Orosz nyelv óravázlatai 4. VII
Órafejlesztések az orosz nyelvből Kanakina 4. évfolyam
1. lecke. Bevezetés a tankönyvbe. Milyen beszéd van?
Cél: bemutatni az új tankönyvet és a vele való munka szabályait.
Tervezett eredmények; a tanulók megtanulnak következtetéseket levonni a beszéd jelentéséről az emberi életben; munka a tankönyv szerint, szimbólumok használatával; tárgyalni és közös döntésre jutni; értékelje az eredményeit.
Az órák alatt
én. Idő szervezése
II. Munka az óra témájában Ismerkedés a tankönyvvel
Itt egy új orosz nyelvű tankönyv. Nézd meg a borítót, és mondd el, miben hasonlít egy 1. osztályos tankönyvhöz. Mi a különbség?
Nyissa meg a tankönyvet a 2. oldalon. 3. Olvassa el K. Paustovsky természettudós író nyilatkozatát. Hogyan érti? (Gyermekek válaszai.)
-~ Milyen felfedezésekben segít a tankönyv?
Miért kell ismerni a beszédkultúra törvényeit?
Vonja le a következtetést: mit tanulunk az orosz nyelvórákon? (Írjon helyesen, tanulmányozza a beszédkultúra törvényeit, tanulja meg a nyelvhasználatot.)
Nézd meg a legendát. Olvassa el a cikket suttogva, és mondja el, mire valók. (Segítenek eligazodni és odafigyelni bizonyos típusú feladatokra.) . \
Olvassa el: Milyen típusú feladatokat fogunk elvégezni? (Vélemény kifejtése, beszédfejlesztés, szövegalkotás, szótárral való munka, páros munka.)
III. Testnevelés perc
Egyszer - kelj fel, nyújts,
Kettő - hajolj le, egyenesedj fel,
Három-három kézcsapás,)
Három fejbiccentés.
Négy kar szélesebb,
Öt - intsd a karjaidat,
Hat- Ülj le nyugodtan. "
IV. Dolgozzon az óra témáján
Nyissa meg a tankönyvet a 2. oldalon. 6, és olvasd el az óra témájának címét.
Milyen kérdésre válaszoljunk ma? (Miféle beszédről van szó? D) Pl. 1. (6. o.).
Nézze meg a diagramot, emlékezzen arra, amit az első osztályban tanultunk,
és meséljen a beszédfajtákról. (A gyerekek válaszai a táblázat szerint.) Volt. 2. (6. o.).
Ön szerint milyen beszéd merült fel először - szóbeli ill
írott? Volt. 3. (7. o.).
Olvassa el a feladatot, és mondja el, mit kell tennie a gyakorlatban.
Fogalmazd meg a mondat fő gondolatát! Bizonyítsa be képekkel!
Írja le az ajánlatot. Mi segít helyesen leírni? (Megjegyzés a 132. oldalon.)
Nyissa meg és olvassa el a feljegyzést.
Magyarázza meg a „nagyon idős korig” kifejezés jelentését h (Nagyon régi.)>
Magyarázd meg a „kiválaszthatatlanul” szó jelentését. (Nagyon erős.) Val vel
Milyen ismerős írásmódokat találtunk a ":ts" mondatban
Olvasd el a mondatot a tankönyvben. Mire kell figyelni? (A szavakban kiemelt betűkön.)
Mely betűk vannak kiemelve ebben a mondatban? *- - Írd le, szótagról szótagra diktálva magadnak. T - Ellenőrizd, amit írtál. Értékeld magad,!b (A tanár szimbólumokat és dekódolást rajzol a táblára],|mutassa be.)
mi? "!" - mindent helyesen és gondosan csinált. P,„+” – kisebb hibák vagy javítások vannak. „-” - több mint 2 hibát követett el, sok javítás.
Milyen beszédtípusokat használunk most? (Írott - írt le egy mondatot, szóban - válaszolt kérdésekre, beszédben - gondolt.)
V. Visszaverődés
Megnevezek helyzeteket, és a P betűt írja be, ha ez az írásbeli beszéd, az U betűt, ha ez a szóbeli beszéd, a C betűt, ha ez önmaga beszéd.
Hallgassa meg a tanuló válaszát.
Anya mesét olvas a babájának.
h A probléma megoldásán gondolkodunk.
>> Diktálást írunk.
Olvasunk magunkban.
Énekeljünk egy dalt.
e (Jelölje be. Írja fel a táblára: U, P, S, P, S, U.)
„+” - Értettem a témát, és egyetlen hibát sem követtem el. ,ь "-" - Még mindig tévedek egy kicsit, javítanom kell.
VI. Összegezve a tanulságot
E1; - Milyen típusú beszéd létezik?
Milyen beszédet használsz leggyakrabban?
Lecke2. Mit tudhatsz meg egy emberről? Val vel szerintebeszédek?
Célok: Val vel vizuális példákon keresztül mutasd meg a tanulóknak, „hogy a beszéd információforrás egy személyről; fejlessze az „udvarias” szavak beszédbeli használatának képességét.
OTervezett eredmények: a tanulók megtanulnak következtetéseket levonni
a beszéd jelentéséről az emberi életben; felfedezni és megfogalmazni
1: tanulási probléma megoldása; elemezni és következtetéseket levonni:,s; értékelje a cselekvéseket az általánosan elfogadott „kedves”, „biztonságos”, „szép”, „helyes” viselkedési szabályok szempontjából.
Az órák alatt.
én. Idő szervezése
II. Tudásfrissítés Helyesírási perc
Találd ki a rejtvényeket. Írd le a válaszokat.., (- (... Vörös ingben boton ülnek, hasuk világos, kavicsokkal tömve. (Csipkebogyó.)
A föld alatt élünk egy sötét lyukban. Szürke bunda, apró magasságú, szemek, fekete gyöngyök, éles szemek, vékony farok madzaggal. (Egerek.)
A lejtőkön nő a fű
És a zöld dombokon.
Az illata erős és illatos,
És az illatos levele
Nekünk teához illik.
Találd ki, milyen gaz ez! (Oregano.)
Kancsók és csészealjak
Nem fulladnak meg és nem veszekednek. (Tavirózsa.)
Miben hasonlítanak a szavak? (Van nekikSHI betűkombináció.)
Milyen betűkombinációt írnak ugyanazon szabály szerint? (Írja a ZHI-t I betűvel.)
Nevezze meg a ZH kombinációt tartalmazó szavakat! (Gyermekek válaszai.)
Írjon fel tetszőleges két szót ezekkel a betűkombinációkkal! Hangsúlyozza a ZH és SHI kombinációit.
III. A tevékenység önrendelkezése
(Írja fel a táblára.)
A hópelyhek tavasszal tócsákká változnak.
Olvasd el a nagyon furcsa mondatot a táblán.
Milyen típusú beszéd ez? (Írásbeli beszéd.)
Mit tud mondani a javaslatról? (Hibák voltak a ЖИ, ШЛ kombinációk írásában.)
Milyen szavakat írnak rosszul? (A hópelyhek tócsákká változnak.)
Mit tud mondani arról, aki ezt a mondatot írta? (Analfabéta, nem ismeri az orosz nyelv szabályait.)
Kiderült, hogy beszédből, szóban és írásban is sokat megtudhat az emberről.
IV. Dolgozik rajtaúj téma
1. Dolgozz a tankönyv szerint! Volt. 4 (8. o.).
Olvassa el a feladatot, és mondja el, mit fog tenni. (Olvassuk V. V. Majakovszkij verseit.)(A verseket jó olvasáskészséggel rendelkező tanuló olvassa fel.)
Mit tanulhat meg beszélgetőpartnere beszédéből? (Beszéddel megtudhatod az ember szakmáját.)
2. Szókincsmunka
Mit jelent a „hello” szó melletti jel? ("Emlékezzen a szó helyesírására.")
Mit jelent a "helló" szó? (Ez egy üdvözlő szó. Amikor azt mondják, hogy „helló”, egészséget kívánnak. Egy másik módja annak, hogy „légy egészséges”.)
Jó egészséget nektek emberek.
Minden nap és órában azt kívánom - helló!
A nagynéném lelket adom érted.
A napsugár adjon egészséget,
A nyári eső erőt ad.
Legyen a Földanya a kenyér és a só
Bőkezűen megjutalmazza erőfeszítéseiteket.
Helló, mondom neked, szia!
Minden rokonnak, ismerősnek és barátnak.
Légy boldog, és csak, szia,
Béke, öröm és jólét neked!
T. Lavrova
Miért van kiemelve a betű a szóban? BAN BEN?(Írva van, de nincs kiejtve.)
Hogyan emlékszel erre a levélre? (Az „egészség” szóhoz hasonlóan a katonaság azt mondja: „Egészséget kívánok.”)
Írd le a szót, húzd alá a helyesírást.
V. Testnevelés perc
Egyszer - hajolj, egyenesedj fel. Kettő - hajolj, nyújts. Három – három kézcsapás, három fejbiccentés. Négy - kar szélesebb, öt, hat - ülj nyugodtan, hét, nyolc – vessük el a lustaságot.
Pedagógiai cél | Feltételeket teremteni a főnevek, melléknevek, névmások nyelvtani jellemzőinek meghatározásához; mondatelemzés mondattagok szerint, mondatok szintaktikai elemzése |
Az óra típusa | Az ismeretek és a cselekvési módszerek monitorozása / egy adott probléma megoldása |
Tervezett eredmények (tantárgy) | Határozza meg a főnevek, melléknevek, névmások nyelvtani jellemzőit; mondatelemzés elvégzése mondattagok szerint, mondatok szintaktikai elemzése |
Személyes eredmények | Értékelje saját nevelési tevékenységét: eredményeiket, önállóságát, kezdeményezőkészségét, felelősségvállalását, a kudarcok okát |
Egyetemes tanulási tevékenységek (metasubjektum) | Kognitív: emlékezetből reprodukálni a tanulási feladat megoldásához szükséges információkat. Szabályozó: tanulási feladat megoldásának megtervezése: a szükséges műveletek sorozatának felépítése (akcióalgoritmus); elemezze a sikeres (sikertelen) tevékenységekből származó érzelmi állapotokat, értékelje azok hatását az ember hangulatára |
Alapok | A főnevek, melléknevek, névmások nyelvtani jellemzői. A javaslatok elemzése a javaslat tagjai által. Egy mondat elemzése |
Lecke script
A lecke lépései | Formák, módszerek, módszertani technikák | Tanári tevékenység | Diák tevékenységek | Forma ellenőrzés |
|
Megvalósítva akciók | Öntött készségek |
||||
I. Oktatási tevékenység motivációja (Szervezési idő) | Elülső. Szóbeli. Tanár szava | Köszöntjük a diákokat. Imádom, amikor találkozunk Barátok és családtagok vagyunk "Jó reggelt kívánok", "Jó estét", „Jó éjszakát” – mondjuk. A. Yashin - Ellenőrizzük a felkészültséget a leckéhez | Üdvözlet a tanároktól. Szervezze meg munkahelyét | Mutasson készséget az osztályban való munkára | |
II. Kalligráfia | Egyedi. Gyakorlati. Levél | szén fülszög | Hajtsa végre a levelet a minta szerint! | Kalligrafikus kézírás fejlesztése | Helyes írás |
III. Tanulási feladat kitűzése | Elülső. Szóbeli. A tanár üzenete | Tájékoztatja az óra témáját, megfogalmazza a nevelési feladatot | A tanárok hallgatnak | Fogadja el a tanár által megfogalmazott tanulási feladatot | |
IV. Az ismeretek és a cselekvési módszerek ellenőrzése | Egyedi. Gyakorlati. Teszt | Hozzászól a tesztfeladatokhoz, megszervezi azok végrehajtását. (lásd a mellékletet) | Végrehajtás tesztfeladatokat | Értékelje a munka eredményét, meghatározni, hogy mit tanultunk már, és mit kell még tanulni, felismerjük az asszimiláció minőségét és szintjét | Teszt |
V. Reflexió a tanulási tevékenységekről az órán (eredmény) | Elülső. Szóbeli. Beszélgetés | – Mi volt az előttünk álló feladat? – Sikerült megoldani? – Ki birkózott meg a feladattal? - Kinek voltak nehézségei? Miért? | Válaszolj a kérdésekre | Gondolkozz nyíltan | Beszélgetés a kérdésekről. Önszabályozás |
1.opció
1. Írd ki a mondatból az összes melléknevet, és tüntesd fel számukat, nemüket, esetüket!
2. Végezze el a kiválasztott főnév morfológiai elemzését!Az első vándormadarak érkezése ezzel kezdődik bástyák
3. Olvasd el a szöveget. Írd le a névmásokat többes szám 2. és 3. személyű alakjában!
LEVELEK ÉS GYÖKEREK
A levelek azt mondták:
Az utolsó napsugár megvilágította a tölgyfák tetejét.
Az állatkertben zebrát és elefántot láttunk.
(Ösztönző, nem felkiáltójel, nyelvtani alapláttam egy zebrát és egy elefántot,széles körben elterjedt, vannak homogén tagok.)
6 (opcionális). Írj olyan mondatokat, amelyekben az alanyt egy főnév fejezi ki!
2. lehetőség
1. Írjon ki egy minőségi jelzőt a mondatból, és végezze el ennek morfológiai elemzését!A tavaszi ég kéken ragyogott át a csupasz nyírfaágak vékony hálóján.
2. Végezze el a kiemelt szó morfológiai elemzését!A fecske fészket rakott alá az istálló teteje.
3. Olvasd el a szöveget. Keresse meg és írja le az összes névmást többes szám 1. személyű alakjában.
LEVELEK ÉS GYÖKEREK
A levelek azt mondták:
- Milyen zöldek és szépek vagyunk. Árnyékot biztosítunk. Az emberek az árnyékunk alatt pihennek. Madarak szállnak hozzánk. Énekelnek és fészket raknak. És a gyökerek azt mondták a leveleknek:
- Ősszel ki fogsz száradni. Tavasszal új levelek nőnek a helyeden. És nélkülünk nem lesz egész fa, és nem leszel te, levelek.
4. Bontsa le a javaslatot tagok szerint.Egy nagy fehér gomba rejtőzött egy lucfenyő alatt.
5. Ellenőrizze az ajánlat jellemzőit. Ha vannak hibák, javítsa ki azokat írásban.A kosarunkban narancssárga sárgarépa, sárgarépa és cékla volt.
(Kijelentő, felkiáltó, nyelvtani alapvolt sárgarépa, fehérrépa, cékla,nem elterjedt, vannak homogén tagok.)
6 (opcionális). Írj olyan mondatokat, amelyekben az alanyt névmás fejezi ki!
Meghívtál minket látogatóba. Egy vadkacsa kiskacsákat keltett ki a sásból. Az ünnepek alatt az erdőbe megyünk. Fagy volt a fákon.
M.: 2014. - 341 p.
A kézikönyv az általános oktatási intézmények tanárainak és módszertanosainak címzett, új órafejlesztési sorozat része, a „MILÁGOSÍTÁSI ÓRA”. A kézikönyv módszertant ad az orosz nyelv oktatásához a 4. osztályban az „Oroszország Iskola” rendszer tananyagainak felhasználásával, a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány rendelkezéseivel összhangban. Az anyagot az órák technológiai térképei formájában szervezik meg, amely lehetővé teszi a tanár tevékenységének bemutatását a hallgatók által tervezett eredmények elérésében - személyes, tantárgy, meta-tantárgy - és egyetemes oktatási tevékenységek kialakítása bennük. E kézikönyvek sajátossága, hogy: - az anyag a tanulók és a tanárok oktatási tevékenységének szakaszai és típusai szerint épül fel; - interdiszciplináris kapcsolatok tárulnak fel konkrét anyagokon; - az egyes tanulók teljesítményének értékelésére szolgáló eszközöket dolgoztak ki.
Formátum: pdf
Méret: 5,7 MB
Megtekintés, letöltés:drive.google
TARTALOM
Bevezetés 3
1. lecke 6
2. lecke 8
3. lecke 10
4. lecke 12
5. lecke 14
6. lecke 16
7. lecke 18
8. lecke 20
9. lecke 22
10. lecke 24
11. lecke 26
12. lecke 28
13. lecke 30
14. lecke 32
15. lecke 34
16. lecke 36
17. lecke 38
18 40. lecke
19. lecke 42
20. lecke 44
21. lecke 46
22. lecke 48
23 50. lecke
24 52. lecke
25 54. lecke
26 56. lecke
27 58. lecke
28 60. lecke
29 62. lecke
30 64. lecke
31 66. lecke
32. lecke 68
33. lecke 70
34. lecke 72
35. lecke 74
36. lecke 76
37 78. lecke
38 80. lecke
39 82. lecke
40 84. lecke
41 86. lecke
42. lecke 88
43 90. lecke
44 92. lecke
45 94. lecke
46 96. lecke
47 98. lecke
48 100. lecke
49 102. lecke
50 104 lecke
51 106. számú lecke
52 108. lecke
53. lecke Szoftver
54 112. lecke
55 114. lecke
56 116. lecke
57 118. lecke
58 120. lecke
59 122. lecke
60 124. lecke
61 126. lecke
62 128. lecke
63 130. lecke
64 132. lecke
65 134. lecke
66 136. lecke
67 138. lecke
68 140. lecke
69 142. lecke
70 144. lecke
71 146. lecke
72 148. lecke
73 150. lecke
74 152. lecke
75 154. lecke
76 156. lecke
77 158. lecke
78 160. lecke
79 162. lecke
80 164. lecke
81 166. lecke
82 168. lecke
83 170. lecke
84 172. lecke
85 174. lecke
86 176. lecke
87 178. lecke
88 180. lecke
89 182. lecke
90 184. lecke
91 186. lecke
92 188. lecke
93 190. lecke
94 192. lecke
95 194. lecke
96 196. lecke
97 198. lecke
98 200 lecke
99 202 lecke
100 204 lecke
101 206 lecke
102 208 lecke
103 210 lecke
104 212 lecke
105 214 lecke
106 216 lecke
107 218 lecke
108 220 lecke
109 222 lecke
PO 224. számú lecke
111 226 lecke
112 228 lecke
lecke 230-TÓL
114 232 lecke
115 234 lecke
116 236 lecke
117 238 lecke
118 240 lecke
119 242 lecke
120 244 lecke
121 246 lecke
122 248 lecke
123 250 lecke
124 252 lecke
125 254 lecke
126 256 lecke
127 258 lecke
128 260 lecke
129 262 lecke
130 264 lecke
131 266 lecke
132 268 lecke
133 270 lecke
134 272 lecke
135 274 lecke
136 276 lecke
137 278 lecke
138 280 lecke
139 282 lecke
140 284 lecke
141 286 lecke
142 288 lecke
143 290 lecke
144 292 lecke
145 294 lecke
146 296 lecke
147 298. lecke
148 300 lecke
149 302. lecke
150 304 lecke
151 306. lecke
152 308. lecke
153 310. lecke
154 312. lecke
155 314. lecke
156 316. lecke
157 318. lecke
158 320. lecke
lecke 159-160 322. sz
161 324 lecke
lecke 162-163 326. sz
lecke 164-165 328. sz
Leckék 166-167 330
lecke 168-169 332. sz
Leckék 170 334. sz
Irodalomjegyzék 336
A 4. osztályos technológiai óratérképek (TLC) egészítik ki az általános iskolai általános nevelést végző tanároknak szóló „VILÁGOSÍTÁSI ÓRÁK” órafejlesztési sorozatot. Egy tanár, aki 1–3. osztályban TKU-val dolgozott, jól tudja, hogy ez az oktatási segédlet hasznos, kényelmes és hatékony eszköz, amely lehetővé teszi az óratervezést a második generációs szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek megfelelően. A 4. osztályos TKU formájú órafejlesztések számos jelentős eltérést mutatnak a korábbiakhoz képest, abból adódóan, hogy a 4. osztály az általános iskola utolsó láncszeme, és tulajdonképpen az általános iskola küszöbe. A negyedik osztályosok jelentős mennyiségű tudással, készségekkel és képességekkel rendelkeznek, ezért ebben a kézikönyvben az elméleti anyag bemutatásának formája összetettebb. A tanár most nem a fogalmak leírását, hanem azok meghatározását tudja felajánlani, ami a technológiai térképeken is megjelenik. Az elméleti és gyakorlati oktatási tevékenységek végzésének algoritmusa is bonyolult a tanulók életkori sajátosságai alapján. A 4. osztályra vonatkozó TKU azt tükrözi, hogy a gyermekek önállóan, egyénileg, párban és csoportosan végeznek önálló feladatokat. A javasolt gyakorlatok rendszere továbbra is az „egyszerűtől a bonyolultig” módszert valósítja meg, de olyan mentális műveletek is járnak hozzá, mint az elemzés, szintézis, a logikus következtetéshez vezető reflexió, ok-okozati összefüggések keresése.
Mint ismeretes, az „Oroszország Iskola” UM K rendszerének kiemelt iránya a projekttevékenységek oktatása, ezért a technológiai térképeken az egyik kötelező óratípus a projektóra. A kézikönyv elegendő számú óraprojektet tartalmaz a szakaszok részletes leírásával: projekt előtti kutatás, egyéni, páros és csoportos munkavégzés, projektbemutató készítés, prezentáció tartása, kollektív összegzés, kiállítások tervezése, mappák karbantartása „Eredményeim”, stb. Gyerekek Azok, akiket technológiai térképekkel tanítottak, a projekttevékenységben jól fejlett készségekkel érkeznek az alapiskolába.
1. lecke
Tantárgy: A nyelv a kommunikáció egyik eszköze. Egy szóra, mondatra, szövegre vonatkozó információk általánosítása.
Cél:
Feladatok:
adja meg a fogalmat: nyelv, mint kommunikációs eszköz, mutassa be a tankönyvet és annak szerkezetét; képet ad a nyelvnek mint kommunikációs és ismeretszerzési eszköznek a társadalom és az emberek életében betöltött vezető szerepéről.
a tanulók helyesírási éberségének fejlesztése, a tanulók szókincsének bővítése.
V elsajátítani a tanulókban azt a képességet, hogy lássák a szépséget az őket körülvevő világban, pontosságot és fegyelmet.
Az órák alatt
Idő szervezése.
Egy perc írás.
Úgy néz ki, mint egy gyémánt a koszban.
Szó
Ábécé
Az írás és olvasás megtanulása mindig hasznos.
Célok és célok kitűzése.
Óra témája.
Beszélgetés felülvizsgálatra: Melyik részeket ismered?
A problémás kérdés megfogalmazása: mi a nyelv? Mire használják?
„Gondolt már valaha azon a kérdésen, hogy mi az a nyelv? Az egyik ember beszél, a másik meghallgatja és megérti őt. Elolvassz egy könyvet, és azt is megérted, hogy mi van benne. A szavak segítségével (szóban vagy írásban kifejezheti gondolatait, érzéseit. És mindez a NYELV" .
Az embereknek mindig is szükségük volt valamilyen nyelvezetre, hogy elmondják egymásnak a fontos és nem annyira fontos eseményeket. Azt mondod: "Elhagyjuk a bált?" A barátod hallja és megérti: röplabdázni akarsz. A szavak olyanok, mint a húrok köztetek. Természetesen meghívhat egy barátot röplabdázni anélkül, hogy kinyitná a száját. Csak tégy úgy, mintha adozol és ütöd a labdát, és ő megérti. Csak jelek, gesztusok – egy szót sem mondanak ki hangosan – és mégis nyelv. És ha írt egy megjegyzést egy barátjának, az is nyelv. De az emberi kommunikációban továbbra is a szó a legfontosabb.
Játék "Öt szó"
VILLA
Kerékpár tű csónak macska görögdinnye
seprű pulyka oroszlán bálna profil
vatta vadkanál ragasztó ananász
haj írisz hattyúkefe busz
vödör Irina Lama vakond gyémánt
Dolgozzon a „nyelv” szó poliszémiáján
A közmondások jelentésének kommentálása , szavak jelentésének azonosítása nyelv :
1. Akinek van a nyelve, az kapja a pitét.
2. A nyelv táplálja a fejet.
3. Nyelv nélkül és a harang néma.
4. A nyelv élesebb, mint a kard.
5. Ami az elmén van, az a nyelven van.
Hogyan érti a közmondások jelentését? Miért azt jelenti, hogy „nyelvet beszélni” azt, hogy „sütemény van”? Miért táplálja a nyelv a fejet? Van a harangnak nyelve?
Szerinted milyen élethelyzetekben mondhatók el ezek a közmondások?
Közmondások rögzítése emlékezetből.
Dolgozzon a tankönyv szerint.
3-6. oldal
Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – p6 u12
2. lecke
Tantárgy: Javaslatok az állítás céljára és az intonációra.
Cél: elősegíti a gyerekekben a mondattípusokról és azok érzelmi színezéséről alkotott elképzelések kialakulását; az a képesség, hogy írás közben egy mondat elemzésének módját konstruáljuk.
Feladatok:
elősegíti a gyerekekben a mondattípusokról és azok érzelmi színezéséről alkotott elképzelések kialakulását; az a képesség, hogy írás közben megalkotjuk a mondat elemzésének módját;
Az órák alatt
Idő szervezése.
Egy perc írás.
Ahh
A A
a a
Láthatod a gyémántot a koszban.
Óra témája.
Olvassuk el a mondatokat, és vegyük észre, mennyire különböznek egymástól. Vannak, akik mondanak valamit, mások kérdeznek, mások pedig kérést tesznek.
- Teknős, vigyél haza!
- És hol laksz?
- Hangyabolyban élek.
Keressük meg a kérdést tartalmazó mondatot!
Keress egy kérést tartalmazó mondatot.
Olvass el egy mondatot, amely valamiről beszél.
Amint láthatja, a mondatok különböznek az állítás céljától.
A kijelentés célja szerint hagyományosan három mondattípust különböztetnek meg:narratív, kérdező és ösztönző.
Mi a kijelentő mondatok fő célja?
A narratív mondatok fő célja: jelentés a valóság bizonyos jelenségeiről, információ továbbítása a beszélgetőpartnernek.
Nem.: Zivatar közeledik. A távolban villámlik.
Mondjon saját példákat kijelentő mondatokra!…..
Milyen írásjeleket használunk a kijelentő mondatok végén?
Írjuk le a javaslatot:
A bátyám Donyeckben él.
Melyik mondat ez az állítás célja alapján? Miért kijelentő mondat ez?
Keresse meg és jelölje kidúr és moll képviselők javasolták
Mi a kérdő mondatok fő célja?
Kérdő mondatokat használnak a kérdés kifejezésére.Nem.: Mikor érkezik meg?
Mondjon saját példákat kérdő mondatokra!…..
Milyen írásjeleket használunk a kérdő mondatok végén?
Írjuk le a javaslatot:
Mikor érkezik a testvéred?
Melyik mondat ez az állítás célja alapján?
Elemezze a szót összetétele szerintjönni fog.
Mi az ösztönző ajánlatok fő célja?
Az ösztönző mondatok fő célja, hogy cselekvésre ösztönözzék azt a személyt, akinek a beszéd szól.Nem.: Hozz nekem vizet.
Mondjon saját példákat az ösztönző mondatokra!…..
Milyen írásjeleket használnak a felszólító mondatok végén?
Írjuk le a javaslatot:Gyere feltétlenül.
Határozza meg, hogy a mondat egyes szavai melyik beszédrészhez tartoznak!
Vonja le a következtetést:
Milyen javaslatok vannak a nyilatkozat céljára?
Csoportokban dolgoznak:
Eltorzult mondat helyreállítása, írásjelek elhelyezése, mondattípus meghatározása az állítás célja és az intonáció alapján.
Dolgozzon a tankönyv szerint.
6-8. oldal
Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – 8 u18
3. lecke
Tantárgy: A szó összetétele.
Cél: megszilárdítsa a „szó összetétele” témában szerzett ismereteket és gyakorlati készségeket, érdeklődést kelt az anyanyelv iránt, fejleszti a tanulók beszédét, bővítve szókincsüket.
Feladatok:
megszilárdítani a tudást és fejleszteni a készségeket a „Szavak összetétele” témában, érdeklődést kelteni az anyanyelv iránt,
kommunikációs készségek fejlesztése (monológ és dialógus megnyilatkozás konstruálása, különböző vélemények és érdeklődési körök figyelembe vétele, saját álláspont igazolása); képes nyomon követni az oktatási tevékenységek végrehajtásának szakaszait egy adott probléma megoldása keretében, és oktatási interakciókat végezni különböző munkaformákban;
elősegíteni a tanulókban a beszéd fejlesztésének szükségességét, a kritériumok alapján kialakított önértékeléstaz oktatási tevékenységek sikere.
Az órák alatt
Idő szervezése.
Egy perc írás.
BB
B
b
Üzlet az öröm előtt.
Óra témája.
„Morfémák” keresztrejtvény
Tanár : A Szótár távoli földjéről távirat érkezett lakóitól egy feladattal, csak a keresztrejtvény megfejtésével lehet megtudni a mai óra témáját. Vita tört ki az ország lakói között, hallgassuk meg, miről beszélnek.
A gyökér előtt állok, és tudok szavakat alkotni.
És én is tudok szavakat alkotni, de a gyökér után állok.
És vég nélkül élni fogok, távolítsd el tőlem!
És én vagyok köztetek a legfontosabb, egyetlen szó sem létezhet nélkülem.
Egyébként nélkülem lehetetlen szavakból mondatot alkotni.
Függőlegesen a kijelölt cellákban van egy kulcsszó, ami mai leckénk témája. (Morfémák)
Leckénk témája az általánosítás az „Egy szó összetétele” témában. A keresztrejtvényben felsorolt fogalmak közül melyik nem nevezhető morfémának? (Egy tő, mert egy vagy több morfémából állhat.) Mi az a morféma? (Ez a szó része)
Kérjük, adja meg a szavak összetétel szerinti elemzésének sorrendjét.
játék "Négy kerék"
Csúszik, leégett , domb, bányász.
Csont, érintés , csont, csont.
Főzőbanán, árat emel , off-road, road.
N tengely , orr, kifolyó, orr.
Erdész, erdő, létra , fátlan.
Játék "Cseréld ki egy szóra"
Tanár: És az orosz nyelvben két gyökből képzett szavak vannak! Magánhangzókkal vannak összekötve, amelyeket összekötő magánhangzóknak nevezünk. Milyen magánhangzók ezek? Hogyan jelölik ki őket elemzéskor? Találd ki és írd le a szavakat, kiemelve azok gyökereit és az összekötő magánhangzót:
Könyvszerető. (Könyvbarát)
Tejet szállító autó. (tejszállító tartályhajó)
Egy munkás, aki acélt hegeszt. (Acélmunkás)
Egy autó, ami önmagát repül. (Repülőgép)
Egy ember, aki madarakat tenyészt. (Baromfitenyésztő)
Húsdaráló készülék. (Húsdaráló)
Egy ember, aki sertést terel. (disznópásztor)
Egy gép, ami füvet vág szénának. (Haymower
Helyezze el a szót a házában
Tanár: Itt vannak az elemzési diagramok; oszd el a szavakat oszlopokba összetételük szerint:
Kijárat, gyémánt (csapda!), tengerentúl, fogadás, bokor, halász, tengerpart, felfutás, kréta, öregek, emelés.
Dolgozzon a tankönyv szerint.
8-10. oldal
Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – 8 u18
4. lecke
Tantárgy:
Cél:
Feladatok:
a helyesírási készségek fejlesztése, a tanulók tudásának, készségeinek és képességeinek megszilárdítása ebben a témában;
elősegíteni a tanulókban a beszéd fejlesztésének szükségességét, a kritériumok alapján kialakított önértékeléstaz oktatási tevékenységek sikere.
Az órák alatt
Idő szervezése.
Egy perc írás.
Vv
BAN BEN
V
Szókincsmunka.
Autó, agronómus, akác, ábécé, görögdinnye, aroma, Astana.
2. Óra témája.
Elméleti bemelegítés
Magyarázza el, mit jelent a szótövében lévő hangsúlytalan magánhangzó?
Miért kell ellenőrizni a hangsúlytalan magánhangzót?
Hogyan ellenőrizhető a szó tövében lévő hangsúlytalan magánhangzó helyesírása?
Hány ellenőrző szónak kell lennie azokhoz a szavakhoz, amelyek két hangsúlytalan magánhangzót tartalmaznak a szó tövében?
Mindig ellenőrizhető a szó tövében lévő hangsúlytalan magánhangzó helyesírása?
Mit csinálsz ilyen esetekben?
A) Dalszöveg „In the Forest”
A lektorok ilyen feladatokkal dolgoznak – olyan emberek, akik kijavítják a szavakban lévő hibákat. Lektor is leszel, de ne feledkezz meg a tesztszavakról.
Nézzük a szövegeket.
B) Elosztó diktálás
Írja le a szavakat 4 oszlopba (4 ember a táblánál)
nyikorog, éhes, öreg, móka, lekvár, jó ember, kis állat, sikolyok, nyíl, levél, folt, szemek
Tesztvezérlés
Itt vannak tesztek a következő témában: „Hangsúly nélküli magánhangzók helyesírása egy szó gyökerében, ellenőrzött és nem igazolt hangsúly”
Dolgozzon a tankönyv szerint.
10-12. oldal
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – p12 u30
5. lecke
Tantárgy: Ellenőrizhető és nem ellenőrizhető magánhangzók és mássalhangzópárok helyesírása a szótövében.
Cél: a helyesírási készségek fejlesztése, a tanulók tudásának, készségeinek és képességeinek megszilárdítása ebben a témában;
Feladatok:
a helyesírási készségek fejlesztése, a tanulók tudásának, készségeinek és képességeinek megszilárdítása ebben a témában;
fejlessze a tanulók beszédét, tanítsa meg őket, hogyan kell helyesen kiejteni és mondani néhány szót és kifejezést;
elősegíteni a tanulókban a beszéd fejlesztésének szükségességét, a kritériumok alapján kialakított önértékeléstaz oktatási tevékenységek sikere.
Az órák alatt
Idő szervezése.
Egy perc írás.
GG
G
G
A szemek félnek, de a kezek csinálják.
Szókincsmunka.
Part, nyírfa, beszélgetés, könyvtár, veréb, varjú, vasárnap, kelet.
Óra témája.
Problémás helyzet. Hogyan ellenőrizhető a hangsúlytalan magánhangzó a gyökérben?
Tanár: Mit tud mondani a következő szócsoportról?
Borisz, Szvetlana, Alekszej, Tatyana.
Gyerekek: Ezek nevek. Nagybetűvel írják.
- Ezek tulajdonnevek.
- Ezek teljes nevek.
Tanár: Ön egy „veszélyes helyet” azonosított ezekben a szavakban. (Kiemeli a nagybetűt.) Milyen „veszélyes helyeket” lát még?
Gyermekek: Hangsúly nélküli magánhangzók.
Tanár: Hogyan bizonyítsuk be, hogy ezeket a magánhangzókat ezekbe a szavakba kell írni?
Gyermekek: Tudjuk, hogy stressz alatt a magánhangzókat tisztán hallják, és nem keltenek kételyeket. Ez azt jelenti, hogy a hangsúlytalan magánhangzókat hangsúlyossá kell tennünk.
- Megpróbálhatja a nevek rövid formáját venni a teljes nevek helyett. Például Borisz-Borja. A Borya szóban tisztán halljuk az o magánhangzót, ami azt jelenti, hogy a Boris szóban van egy hangsúlytalan o magánhangzó.
Tanár: Van más javaslata?
Gyermekek: Egy kedves névvel ellenőrizheti - Borenka.
Tanár: Melyik vizsgálati módszert választjuk?
Gyermekek: Bármelyik.
Tanár: Hogyan lehet ellenőrizni a hangsúlytalan magánhangzót a gyökérben?
Gyermekek: A hangsúlytalan magánhangzó ellenőrzéséhez a gyökérben azonos gyökű szót kell választani, hogy a hangsúly a hangsúlytalan magánhangzóra essen. Bármilyen magánhangzót is nyomatékkal írunk, az hangsúlytalan helyzetben is lesz írva.
Tanár: Nézd meg a diagramunkat. Olvassuk el (először az erős tanuló, majd kórusban)
Magánhangzók
Ütős ékezetek nélkül
ellenőrizhetetlen ellenőrizhető
(szótári szavak)
szótárban vegye fel az azonos gyökér szavakat
Gyakorlat az ellenőrizhető és nem ellenőrizhető hangsúlytalan magánhangzók megkülönböztetésére.
Tanár: most olyan szavakat mutatok meg neked, amelyek gyökerében ellenőrizhető és ellenőrizhetetlen magánhangzók vannak. Ha a magánhangzó nem tesztelhető, guggoljon. Ha a hangsúlytalan magánhangzó ellenőrizhető, ugorjon. (Szavak: kakas, varjú, hegy, tábla, álom, virág.)
2. "Fun Racing" játék
Tanár: Figyelem! Figyelem! És most indulnak az „E” és „I” márkájú autók. Az útvonalon minden autónak meg kell közelítenie a saját helyesírási állomását. Az a gép nyer, amelyik a legkevesebb hibát követi el.
L...öltés, st..na, cr...olvas, l...sitsa, l...cici.
3. Másoljon szavakat, kifejezéseket és mondatokat. Helyezzen hangsúlyt az összes magánhangzó kihagyásával gyenge pozícióban.
Szitálás, hátul, téli szürkület, ősfák, elbóbiskolva, messziről, íróasztalban, őszi nap, baráttal játék, szakács. Egy fiatal, karcsú karácsonyfa állt egyedül a tisztáson.
Munka a tankönyvből
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
4.Házi feladat – 14 u36
6. lecke
Tantárgy: Szavak elemzése összetétel szerint.
Cél: - tisztázza a „gyökér”, „alap”, „előtag”, „utótag”, „végződés” fogalmait; Hozzon létre a tanulókkal egy algoritmust a szavak összetétel szerinti elemzéséhez.
Feladatok:
Az órák alatt
Idő szervezése.
Egy perc írás.
Dd
Egy régi barát jobb, mint két új.
Szókincsmunka.
Újság, horizont, borsó, város, hernyó, húsz, tizenkettő, lány, ügyeletes, december, delfin, falu, igazgató, út.
Óra témája.
A szó részekre oszlik
Mint egy narancsszelet.
Mindenki lehet írni-olvasni
Alkoss szót részekből.
Hogyan érti ezeket a szavakat? Beszéljétek meg a csoportotokban, mondván mindegyiket körben egy bizonyos ideig. Az 1. számú résztvevő a jelzésre indul.
Mit fogunk ma csinálni?
Mi a célunk? (Tanulja meg a szavakat összetételük szerint elemezni)3. dia
A világon minden áll valamiből: a felhők cseppekből, az erdő fákból.
A szavak is saját anyagból készülnek.
A szó részekre oszlik
Mint egy narancsszelet.
És a szó minden részének saját neve van.
Amin ma fogunk dolgozni.
Nos, a figyelmünk felkeltése érdekében tartsunk egy „bemelegítést az elmének”.
Szemek rám. Egybehangzóan, gyorsan válaszolunk.
A szó része, amely szavak összekapcsolására szolgál egy mondatban
hívott...
A rokon szavak közös részét a...
Mi a neve a harmadik téli hónapnak?
Milyen betűket nem használnak az orosz szavak elején?
Mivé válik a víz télen...
A szó egy végződés nélküli részét úgy hívják...
Nevezd el az ellenség szóval ellentétes szót.
Az év legrövidebb hónapja?
Hány magánhangzó van az orosz ábécében?
Milyen beszédrészeket ismerünk te és én?
Szép munka!
És persze mi lenne a lecke szókincsmunka nélkül!
Nyissa ki a füzeteket, és írja le a számot. Órafeladatok.
1) A szó változó része ……….
2) A szó végződés nélküli része ………….
3) A szónak az a része, amely a gyök elé kerül, és új szavak képzésére szolgál, ……….
4) A szónak az a része, amely a gyök után következik, és új szavak képzésére szolgál: ……….
5) A szó fő része …….
Dolgozzon a tankönyv szerint.
15-16. oldal.
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
7. lecke
Tantárgy: Szavak elemzése összetétel szerint. Szókincs diktálás.
Cél: tisztázza a „gyökér”, „alap”, „előtag”, „utótag”, „végződés” fogalmait; Hozzon létre a tanulókkal egy algoritmust a szavak összetétel szerinti elemzéséhez.
Feladatok:
tisztázza a „gyökér”, „alap”, „előtag”, „utótag”, „végződés” fogalmait; hozzon létre a tanulókkal egy algoritmust a szavak összetétel szerinti elemzéséhez;
fejleszti a szórészek kiemelésének képességét, elősegíti a helyesírási készségek fejlődését,a tanulók beszéde, gazdagítják a gyermekek szókincsét; intelligencia, gondolkodás, memória.
a beszédkultúra, a szószeretet, a figyelem és az egymás iránti kedves hozzáállás ápolására.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Szókincs diktálás.
Ábécé, görögdinnye, Astana, tengerpart, nyírfa, könyvtár, veréb, varjú, kelet, újság, város, borsó, december, rendező, út.
Egy perc írás.
Neki
E
E
Egy fej jó, de két jobb.
Óra témája.
Szavak elemzése összetétel szerint.
Elolvastam a szót – copse. Eszembe jutott, hogy ez egy keskeny erdősáv, amely két erdőt köt össze.
2. Kiemelem a végét. Ehhez megváltoztatom a szó alakját: a sarjnál, a sarjra. A szónak az a része, amely megváltozik, a vége. Kiemelem, ebben a szóban nulla.
3. Hangsúlyozom a szó alapját. A tő a szó végződés nélküli része. Ebben a szóban - sarj.
4. A gyökér kiemeléséhez azonos tövű szavakat jelölök ki: erdőfelújítás, erdő, erdő. E szavak közös része az erdő. Ez a gyökér, kiemelem.
5. Kiválasztom a konzolt. Az előtag a gyökér elé kerül. Ebben a szóban az előtag re.
6. Utótagot keresek. Az utótag a gyökér után jön, és szavak képzésére szolgál. A coppice szóban az utótag rendben van.
Válogasd szét a szavakat összetételük szerint!
nyírfa gyökér: nyírerdő (jelentése: nyírerdő, liget), nyír, nyír, nyír, nyír, nyír, nyír, nyír, vargánya.
gyökér -testvér-
:
testvériség, testvér, testvér, testvér, testvéri,
testvériség, testvér
gyökér -edény-:
vidám, vidám, vidám fickó, vidám, vidám,
vidám, vidám.
Bontsuk összetétel szerint:
fűszál fű fiatal hajnal
szentjánosbogár szellő parti tengerész
kis pole szamovár aranyfészek
tengerparti kis hiúz parti rókakölykök
menny tűzifa esős sáv
erdész galambok szem nyelés
hegyi távoli feketerigó ajándék
napos kölyök hosszú lánya
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – p16 u41, szabály.
8. lecke
Tantárgy: Beszédrészek.
Cél:
Feladatok:
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Egy perc írás.
LJ
ÉS
és
Szókincsmunka.
Óra témája.
– Milyen jellemzők alapján különböztette meg a beszédrészeket? (Jelentés szerint kérdés.)
– Melyik beszédrészt nem használta fel ebben a feladatban, amit megtanult? (Névmás.)
– Miért gondolod? (Nem tartozhatnak a rokon értelmű szavak csoportjai közé, mivel csak egy tárgyra mutatnak, anélkül, hogy megneveznék.)
– A beszédrészek milyen nyelvtani jellemzőit ismeri? (Szám, nem, eset, deklináció.)
– A beszéd minden része rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal?
- Miért?
– Próbáljuk meg megjeleníteni az egyes beszédrészek nyelvtani jellemzőit a táblán látható táblázatban.
Gyakorlatok a beszédrészek azonosítására
Határozza meg a kiemelt szavak feletti beszédrészt!
Élj és tanulj.
A füzet a tanuló tükre.
Először az és bükkösök, majd a tudomány.
Soha nem késő tanulni.
A könyv egy kis ablak, amelyen keresztül az egész világot láthatod.
Olvasd el. Töltse ki a hiányzó szavakat. Határozza meg, hogy a beszéd melyik részét képezik. Bizonyítsd be.
Élj egy évszázadot - egy évszázadot.....
Jegyzetfüzet –…….. diák.
Először az és bükkösök, majd………….
Soha ne tanulj……
A könyv egy ……….. ablak, rajta keresztül az egész világ látható.
késő
tanulmány
tíz
Tudományok
tükör
kicsi
Csoportokban dolgoznak.
Minden tanulócsoport egy-egy növénnyel kerül az asztalra, melynek jeleit leírhatták a gyerekek.
Csoportmunka terv.
Vegye figyelembe a növényt.
Mindenki írja le a munkafüzetébe ennek a növénynek a tulajdonságait.
Olvasd fel a leírt szavakat a csoportnak.
Alkoss általános szöveget.
Mutassa be munkája eredményét.
Nevezze meg 2-3 választott melléknév nyelvtani jellemzőit!
Dolgozzon a tankönyv szerint.
18-19. oldal.
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – 19 u48
9. lecke
Tantárgy: Beszédrészek. ь és ъ helyesírása.
Cél: Az ismeretek általánosítása beszédrészekkel
Feladatok:
Az ismeretek általánosítása beszédrészekkel.
A beszédrészek szóösszetételtől való megkülönböztetésének képességének fejlesztése, a különböző beszédrészek készségeinek szöveggé képzése.
A kedvesség, a barátság érzése és a kollektivizmus előmozdítása.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Egy perc írás.
LJ
ÉS
és
Gruzdev a testbe kerülésnek nevezte magát.
Szókincsmunka.
Csikó, sárga, gyári, holnap, reggeli, nyúl, itt, mérnök, érdekes.
Óra témája.
Szöveg olvasása
mi újat tanultál?
Mi lepett meg legjobban?
Gyakorlat:
1. csoport – írja le az összes melléknevet, és határozza meg a nemét
2. csoport – írja le az igéket, és határozza meg ragozásukat
3. csoport – írja le az igéket, és határozza meg ragozásukat
4. csoport – írja le az elöljárószót, és készítse el
morfológiai elemzés
Szelektív diktálás.
A szövegből csak az igéket írja le két oszlopba: 1. és 2. ragozás
Pingvin óvoda
Öt hét telt el a kis pingvin születése óta. A baba a mancsával a hóra lép, és óvodába megy. Több száz társa áll már ott. Szűk tömegben gyűlnek össze, és melegítik egymás oldalát. Az ilyen összejöveteleket óvodának hívják. A kifejlett pingvinek megvédik őket a szarvasmarháktól. Jönnek a szülők, és kiabálva, zűrzavarban több ezer idegen között találják gyermekeiket. Csak a fiókáikat etetik. A legfalánkabbak hat kilogramm halat nyelnek le egyszerre. Nyáron a pingvin óvodák végzősei tengerre mennek gyakorolni.
KÖLCSÖNÖS ELLENŐRZÉS
Mi a pingvinek szülőföldje?
Miből építenek fészket?
MONDATSZINTaxis
A természetben egy pingvin fészket építenikeresni fű vagy holt fa.
A kiemelt szavak morfológiai elemzése.
Dolgozzon a tankönyv szerint.
20-21. oldal
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – s21 u54
10. lecke
Tantárgy: 1. számú próbadiktálás „Ősz”.
Cél: osztályos tudásszint ellenőrzése, hiányosságok azonosítása az állami szabványnak megfelelően.
Feladatok:
osztályos tudásszint ellenőrzése, hiányosságok azonosítása az állami szabványnak megfelelően.
Fejleszti a logikus gondolkodást, a figyelmet, a memóriát, a koherens beszédet
Fejleszd a pontosságot, a fegyelmet, a függetlenséget és a kemény munkát.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
2. Diktálás.
Ősz.
Szeptember és október eltelt. Üres a kertünk. A kert sima ösvényeit aranyszínű levelek borítják. A nyírfalevelek könnyen imbolyognak a szélben. Az eget szürke felhők borítják.
Hideg eső zuhog. Ritkán süt ki egy csodálatos napsugár a felhő mögül. Az emberek betakarították a termést a földekről. A sárgarépa- és káposztaágyások üresen állnak. Csend van a kertben. A madarak már rég elrepültek. Csak a verebek ugrálnak az ösvényen. Élelmet keresnek. Felcsendül az égből a darvak búcsúéneke.
Nyelvtani feladatok:
Jelölje meg a beszédrészeket, rendezze részekre a mondatokat!
Szétszerelés összetétel szerint.
Írjon le kifejezéseket, határozza meg a főnevek nyelvtani jellemzőit.
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
11. lecke
Tantárgy: Poliszemantikus szó lexikai jelentése.
Cél: egy szó lexikális jelentéséről alkotott elképzelés, mint bármely szó kötelező jelentése a nyelvben.
Feladatok:
egy szó lexikális jelentésének elképzelése a nyelv bármely szójának kötelező jelentéseként;
a tanulók helyesírási éberségének, beszéd- és mentális működésének fejlesztése;
pontosságot, fegyelmet, függetlenséget és kemény munkát fejleszt.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Egy perc írás.
Z
h
Z Z
Üzlet az öröm előtt.
Szókincsmunka.
Kazahsztán, káposzta, ceruza, kép, burgonya, serpenyő, lakás, kilogramm, osztály, kerék, szoba, ágy.
2. Óra témája.
Leckénk témája: „A szavak poliszémiája”. Hány lexikális jelentése van egy szónak? A téma, bár új, nagyon ismerős számodra. A kommunikációhoz, a gondolatok és érzések egymás felé közvetítéséhez szavakra van szükség. Ahhoz, hogy egy normális beszélgetés során megértse beszélgetőpartnerét, 4-5 ezer szó elegendő. De ez nem elég. Minél több szót és jelentésüket ismeri és használhatja az ember a beszédben, annál pontosabban tudja kifejezni gondolatait, annál érdekesebb. Úgy gondolom, hogy mindegyikőtök érdekes beszélgetőpartner és ember szeretne lenni. Ezért úgy gondolom, hogy mindegyikőtök megbirkózik a leckében található összes feladattal.
Mit tanuljunk az órán?
Mi az a "szókincs"?
Hány lexikális jelentése van egy szónak?
3. Hogyan határozzuk meg a szavak lexikális jelentését?
4. Milyen szavakat nevezünk poliszemantikusnak?
A LEXICO a nyelvtudomány egyik ága, amely a szókincsét tanulmányozza.
Ön szerint milyen koncepció lesz ennek a rovatnak az alapja, amelynek segítségével kommunikálunk? (Szó)
Alkoss mondatot a „SZÓ” szóval, hogy a jelentése és a lényege kiderüljön.
(A mondatok szelektív olvasása.)
Ügyeljen a felvételre. Ez egy másik rejtély. Olvassa el figyelmesen magában. És most hangosan felolvassa nekünk...
Ez egy falu
Zárd be..valami mást.
Fehér napruha..csaj
Bársony kaftán...csaj
A levelek különbözőek
A szürke..ki..spray.
Szerintem mindenki sejtette, miről beszélünk. (Nyír)
- Hogy találtad ki? Mi segített neked? (sorold fel a jeleket)
Minek nevezhetjük ezt a szöveget? ("Nyír")
Dolgozzon a tankönyv szerint.
25-27. oldal
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – 27 u66
12. lecke
Tantárgy:
Cél:
Feladatok:
Bővítse a tanulók ismereteit a szavak lexikális jelentéséről, a poliszemantikus szavakról, a közvetlen és átvitt jelentésű szavakról. Tanuld meg meghatározni egy szó jelentését a szövegkörnyezetben.
Nyelvérzék fejlesztése.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Egy perc írás.
ÉS
És
Ii
Ne legyen száz rubeled, de legyen száz barátod.
Szókincsmunka.
Tábor, pálma, gyöngyvirág, liliom, bolt, málna, bútor.
2. Óra témája.
1) – Mit képzelsz gondolatban, amikor szavakat hallasz?ceruza, villamos, ecset ?
Miért az első két tárgyról szólva megközelítőleg ugyanazt a választ adtad, de a harmadik tárgyról mást, bár helyesen?
Mit mond ez a példa?
Hol tudhatom meg egy szó jelentését?
2) – Hallgassa meg a rejtvényt: A kertben az ösvény közelében
A nap a lábán áll.
Csak sárga sugarak
Nem dögös. (Napraforgó).
Hogy néz ki a napraforgó?
Van egy szó a rejtvénybenNap átvitt értelemben használjuk: a napraforgó színében és alakjában hasonlít a naphoz. A rejtvények gyakran átvitt értelemben használják a szavakat.
A tanult anyag konszolidációja, megértése
1) A zárójelben lévő szavak közül válassza ki azokat, amelyekkel kombinálva a zárójelben lévő szavak átvitt jelentést kapnak:
Arany (gyűrű, haj, kezek, kalászok);
Vas (egészség, köröm, idegek);
Elszórtan (szemek, cukorkák, sugarak, csillagok);
Fény (gyertya, tűz, srácok)
2) Állapítsa meg, hogy a szavak mely kifejezésekben szerepelnek átvitt értelemben, és melyekben szó szerinti értelemben:
Jégtömb - jeges megjelenés
Búzatenger - kék tenger
A hegy teteje a dicsőség csúcsa
A gyalogos sétál – ketyeg az óra
A tudás fénye a nap fénye
A szél elaludt – a férfi elaludt
Armatúra lánc - események láncolata
Vakító fény - káprázatos szépség
Alkoss mondatot a képletesen használt kifejezések egyikével!
3) A szavak lexikális jelentésének meghatározása
- Az ember tulajdonságainak vagy jellemvonásainak jellemzésére gyakran használunk különféle fémek nevéből származó jelzőket.
- Magyarázza el a melléknevek jelentését (szóban):
acél akarat
vas izmok
Arany Szív
ezüst hangon
4) Szótári munka
Beszélgetés, véleménycsere - beszélgetés.
Eszközök az ételek főzéséhez - egy serpenyő.
A földfelszínnek az a része, amelyet az ember lát, a horizont.
- A második sorba írja be a következő szavakat:
Ige a beszélgetés szóból- beszélgetés,
A pan szó kicsinyítője -lábas,
Mi a neve annak a képzeletbeli vonalnak, amely mentén az égbolt a Föld felszínéhez kapcsolódik?láthatár.
- Jelölje meg a gyökeret az azonos gyökű szavakban.
Mondatok rögzítése a diktálásból:
A nyelv Kijevbe visz.
A cserkészek hozták a nyelvet.
Nyelv nélkül és a harang néma.
Fájdalmasan megharapta a nyelvét.
- Minden mondatban keressen meg és húzzon alá egy poliszemantikus szót.
- Ugyanaz a szó négy mondatban használatosnyelv. Határozza meg minden mondatban ennek a szónak a lexikális jelentését!
- Így arra a következtetésre jutunk: ugyanaz a szó különböző mondatokban eltérő jelentéssel használható.
Dolgozzon a tankönyv szerint.
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat - s29 u72
13. lecke
Tantárgy: Egy- és többszólamú szavak.
Cél: Bővítse a tanulók ismereteit a szavak lexikális jelentéséről, a poliszemantikus szavakról, a közvetlen és átvitt jelentésű szavakról. Tanuld meg meghatározni egy szó jelentését a szövegkörnyezetben.
Feladatok:
Bővítse a tanulók ismereteit a szavak lexikális jelentéséről, a poliszemantikus szavakról, a közvetlen és átvitt jelentésű szavakról. Tanuld meg meghatározni egy szó jelentését a szövegkörnyezetben.
Szóbeli és írásbeli beszéd fejlesztése, a tanulók szókincsének aktivizálása.
Nyelvérzék fejlesztése.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Egy perc írás.
Kk
NAK NEK
NAK NEK
Ott kellett, ahol született.
Szókincsmunka.
Medve, lassan, hónap, fém, metró, tej, sárgarépa, fagy, Moszkva, hangya.
2. Óra témája.
Gyakorlat. Mondjon példákat e szavak közvetlen és átvitt jelentésére!
Szűk ruhák. Szoros barátság.
Édes_________________. Édes ____________________.
Keserű __________________. Keserű_____________________.
A gyümölcsök __________________. A gyümölcsök _____________________.
Kortyoljon _______________. Kortyint __________________.
Mi a szó jelentése? puha. Találja ki a szóösszetételeket a szóvalpuha , írja egymás mellé a jelentésükben közel álló szavakat. Hogyan kell csinálni a szótszilárd .
puha__________________________________________________
puha ____________________________________________________________
puha ____________________________________________________________
puha kenyér - friss
lágy fény, kellemes hang
lágy karakter - szelíd, durvaság és keménység nélkül.
enyhe éghajlat – meleg, kellemes
puha jel
puha kanapé stb.
A művészeti alkotásokban gyakran megmosolyogtat bennünket a kétértelmű szavak használata a közelben.
Este Mila lány,
A kertben virágágyás találhatótörd el.
Testvére, Iván fiú,
Azonostörött... csésze.
Gyakorlat: jöjjön ki két mondat, ahol egy poliszemantikus szó különböző jelentései ütköznek.
Több jelentésű szavak: magas, fej, világos, orr, kéz.
Játék
- Azt javaslom, játssz a játékkal:
- Olvasom a szavakat, egyszer tapsol - ha egyértelmű a szó, akkor sokat - ha kétértelmű:
“Meleg, íróasztal, piros, aktatáska, eső, folt”
“Ne sajnálj egy malacot, -
A tehén azt mondja. -
veszel tejet...
Finom párosítás!
Ott vannak a malacok:
- Van egy egész bögrénk! -
A malacok ragaszkodnak a sajátjukhoz
Kismalacok."
- Milyen szavakat nevezünk egyértelműnek? Adj rá példákat.
- Milyen szavakat nevezünk poliszemantikusnak? Adj rá példákat.
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – 28 u71
14. lecke
Tantárgy: 1. számú előadás „A táborban”.
Cél:
Feladatok:
megtanulják következetesen bemutatni a szöveg tartalmát, tervet készíteni.
Szóbeli és írásbeli beszéd fejlesztése, a tanulók szókincsének aktivizálása.
Nyelvérzék fejlesztése.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
2. Óra témája.
A „Táborban” szöveg elolvasása.
Nyáron a srácok a táborban pihentek. Egy nap úgy döntöttek, hogy kirándulnak, de az idő mindig rossz volt.
Júliusban melegek voltak a napok. Kora reggel a srácok összegyűltek a táborhelyen és elindultak. Hamarosan kiértek egy széles mezőre, és egy keskeny ösvényen mentek.
Micsoda hatalmas mezőny! Érett rozs hullámzik rajta. Mély szakadékban zúg a hideg tavasz. A srácok sokáig játszottak a nagy tisztáson. A nap lenyugszik. Ideje indulni a táborba. Jól pihentek a srácok.
Szövegelemzés.
- Mit mond a szöveg?
- Hol pihentek a srácok?
- Mi akadályozta meg a srácokat abban, hogy kiránduljanak?
- Honnan jöttek a srácok?
- Mi tetszett a srácoknak a pályán?
- Mit csináltak?
- Hogy lazultak a srácok?
Olvasd el újra a szöveget.
sS27 u67
Tervezés.
Nyár a táborban.
Túrázás a mezőn.
Pihenés. Ideje haza menni.
Praktikus munka.
3. Óra összefoglalása Reflexió.
15. lecke
Tantárgy: A szó közvetlen és átvitt jelentése.
Cél: Bővítse a tanulók ismereteit a szavak lexikális jelentéséről, a poliszemantikus szavakról, a közvetlen és átvitt jelentésű szavakról. Tanuld meg meghatározni egy szó jelentését a szövegkörnyezetben.
Feladatok:
Bővítse a tanulók ismereteit a szavak lexikális jelentéséről, a poliszemantikus szavakról, a közvetlen és átvitt jelentésű szavakról. Tanuld meg meghatározni egy szó jelentését a szövegkörnyezetben.
Szóbeli és írásbeli beszéd fejlesztése, a tanulók szókincsének aktivizálása.
Nyelvérzék fejlesztése.
Az órák alatt
1. Szervezeti mozzanat.
Egy perc írás.
Ll
L
l
2. Óra témája.
Tanár megnyitó beszéde
Srácok! Tegnap találkoztam egy csodálatos emberrel. Kiderült, hogy külföldi. Elkezdtünk kommunikálni, és a beszélgetés után elmondtam neki, hogy szelíd jelleme, éles elméje és arany kezei vannak. És ragyog a boldogságtól. De sajnos ez az ember nem értett meg engem!
Le tudnád írni?
Magyarázd el azoknak a szavaknak a jelentését, amelyek segítettek a barátod leírásában?
Gyengéd karakter - jó karakter
Éles elme – gyorsan megérthető. Éles, mint a kés
Arany kezek - mindent tud, hogyan kell csinálni.
Ragyog a boldogságtól – nagyon boldog
Nem tudta megérteni a szavak jelentését, mert átvitt jelentésű szavak voltak.
Tehát a mai óra témája „A szavak közvetlen és átvitt jelentései”. Írd le a füzetedbe.
_
A következő mondatok vannak felírva a táblára:
Szürke fej - szürke tél.
- Srácok, mi ezeknek a szavaknak a gyökere?
- Mit jelentenek ezek a szavak?
Szürke hajú - fehér a korral
Hasonlóság alapján (a tél is fehér)
-Szerinted melyik szó jelent meg először?
- Így van, mert a második „Grey Winter” színbeli hasonlóság alapján jelent meg.
Most az orosz nyelv jelenségével állunk szemben - közvetlen és átvitt jelentéssel.
_________________________________________________________
Most pedig lapozzuk át a 140. oldalon található tankönyvet.
Olvassuk el, mi van vastagon szedve!
Ezt a technikát oroszul metaforának nevezik.
-Vörös berkenye tüze ég a kertben!
-A tölgy leesik és vékony arany tollat rak a lába alá.
Következő bekezdés.
Ezt a technikát pedig megszemélyesítésnek hívják.
- Próbálj magad is példákat mondani.
A hóvihar eloszlott
A szél elaludt.
Ezeket az eszközöket irodalomórákon és beszédfejlesztő órákon fogjuk részletesebben megvizsgálni.
A magyarázó szótárakban a szótár nemcsak a közvetlen, hanem az átvitt jelentést is jelzi.
Mondjon példákat a magyarázó szótárból!
_________________________________________________________
Most pedig gyakoroljunk.
És végezzük el a gyakorlatot. 338.
Elolvastuk a feladatot.
1 sor
2. sor
3. sor
Adja meg a szó közvetlen jelentését!
Piszkos munka, ________).
Jeges (nézd,________).
Éles elme,_________).
Adjon hozzá példákat, hogy a jelentés közvetlen legyen.
Szelektív diktálás
Írja le a kifejezéseket két oszlopba!
Közvetlen jelentés
Átvitt jelentés
-Tiszta gondolatok - titkolózás nélkül, őszintén
- Tiszta kezek
-A gyors folyó olyan folyó, amely gyorsan mozog
-Gyors elme - gyorsan gondolkodik.
-Hideg kezek - a hidegtől
-Hideg szív - közömbös
Miért terjesztetted így?
Szövegelemzés
A szöveg előre nyomtatott.
Napnyugta
Amikor reggeltől estig esett az eső, a nyírfa kiszáradt és lemondóan vizes lett. Történt ugyanis, hogy napnyugta előtt derült ég tárult fel a láthatáron, és a nap a nyírfa tetejére ült pihenni, mint egy mesebeli tűzmadár. Begabalyodva az ágakba, a nap sugárcsokorokban szórta szét. A lekaszált mezőt hirtelen alacsony, riasztó fény világította meg, a háló minden egyes ezüstszála felvillant és jól láthatóvá vált...
Miről szól a szöveg?
Címezze meg a szöveget. Napnyugta
Határozza meg a szöveg fő témáját! A naplemente szépsége.
Magyarázd el a helyesírásokat.
Keresse meg a képletesen használt szavakat!
A művészek mások. Egyes művészek ecsettel festenek. És mások - egyszóval. És a szó átvitt értelemben segít a művésznek ezt a képet fényessé és ötletessé tenni. Minden műalkotásban találunk ilyen eszközöket.
3. Óra összefoglalója. Visszaverődés.
Házi feladat – 33 u79
Orosz nyelv. 4. osztály. Óratervek Kanakina V.P., Goretsky V.G. tankönyvéhez.
A tankönyvhöz:
M.: 2017 - 494 p.
A kézikönyv bemutatja az orosz nyelv órafejlesztéseit a 4. osztály számára V.P. tananyagaihoz. Kanakina, V.G. Goretsky („Oroszországi Iskola”), amelyet a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány követelményei szerint állítottak össze. Itt a tanár mindent megtalál, ami a tanórára való színvonalas felkészüléshez és annak megvalósításához szükséges: oktatási anyagok tematikus tervezése, részletes órai forgatókönyvek, diktálási szövegek, érdekes játékanyag. Általános iskolai tanároknak, pedagógiai egyetemek és főiskolák hallgatóinak címezve.
Formátum: pdf
Méret: 9,4 MB
Letöltés: yandex.disk
A javasolt kiadvány a 4. évfolyam orosz nyelvű leckéki fejlesztéseit tartalmazza, a szövetségi állami oktatási szabvány követelményeivel összhangban összeállítva, és elsősorban a V.P. tankönyvvel való együttműködésre irányul. Kanakina, V.G. Goretsky (M.: Proszvescsenije).
A kézikönyv célja, hogy a tanár a lehető legegyszerűbbé tegye mind az órára való felkészülést, mind az óra közbeni munkát. Tartalmaznak leckéket az új anyagok megismertetéséről, a konszolidációról és a projekttevékenységekről.
A projekt előkészítésére legfeljebb két hét áll rendelkezésre. A munkát a szülőkkel közösen végzik, a tanár csak a témaválasztásban segít (igény szerint a tanulók maguk választhatnak témakört). A tanulók A4-es lapokra projekteket készítenek, a szöveget számítógépen gépeljük (fényképekkel). A munka végezhető csoportban, párban vagy egyénileg.
A tanár teljesen vagy részben felhasználhatja a javasolt órai forgatókönyveket, belefoglalva azokat saját óratervébe.
Az órák a tevékenységalapú tanulás elvein alapulnak, és gyakorlati munkát, csoportos és páros munkát, különböző tesztelési formákat alkalmazó önálló munkát foglalnak magukban. Az első óráktól kezdve a tanulók ön- és társtesztelési technikákat alkalmaznak.