un vingrinājumu sistēmu, kas tiek veikta logopēdiskās korekcijas nolūkos (Volkova G.A. Logopēdijas ritms. - M.: Prosveshchenie, 1985) . Tādējādi runas attīstība tiek veidota un koriģēta ar vārdu, kustību un mūzikas palīdzību. Kustības palīdz dziļi izjust vārda muzikālās un emocionālās īpašības un to saprast. Vārds un mūzika organizē un regulē bērna motorisko sfēru, kas aktivizē izziņas darbību, veicinot bērnu ar runas patoloģiju sociālo rehabilitāciju. Tas ir aktuāli, jo Bērniem ar runas patoloģiju, kā likums, ir vairāku motoru un garīgo funkciju neatbilstība. Īpašu vietu šajā trīsvienībā ieņem ritms, bez kura nevar pastāvēt ne mūzika, ne organizēta kustība. Nav nejaušība, ka ritma jēdziens ir ieviests jau pašā kursa nosaukumā - logoritmikā. Ir zināmi divi veidi, kā ritms ietekmēt cilvēku. Mēs izmantojam abus un konsekventi. Agrīnās stadijās dominē motora lipība, tad ritms tiek saistīts ar garīgo procesu ilguma regulēšanu. Kad bērns mācās runāt, viņš, pirmkārt, iemācās dziedāt. Viņš mācās nevis vārdu, bet skaņas formas, kuras viņš atveido skaņā. Tādējādi muzikālā runa un domu verbalizācija ir organiski savstarpēji saistītas tāpat kā fonēmiskā un muzikālā dzirde. Tikpat svarīgs attīstības faktors ir kontrolētas elementāras kustības. Bērna pirkstiņiem kļūstot prasmīgiem un spēcīgiem, pieaug viņa inteliģence un inteliģence.

Ir zināms, ka pirmsskolas vecumā realitātes uztveres, tostarp izglītojošās un pedagoģiskās ietekmes, atbilstību nosaka bērna emocionālā attieksme. Augsta emocionālā aktivitāte stimulē uztveres adekvātumu, un pastāvīgi izteikts negatīvs emocionālais stāvoklis izraisa fizioloģiskas izmaiņas organismā un slimības, kas galu galā atstāj destruktīvu ietekmi uz indivīda informācijas un enerģijas struktūrām. Un te talkā nāk lielais emocionālais stimulators – mūzika. Ir pierādīts, ka jebkurai emocionālai reakcijai ir viena vai otra kustība kā tās beigu stadija. Šī jebkura emocionāla akta obligāta motora beigas ir psihofizioloģiska konstante. Citiem vārdiem sakot, praktizējot noteiktu kustību sistēmu, tās regulējot un virzot, mēs tieši ietekmējam bērna emocionālo sfēru.

Plānojot logoritmiskās nodarbības, es izmantoju koncentrisku materiāla veidošanas principu visās leksisko tēmu sadaļās, kuras tiek pētītas katru gadu (sezonas, ražas novākšana, Jaungada brīvdienas, ziemojošie putni utt.). Nodarbību pamats var būt ļoti daudzveidīgs: pasaku sižets, iedomāts ceļojums vai ekskursija, folkloras avoti, sižeta un didaktiskās spēles.

Manis piedāvātais tematiskais fokuss un organizētā nodarbību dažādība veicina bērnos ilgtspējīgas intereses veidošanos par muzikālām un runas aktivitātēm, atbalsta bērnu pozitīvu emocionālo attieksmi pret logoritmiskiem vingrinājumiem un tādējādi palīdz sasniegt labākus rezultātus apmācībā un izglītībā. .

Piedāvātās logoritmiskās nodarbības ietver elementus, kuriem ir veselības uzlabošanas fokuss (vispārējie attīstošie vingrinājumi, darbs pie dziedošās elpošanas un dziedāšanas balss attīstīšanas, vienkāršas masāžas tehnikas, vingrošana acīm). Elpošanas vingrinājumi balstās uz B. Tolkačova metodi (skanēja izelpa), M. Lazareva skaņu elpošanu, pieejamām metodēm, pēc V. Emeļjanova metodes. Katrā nodarbībā ir iekļautas pirkstu spēles vai pirkstu masāža. Akupunktūras zonu piesātinājuma ziņā roka nav zemāka par ausi un pēdu. Austrumu medicīnā valda uzskats, ka īkšķa masēšana paaugstina smadzeņu funkcionālo aktivitāti, rādītājpirksts labvēlīgi ietekmē kuņģa stāvokli, vidējais pirksts uz zarnām, zeltnesis uz aknām un nierēm, un mazais pirksts uz sirds. Iekļaujot nodarbībās acu vingrojumus, vispirms ieteicams vingrojumus izvēlēties, nefiksējot skatienu uz pirksta, nūjas vai citiem priekšmetiem, jo Bērniem ir grūti manipulēt ar priekšmetiem un sekot viņu kustībām ar acīm, nepagriežot galvu.

Praktiskā darba rezultātā izveidojās šāda logoritmiskās nodarbības struktūra:

  • Kustības pie mūzikas, vingrinot dažāda veida iešanu un skriešanu;
  • Deja (apaļa deja);
  • Četrrindu apgūšana kustību pavadībā;
  • Dziesma žestu pavadībā;
  • Logopēdiskā vingrošana (saskaņā ar T.V. Budennaya);
  • Mīmikas vingrinājumi;
  • Masāža (mugura, rokas, kājas utt.) vai acu vingrinājumi;
  • Pirkstu spēle;
  • Aktīva vai komunikabla spēle.

Atkarībā no sižeta nodarbība var ietvert relaksācijas vingrinājumus mūzikas, tīras runas, runas vai muzikālu spēļu pavadībā; nodarbības, lai attīstītu ritma izjūtu vai uzmanību.

Piedāvātajās logoritmiskajās nodarbībās tiek realizēti šādi uzdevumi:

  1. Artikulācijas precizēšana - lūpu, mēles, zobu stāvoklis, izrunājot pētāmo skaņu;
  2. Fonēmiskās izpratnes un fonēmisko attēlojumu attīstība;
  3. Vārdu krājuma paplašināšana;
  4. Dzirdes uzmanības un vizuālās atmiņas attīstība;
  5. Uzlabot rupjās un smalkās motorikas;
  6. Skaidru koordinētu kustību attīstība saistībā ar runu;
  7. Melodiski intonācijas un prozodisko komponentu, radošās iztēles un iztēles attīstība.

Visi vingrinājumi tiek veikti imitējot. Runas materiāls nav iepriekš apgūts. Nodarbības laikā bērniem vēlams stāvēt kopā ar skolotāju aplī vai sēdēt puslokā. Šis izkārtojums ļauj bērniem skaidri redzēt skolotāju, pārvietot un izrunāt runas materiālu sinhroni ar viņu.

Nodarbības vidū vēlams iekļaut ievadu jaunai spēlei no sarežģītākām kategorijām - telpiskās iztēles attīstīšanai, loģiskajai analīzei, klasifikācijai, simbolizēšanai vai verbālām, radošām spēlēm, kas parasti rada lielākas grūtības nekā visas pārējās. Pēc tam nodarbībā ir labi iekļaut ar kustību saistītu spēli, piemēram, no ritmiskās spēles sadaļas. Nākamajā posmā notiek muzikālas, aktīvas, radošas spēles. Muskuļu un emocionālā spriedzes mazināšanai tiek izmantota radošā vingrošana, jo īpaši virsmas relaksācija, kas noslēdzas ar rotaļīgu pašmasāžu vai pirkstu vingrošanu. Pēc šiem runas-motorikas vingrinājumiem parasti tiek spēlēta instrumentālā mūzika vai rotaļa-dejošana. Nodarbības beigu posma uzdevums ir saglabāt saņemto pozitīvo emocionālo lādiņu. Lai to izdarītu, mēs izmantojam bērnu iecienītākos spēļu uzdevumus. Nodarbības beigās logopēds apkopo un izvērtē katra bērna aktivitātes.


Jaunākie materiāli sadaļā:

Anna Joannovna.  Dzīve un valdība.  Bīrona gāšana.  Ķeizarienes Annas Joannovnas biogrāfija Annas Joannovnas valdīšana
Anna Joannovna. Dzīve un valdība. Bīrona gāšana. Ķeizarienes Annas Joannovnas biogrāfija Annas Joannovnas valdīšana

Dzimis Maskavā 1693. gada 8. februārī (28. janvārī, vecā stilā). Viņa bija cara Ivana Aleksejeviča un Praskovjas Fedorovnas vidējā meita...

Armēņu pasaku lejupielāde Armēnijas tautas pasaku varoņi
Armēņu pasaku lejupielāde Armēnijas tautas pasaku varoņi

Armēņu pasakas © 2012 Izdevniecība “Septītā grāmata”. Tulkošana, apkopošana un rediģēšana. Visas tiesības aizsargātas. Neviena daļa no šīs elektroniskās versijas...

Ūdens bioloģiskā loma šūnā.Kādu lomu šūnas dzīvē spēlē ūdens?
Ūdens bioloģiskā loma šūnā.Kādu lomu šūnas dzīvē spēlē ūdens?

Augsts ūdens saturs šūnā ir vissvarīgākais nosacījums tās darbībai. Zaudējot lielāko daļu ūdens, daudzi organismi iet bojā, un virkne vienšūnu un...