Kustosinja ura za 9. maj. Razredna ura za osnovnošolce "9. maj - dan zmage"

Razredna ura.

Cilj:

Ustvarjanje potrebnih pogojev za vzgojo domoljubnih čustev pri mlajših šolarjih, oblikovanje lastnega državljanskega in domoljubnega položaja ter seznanjanje z zgodovinsko preteklostjo svojega naroda.

Naloge:

Gojiti državljanske in domoljubne lastnosti človeka in vrednega državljana svoje države z uporabo primerov junaških dejanj svojih rojakov;

Pri učencih razvijati sposobnost razumevanja problemov, sklepanja, sklepanja in posploševanja

Razviti veščine samostojnega dela z dodatno literaturo in dokumentarnim gradivom;

Spodbujati razvoj ustvarjalnih sposobnosti in kognitivnih interesov

Razred: 4 g

Vidnost: video materiali, plakati o drugi svetovni vojni.

Tehnologije: IKT - tehnologije (uporablja se interaktivna tabla - predstavitev, videi, avdio posnetki)

Predhodna priprava:

Učenje pesmi in pesmi

Priprava dramatizacije pesmi "Trije tankerji"

Izbor vojnih pesmi, videi, zvočni posnetki

Priprava scenarija

Risanje vojnih plakatov

Pisarniška dekoracija

Opomba.

Tema razredne ure: "9. maj - Dan zmage." Razredna ura pomaga pri vzgoji domoljubnih čustev pri mlajših šolarjih in jih uvaja v zgodovinsko preteklost svojega naroda. Pred razredno uro je potekala skrbna priprava. Pri pripravi so sodelovali: učitelj, učenci in starši. Pripravljeni so bili plakati o veliki domovinski vojni, učene pesmi in pesmi, izdelana predstavitev, skupina učencev pa je pripravila dramatizacijo pesmi »Trije tankerji«. Jaz kot razredničarka sem napisala scenarij in pomagala pri pripravi skupin.

Ta dogodek je prispeval k razvoju ustvarjalnih sposobnosti in kognitivnih interesov učencev.

Potek razredne ure.

1) Uvodni pogovor

učiteljica:

Bila je najkrajša noč v letu. Ljudje so mirno spali. In nenadoma:

Vojna! Vojna!

22. junija 1941 so nemški fašisti napadli našo domovino. Napadali so kot tatovi, kot roparji. Hoteli so se polastiti naše dežele, naših mest in vasi ter bodisi pobiti naše ljudi bodisi jih narediti za svoje služabnike in sužnje. Začela se je velika domovinska vojna. Trajalo je štiri leta.

Levitanov poziv (zvočni posnetek)

2) 1941

1 bralec:

Junij ... Sončni zahod se je bližal večeru.

In morje se je razlilo v beli noči,

In slišal se je glasen smeh fantov,

Tisti, ki ne poznajo, tisti, ki ne poznajo žalosti.

Bralec 2:

junija ... Takrat še nismo vedeli

Hoja iz šolskih večerov,

Da bo jutri prvi dan vojne,

In končalo se bo šele leta 1945, maja.

Bralec 3:

Za rože se je zdelo hladno

In rahlo so zbledele od rose.

Zora, ki je hodila po travi in ​​grmovju.

Iskali smo po nemških daljnogledih.

Bralec 4:

Vse je dihalo tako tišino,

Zdelo se je, da vsa zemlja še spi

Kdo bi vedel, da med mirom in vojno,

Samo še približno 5 minut.

Predvaja se pesem na podlagi pesmi V. Lebedeva-Kumacha »Sveta vojna«.

(izvaja 1 skupina otrok)

-Učitelj:Ta pesem je zvenela kot alarm nad državo v prvih dneh vojne, ko so vsi ruski ljudje verjeli, da se bo ta preizkus, ki je udaril tako nenadoma in uničujoče, kmalu končal. Toda vojna se je vlekla leta. Štiri strašna leta ...

Bralec 5:

Oh, vojna, kaj si storila, podla.

Naša dvorišča so postala tiha.

Naši fantje so dvignili glave -

Zaenkrat so dozoreli.

Komaj so zablestele na pragu

In so odšli, za vojakom vojak...

Adijo fantje!

fantje,

Poskusi se vrniti.

Ne, ne skrivaj se, bodi visok

Ne varčujte s kroglami ali granatami.

In ne prizanašajte sebi, a vseeno

Poskusi se vrniti.

učiteljica: Leta 1941 se je začela junaška epopeja obrambe Leningrada, obramba polotoka Hanko je trajala 5 mesecev, bitka pri Smolensku je trajala 2 meseca, Kijev so branili 71 dni, Odeso so branili 73 dni. 30. oktobra se je začelo obleganje Sevastopola, ki je trajalo 250 dni. Do septembra 1941 je sovražnik napredoval proti vzhodu še 240–300 km, blokiral Leningrad, zavzel Smolensk in Kijev ter dosegel pristope Harkovu. Vendar pa je zmagoviti pohod nacistov postopoma izgubljal sijaj, zaupanje Nemcev v zgodnjo zmago se je topilo, ko so se bližali Moskvi. Mraz in ostra ruska zima sta bila popolno presenečenje za sovražnika, ki je upal, da bo Sovjetsko zvezo osvojil v nekaj toplih mesecih. Bitka za Moskvo je postala prvi slovesni akord v pogrebnem pohodu nacistične Nemčije, ki je trajala več kot šest mesecev. Na obeh straneh je sodelovalo več kot 3 milijone ljudi, približno 2,7 tisoč tankov, do 2 tisoč letal in do 22 tisoč topov in minometov. Zmaga je postala mogoča ne le zaradi taktične pismenosti naših poveljnikov, ampak tudi zaradi poguma sovjetskih ljudi.

3) 1942.

Učiteljica: V drugi polovici leta 1942 so se glavne bitke preselile na območje med rekama Volgo in Donom, kjer se je odvijala velikanska Stalingradska bitka, ki ji v vsej prejšnji zgodovini vojn in bitk ni bilo analogov. V nekaterih obdobjih je v bitkah na obeh straneh hkrati sodelovalo do 2 milijona ljudi, 26 tisoč topov in minometov, več kot 2 tisoč tankov in 2 tisoč letal. Boji so se začeli julija 1942 in končali šele februarja 1943. Krvavi boji so se dan in noč nadaljevali šest mesecev in pol.

4) 1943

Učiteljica: 5. avgusta 1943 je nebo nad Moskvo prvič po začetku velike domovinske vojne razsvetlil topniški ognjemet. Tako je Sovjetska zveza izvedela za zmago v bitki pri Kursku.

Bitka pri Kursku se je začela 5. julija 1943. Hudi boji so potekali ne samo na tleh, ampak tudi v zraku. V tednu bojev je sovražniku uspelo prodreti le 10–12 km globoko v našo obrambo. Popoln neuspeh načrtov je prisilil nemško poveljstvo, da ponovno združi sile. Vendar so vsi poskusi nacistov, da bi se maščevali, propadli. 12. julija 1943 se je začela sovjetska ofenziva. Drugo za drugim so bila osvobojena mesta, kraji in vasi.

6 bralec .

V različnih delih države smo videli:
Tanki zamrznjeni na častnem podstavku
Branili so svojo domovino,
Včasih so umrli s tankovskimi posadkami.

7 bralec.

O tankerjih je veliko pesmi
Zelo junaški odnos!
Povsod je sledila cisterni
Formacija za formacijo je prihajala v boj
Ruski, sovjetski, domači
Vojska, ki je močna s tanki
Vsa država, od roba do roba
Polno pesmi o tankerjih!
8 bralec.

Kjer pehota ne more iti brez ceste,
In drzna konjenica ne bo hitela mimo, -
Tam bo tank previdno plazil po gosenicah,
Skozi rove in cestne neravnine.
9 bralec.

Voznik tanka je znan po svojem dolgoletnem vojaškem delu,
In železni bojni konj je pokrit s slavo.
Več kot enkrat v bitki ste preprečili težave,
Grozi z obračunom z oblastjo!

10 bralec

Iz otroštva se spominjamo pesmi "Trije tankerji.."
In vemo, da je "red v tankovskih silah"
Oklep je močan in naši tanki so hitri,
Dokler so posadke na mestu.

Igra se pesem "Trije tankisti" (Izvajata 2 skupini otrok s predstavo)

5) 1944.

Učiteljica: Sovjetska zveza je to leto pozdravila z novimi uspehi tako na fronti kot v zaledju. Zaustavili smo zmagoviti pohod fašistov po naši deželi. 10. avgusta 1944 je bilo prekinjeno 900-dnevno obleganje Leningrada. Pozimi 1941–42 je tam od lakote umrlo 264 tisoč ljudi. Otrok je lahko dobil le 125 gramov kruha na dan. Izčrpani ljudje so vsak dan hodili na svoja delovna mesta in tam pogosto dočakali smrt. Celotno mesto je bilo posejano s trupli umrlih zaradi lakote in mraza - ljudje niso imeli niti moči, da bi pokopali svoje sorodnike.

Muzej hrani dnevnik male Leningradske Tanje Savičeve. Le nekaj strani neenakomerne otroške pisave - majhna kronika velike žalosti:

Savičevi so umrli.

Tanja je edina ostala.

Vsi so umrli.

6) 1945

Učiteljica: Celotna naša država, vojska in zaledje so se spremenili v en bojni tabor. In ljudje so premagali vojno.
V noči s 30. aprila na 1. maj je Prapor zmage rdeče žarel nad kupolo Reichstaga.
In 8. maja je bil podpisan akt o brezpogojni predaji nacistične Nemčije.

8. maja 1945 so predstavniki nacistične Nemčije - feldmaršal W. Keitel, generalpolkovnik letalstva G. Stumpf in admiral flote G. Friedeburg podpisali akt o brezpogojni predaji. Sovjetsko vrhovno poveljstvo je na tem zgodovinskem postopku zastopal maršal Sovjetske zveze G. K. Žukov.

Vojna se je končala in ves svet je oddahnil: Zmaga!

Predvaja se pesem “Dan zmage” (zvočni posnetek)

Prosim vse, da vstanejo. Sklonimo glave pred veličino podviga sovjetskega vojaka. Počastimo spomin na vse padle z minuto molka. Umrlo je približno 40 milijonov sovjetskih ljudi. Si lahko predstavljate, kaj to pomeni? Vsak četrti prebivalec države je umrl.

(Sliši se metronom) Minuta tišine.

11 bralec.

Skozi stoletja, skozi leta, -

Ne pozabite! O tistih, ki ne bodo nikoli več prišli -

12 bralec.

Ne joči!

Zadržite stokanje v grlu,

Grenki stoki.

Bodite vredni spomina na padle!

Večno vreden!

13 bralec.

Dokler srca trkajo, -

Za kakšno ceno

Sreča je zmagala -

Prosim zapomni si!

Predvaja se pesem "Pradedek" (izvaja jo cel razred)

Predstavitev za pesem.

Učiteljica: 69 let naše zmage!

Spet naj se zori.

In tiho hodijo po planetu, vrnili mir in pomlad!

Razredni zapiski za dan zmage za 8.-9. razred "Pesem v vojaškem plašču"

Pesem lahko uniči sovražnika tako kot vsako orožje.

A. Aleksandrov

Razredna ura, posvečena glasbi vojnih let.

Sovjetske pesmi vojnih let vsebujejo ogromen naboj morale in domoljubja. Ta dajatev je lahko usmerjena v domoljubno vzgojo najstnikov. Pesmi vojnih let so klasika sovjetske pesmi. Poznavanje takšne glasbe lahko da otrokom merila za ocenjevanje glasbenega dela nasploh in pesmi posebej. Po obliki lahko ta dogodek imenujemo ura komunikacije. Razdelimo ga lahko na dva dela: informativni blok (kratke zgodbe o zgodovini nastanka pesmi), interaktivni pogovor – razprava in glasbena minuta – petje pesmi.

Cilji: razširiti razumevanje otrok o veliki domovinski vojni, jih seznaniti z zgodovino nastanka znanih pesmi; pri otrocih oblikovati pozitiven odnos do pesmi vojnih let, zavračanje poskusov izkrivljanja in očrnitve vojne zgodovine; gojiti umetniški okus, estetski čut; prebuditi željo po petju in poslušanju pesmi velike domovinske vojne.

Pripravljalno delo z otroki:

Pripravite ustvarjalno skupino (6 otrok), med katere razdelite gradivo informativnega bloka (zadostuje ena fotokopija scenarija);

Prepišite besede pesmi, ki jih bodo otroci peli ob koncu ure.

Dekoracija: pripomočki Velike domovinske vojne (fotografski plakati, gramofon, podobe redov in medalj); na tabli - tema, epigraf.

Glasbeni aranžma: glasbeni posnetki pesmi (»Zemljavica«, »Temna noč«, »Modri ​​robec«, »Sveta vojna«).

Načrt razreda

I. Uvodne besede.

II. Informacijski blok:

1. Pesmi proti pesmim.

2. "Dogout".

3. "Temna noč."

4. "Modri ​​robec."

5. "Sveta vojna".

III. Interaktivni pogovor na temo "Stare pesmi o glavnem."

IV. Končna beseda.

V. Glasbeni finale "Zapojmo, prijatelji!"

Potek razredne ure

I. Uvodne besede

Učiteljica razrednega pouka. Fantje, vsak dan slišite na desetine pesmi. Nekatere pesmi postanejo neverjetno priljubljene in nenadoma pozabljene. Vendar pa je nekaj pesmi, ki so preživele svoj čas in postale klasike. Klasično pomeni zgledno, brezhibno, brezhibno. Avtorji teh pesmi so ujeli nekakšen živec, neki skrivni mehanizem, ki na poslušalca deluje tudi po desetletjih. In naredi pesem večno. Takšne večne pesmi vključujejo pesmi Velike domovinske vojne. Preberimo temo današnje razredne ure (branje). Zdaj pa preberimo epigraf (bere). Mislite, da je pesem lahko borec ali mogočno orožje?

Primeri odgovorov otrok:

Pesem je lahko borec, ker vodi v boj.

Dokler ljudje pojejo pesmi, verjamejo v zmago.

Pesem združuje ljudi in jih dela močnejše, zato je lahko mogočno orožje.

Pesem lahko dvigne duha bojevnikov in jih povzdigne k junaškim dejanjem, zato je pesem mogočno orožje.

V pesmih vojaki opevajo tisto, kar jim je drago, za kar se bodo borili do zadnje kaplje krvi.

Pesem pomaga vojakom v življenju na fronti, zato lahko rečemo, da se pesem bori z vojaki, kar pomeni, da je pesem tudi borka.

Učiteljica razrednega pouka. Pesem je namreč hkrati borec in mogočno orožje. Danes bomo govorili o pesmih Velike domovinske vojne. Te pesmi so spremljale naše vojake na fronto in nas pozdravljale v osvobojenih mestih, pesmi so nas dvigovale v boj in nam pomagale preživeti izgubo dragih, pesmi so hodile s pehoto in se vozile s tankerji po prašnih cestah vojne, pesmi so se dvigale v nebo na krilih z rdečimi zvezdami in preorano morje. Pesem je glasbena kronika velike domovinske vojne. Besedo dajem ustvarjalni skupini, ki je pripravila informativni blok za današnjo razredno uro.

II. Informacijski blok

Pesmi proti pesmim

Študent 1. In pesmi so se res borile!

Nemški znanstvenik Eberhard Dieckmann je našemu pisatelju Vadimu Kožinovu povedal, da v Nemčiji pred vojno sploh niso peli liričnih pesmi - povsod so se slišale samo koračnice! V teh pohodih so poveličevali Nemčijo, opevali nemški narod, hvalili firerja in nacistične voditelje. Te pesmi naj bi dvigovale moralo nemških vojakov pred pohodom na Vzhod osvajat življenjski prostor. S tako borbenostjo je nemški vojak prestopil mejo naše države in nacistični pohodi so začeli teči po naši deželi. In povsod, v vseh koncih Rusije, se je vse naše ljudstvo dvignilo proti tem maršem: vojaki in mornarji, starci in otroci, ljudje vseh narodnosti so se dvignili v boj, da ne bi nikoli slišali teh nacističnih maršev na svoji zemlji.

Katere pesmi so navdušile naše ljudi za boj? Naštel bom le naslove: »Slavčki«, »Mračna«, »Modri ​​robec«, »Temna noč«, »Katjuša«, »Dugout«, »Oh, megle so moje«. To niso bile koračnice, ampak lirične pesmi. Pogovarjali so se o ljubezni, o domu, o pomladi, o brezah, slavčkih. In te pesmi so zmagale! Ker s temi pesmimi naši ljudje niso branili svojega življenjskega prostora, ampak svojo domovino, svoje domače breze, ljubljene in ljubljene. Naša skupina je pripravila zgodbo o zgodovini nastanka več pesmi. Danes bomo poslušali pesmi Velike domovinske vojne, spoznali zgodovino njihovega nastanka, se miselno prenesli v tiste nevihte štiridesetih let, si predstavljali, kako so se počutili naše prababice in pradedki, ko so slišali te pesmi na fronti. ali zadaj.

"zemeljnica"

(Zasliši se pesem »Dugout«.)

Učenec 2. Verjetno ni človeka pri nas, ki ne bi prepoznal te pesmi.

Zdaj si daleč, daleč stran.

Med nami je sneg in sneg.

Ni mi lahko priti do tebe,

In do smrti so štirje koraki.

Pesnik Aleksej Surkov je te vrstice zapisal leta 1941 v zemljanki, na »snežno belih poljih blizu Moskve«. Ni vedel, da piše besede popularno znane pesmi. Svoji ženi je preprosto napisal pismo v verzih, v katerem je opisal svoje občutke po težkih bitkah za Moskvo. Leto kasneje je skladatelj K. Listov slučajno šel skozi Moskvo. Prišel je v uredništvo frontnega časopisa, kjer je delal pesnik Surkov, in prosil za nekaj "pesmi". Pesnik je predlagal to lirično pismo. Skladatelj je takoj zložil melodijo in jo zapisal na navaden kos zvezka – narisal je pet ravnil, zapisal note in odšel. Besede in melodija pesmi so bile objavljene v časopisu Komsomolskaya Pravda. Pesem se je izkazala za zelo toplo, iskreno, malo žalostno, vendar med vojaki ni vzbudila melanholije, ampak prezir do smrti. Ta pesem je bila pesem - borec, sodelovala v boju in pomagala približati zmago. Bila je všeč in prepevana na vseh frontah, tako kot druga pesem, ki jo boste slišali.

"Temna noč"

(Predvaja se pesem "Dark Night".)

Študent 3. Pesem "Dark Night" iz filma "Two Fighters" je prvič izvedel priljubljeni igralec Mark Bernes, ki je igral glavno vlogo. Pesem si je občinstvo takoj zapomnilo. Napisana je bila dobesedno v eni sapi. Film "Dva borca" je bil posnet leta 1942 v filmskem studiu Taškent. Glasbo za film je napisal slavni skladatelj Nikita Bogoslovski. Po režiserjevem načrtu bi morala biti v filmu iskrena pesem. Takoj ko je režiser skladatelju razložil stanje in občutke junaka, je Nikita Bogoslovski takoj sedel za klavir in brez ustavljanja zaigral melodijo prihodnje pesmi. Tako se je ta glasba prvič rodila. Tako je brez ene same spremembe vstopila v film. Na vseh frontah se je ta pesem slišala v trenutkih kratkega počitka, med bitkami. Naš vojak se je boril za svoj dom, za svojo posteljico, za svojo ljubljeno, dokler se nad našo deželo ni končala »temna noč« vojne.

"Modri ​​šal"

(Zasliši se pesem »Blue Handkerchief«.)

Študent 4. Moskovski ljubitelji jazza so že pred vojno peli pesem "Blue Handkerchief". Toda ta lahkotna jazzovska pesem bi bila kmalu pozabljena, če ne bi bila ljudska umetnica Sovjetske zveze Klavdija Šulženko. Leta 1942 je prosila mladega poročnika, uslužbenca frontnega časopisa, naj na to melodijo napiše še druge besede. Poročnik je skladal vso noč. Tako se je pojavila pesem z vojaškimi besedami.

"Takoj so mi bile všeč preproste, ganljive besede," je dejal Shulzhenko. - V njih je bilo veliko resnice. Vsak bojevnik ima eno domačo žensko, najdražjo, bližnjo in drago, za žalost, trpljenje, pomanjkanje, za ločitev, od katere se bo maščeval sovražniku.

Mitraljezec čečka

Za moder robec,

Kaj je bilo na plečih dragih!

To je bilo drugo rojstvo pesmi. Z novim besedilom je »Modri ​​robec« zasedel svoje mesto na bojnih položajih in z našim vojakom dosegel Berlin. Takšne epizode vojne govorijo o tem, kako se je boril "Modri ​​robec". Nekoč je imel Shulzhenko koncert v letalskem polku. Po koncertu ji je eden od pilotov povedal, da bo "Blue Handkerchief" z piloti v vseh bitkah in da bodo prvi "Junker" ali "Messer", ki ga bodo sestrelili, posvetili njej. Šulženku ni bilo treba dolgo čakati. Že naslednji dan je ta pilot sestrelil fašističnega messerschmitta. "Potrebovali smo Šulženkove pesmi, kot granate in naboje, v bitki," so rekli vojaki in častniki.

"Sveta vojna"

(Zasliši se pesem »Holy War«.)

Študent 5. Glavna pesem Velike domovinske vojne je »Sveta vojna«. V tej pesmi je bil naboj tolikšne moči, da še danes marsikomu zastane cmok v grlu in se mu prilijejo solze, ko zasliši: »Vstani, dežela ogromna, vstani na smrtni boj ...«

- "To je himna maščevanja in prekletstva hitlerizma" - tako je o tej pesmi rekel njen avtor, skladatelj A. Aleksandrov. Spomnil je, da so med vojno to pesem vedno poslušali stoje, z nekim posebnim vzgibom, svetim razpoloženjem, ne samo vojaki, tudi izvajalci sami so pogosto jokali.

Učenec 6. Ta pesem se je rodila v prvih dneh vojne. V eni noči je pesnik V. Lebedev-Kumach napisal pesem, ki je bila takoj objavljena v časopisih. Skladatelj A. Alexandrov je to pesem prebral v enem od časopisov. Bil je vodja Ansambla pesmi in plesov Rdeče armade. Pesem je na skladatelja naredila tako močan vtis, da je takoj sedel za klavir. Naslednji dan je Alexandrov z ansamblom že vadil novo pesem. In dan kasneje je zbor prvič izvedel pesem na Beloruski železniški postaji, od koder so v tistih dneh odhajali bojni vlaki na fronto.

Učenec 5. Tako so o tej prvi uprizoritvi (berilo) pisali sodobniki.

»...V čakalnici je bil iz sveže skobljanih desk narejen podest - nekakšen oder za predstavo. Umetniki ansambla so se povzpeli na to vzpetino in nehote se je v njih porodil dvom: ali je sploh mogoče nastopati v takšnem okolju? V dvorani je hrup, ostri ukazi, zvoki radia. Besede voditelja, ki napoveduje, da bo pesem Sveta vojna zdaj prvič izvedena, se utopijo v splošnem brnenju. Toda takrat se dvigne roka Aleksandra Vasiljeviča Aleksandrova in dvorana postopoma utihne ...

Skrbi so bile zaman. Že s prvimi takti je pesem prevzela borce. In ko je zazvenel drugi verz, je v dvorani nastala popolna tišina. Vsi so vstali, kot ob himni. Na strogih obrazih so vidne solze, to navdušenje pa se prenaša tudi na nastopajoče. Vsi imajo tudi solze v očeh...

Pesem je zamrla, a borci so zahtevali ponovitev. Znova in znova - petkrat zapored! - ansambel je zapel "Sveta vojna" ... "

Učenec 6. Tako se je začela bojna pot te pesmi, slavna in dolga pot. Od tega dne naprej je »Sveta vojna« sprejela naša vojska in vsi ljudje in je postala glasbena himna Velike domovinske vojne. Pelo se je povsod – na čelu, v partizanskih odredih, v zaledju. Vsako jutro po udarcu kremeljskih zvoncev se je oglasilo na radiu. V kronikah domovinske vojne je veliko junaških epizod, ki pripovedujejo, kako je ta pesem himne vstopila v boj. Eden od njih sega v pomlad 1942. Majhna skupina branilcev Sevastopola se je branila v jami, vklesani v skalo. Nacisti so besno vdrli v to naravno trdnjavo in vanjo metali granate. Moč branilcev se je topila ... In nenadoma se je iz globin ječe zaslišala pesem:

Vstani, velika dežela,

Vstanite za smrtni boj

S temno fašistično močjo,

S prekleto hordo ...

Potem je prišlo do močne eksplozije in drobci skal so napolnili jamo ... Sovjetski vojaki se niso predali osovraženemu sovražniku. Mnogi vojaški voditelji so rekli, da bi moč te pesmi lahko primerjali s »celotnim oklepnim korpusom«.

III. Interaktivni pogovor na temo "Stare pesmi o glavnem"

Učiteljica razrednega pouka. Danes ste se seznanili z zgodovino več pesmi Velike domovinske vojne. Kakšen vtis so te pesmi naredile na vas? Kako vaša družina gleda na te stare pesmi?

Primeri odgovorov otrok:

Babice, dedki, starši imajo radi te pesmi, radi gledajo televizijske oddaje, znajo besede na pamet.

Ko je v družini praznovanje in se zbere vsa sorodnica, se za mizo vedno prepevajo stare pesmi.

Pesmi, kot je »Sveta vojna«, ni mogoče peti kar tako. To je zelo močna pesem. To je nekaj svetega.

Vtis je mrzlica po koži in cmok v grlu. Enako je z mojimi starši - moj praded je umrl v vojni.

Učiteljica razrednega pouka. "Stare pesmi o glavnem" - v televizijskem programu s tem naslovom sodobni umetniki zdaj izvajajo pesmi vojnih let. Kaj se vam zdi najpomembnejše, kar se poje v teh pesmih?

Primeri odgovorov otrok:

Ljubezen, dom, družina, otroci.

Domovina, svoboda, vedro nebo nad glavo.

Dolžnost, zvestoba, čast.

Učiteljica razrednega pouka. Na začetku ure smo se pogovarjali o tem, da so pesmi kot vojaki, tudi borili so se. In glavna pesem Velike domovinske vojne, "Sveta vojna", je še vedno v ospredju. In v našem času se bori. Nenadoma so se začele pojavljati govorice, da naj bi besede te pesmi napisal rusificirani Nemec leta 1916 v zvezi s prvo svetovno vojno. In pesnik Lebedev-Kumach si jih je prilastil zase ali jih preprosto ukradel. Filološki učenjaki so to laž razkrinkali. Prvič, ni niti enega rokopisnega besedila, ki bi pripadalo peresu prav tega Nemca, in drugič, Lebedev-Kumach je ohranil na desetine osnutkov z različicami te pesmi, kar kaže na intenzivno delo na besedilu. In taka pesem se pred prvo svetovno vojno ni mogla pojaviti. Vojaki niso razumeli bistva te vojne in se niso hoteli boriti – od kod takšna intenzivnost domoljubja, takšna energija? Zakaj mislite, da so se začele vse te obtožbe? Zdi se, no, kakšna je razlika, kdo je to napisal?

(Otroci izražajo svoja ugibanja.)

Dejstvo je, da to ni samo pesem - je hvalnica veličini ljudi, ki so premagali fašizem. Da bi očrnili našo zmago, začnejo »napadati« njegovo pesem ... To je ista nadležna želja, da bi nam vcepili idejo o naši drugorazrednosti, manjvrednosti. Na primer, kaj lahko ustvarijo ti Rusi? Vse super prihaja samo od Nemcev. Ta mit so že naši pradedje razblinili z izobešanjem rdeče zastave nad Reichstagom. Več generacij naših ljudi je bilo dobro cepljenih proti tem mitom. Kako naj se današnja mladina izogne ​​tem mitom?

Primeri odgovorov otrok:

Naučiti se moramo več o vojni.

Naučiti se morate spoštovati sebe, svoje ljudi, svojo zgodovino.

Učiteljica razrednega pouka. Dejansko se morate naučiti spoštovati svojo zgodovino, svoje ljudi, svoje junake. Treba je imeti svoje nacionalno dostojanstvo.

VI. Končna beseda

Učiteljica razrednega pouka. Velika domovinska vojna se vse bolj odmika od nas. Odhaja tudi generacija, ki se spominja te vojne. Toda spomin na podvig ljudi ne izgine. Ostaja v knjigah, fotografijah, filmih in v zgodbah pradedkov. Toda pesmi ne ohranjajo samo spomina - ohranjajo dušo ljudi. Ko poslušate te pesmi, razumete, da fašizma niso premagali čudoviti junaki, ampak navadni ljudje. Bili so prestrašeni, premraženi, prizadeti. Vendar so preživeli. To je moč in veličina naših pradedov. In pesmi so jim pomagale zmagati, zato so pesmi tudi veterani Velike domovinske vojne. In v teh majskih zmagovitih dneh se spomnimo tudi nanje.

V. Glasbeni finale "Zapojmo, prijatelji!"

(Glasba se vključi, otroci pojejo pesmi, ki so se jih naučili med razredno uro.)

Razredna ura: "Te dni slava ne bo tiho ..."

Naloge:

  • seznaniti učence s podvigi ljudi med drugo svetovno vojno;
  • razširiti znanje študentov o veliki domovinski vojni;

Cilj:

  • Oblikovati spoštljiv odnos do junakov druge svetovne vojne in preteklosti naše domovine.
  • gojiti domoljubna čustva pri mlajših šolarjih: spoštovanje do starejše generacije, občutek ponosa do svojih ljudi, svoje domovine.

Učiteljica: Obstajajo dogodki, datumi, imena ljudi, ki so se zapisali v zgodovino mesta, regije države in celo zgodovino celotne Zemlje. O njih pišejo knjige, pripovedujejo legende, pišejo poezijo in glasbo. Glavna stvar je, da si jih zapomnijo. In ta spomin se prenaša iz roda v rod in ne pusti, da bi oddaljeni dnevi in ​​dogodki zbledeli. Eden od teh dogodkov je bila velika domovinska vojna našega naroda proti nacistični Nemčiji. Vsi bi morali ohraniti spomin nanjo.

1 bralec:

Tistim, ki so šli v boj za domovino, preživeli in zmagali...

Tistim, ki so sežgali v buchenwaldskih pečeh,

Tistim, ki so šli na dno kot kamen na rečnih prehodih.

Tistim, ki so za vedno brezimni potonili v fašističnem ujetništvu,

Tistim, ki so bili pripravljeni dati svoje srce za pravično stvar,

Tisti, ki so padli pod avtomobile namesto pod pontonske mostove.

Posvečeno vsem, ki so odšli v nesmrtnost in zmagali...

Bralec 2:

Ves svet je pod nogami.

Živim. jaz diham. Pojem.

Ampak v spominu je vedno z mano

Ubit v bitki.

Naj ne imenujem vseh imen,

Krvnega sorodnika ni.

Ali ne zato živim

Zakaj so umrli?

učiteljica. Ob zori 22. junija 1941 se je začela velika domovinska vojna. Dolga 4 leta do 9. maja 1945 so se naši dedje in pradedje borili za osvoboditev domovine izpod fašizma. To so storili zaradi prihodnjih generacij, zaradi nas.

1. Prvi dan vojne so bili stari 17-20 let. Od vsakih 100 otrok te starosti, ki so odšli na fronto, se jih 97 ni vrnilo. 97 od 100! Tukaj je, vojna! Ne pozabite!

2. Vojna pomeni 1725 porušenih in požganih mest in krajev, preko 70 tisoč vasi in zaselkov v naši državi. Vojna pomeni 32 tisoč razstreljenih obratov in tovarn, 65 tisoč kilometrov železniških tirov. Ne pozabite!

3. Vojna je 900 dni in noči obleganega Leningrada. To je 125 gramov kruha na dan. To so tone bomb in granat, ki padajo na civiliste. Ne pozabite!

4. Vojna pomeni 20 ur za strojem na dan. To je pridelek, ki raste na zemlji, slani od znoja. To so krvavi žulji na dlaneh deklet in fantov, kot si ti. Ne pozabite!

5. Vojna ... Od Bresta do Moskve - 1000 km, od Moskve do Berlina - 1600. Skupaj: 2600 km - to je, če štejete v ravni črti.

6. Zdi se malo, kajne? Z letalom traja približno 4 ure, z drsenjem in na trebuhu pa 4 leta 1418 dni. Ne pozabite!

Učiteljica: - Ko govorimo o vojni, pogosto govorimo o podvigih. Kako razumete besedo "podvig"? (Razlog študentov.)

Podvig je, ko se človek v velikem nesebičnem vzgibu duše preda ljudem, v imenu ljudi žrtvuje vse, tudi svoje življenje.

Obstaja podvig enega človeka, dveh, treh, stotin, tisočev in obstaja PODVIG LJUDI, ko ljudje vstanejo braniti domovino, njeno čast, dostojanstvo in svobodo.

Skoraj vsa zahodna Evropa je ležala pod kovano peto nacističnih zavojevalcev, ko je nacistična Nemčija na našo državo spustila moč svojih tankov, letal, topov in granat. In bilo je treba biti zelo močan narod, imeti jeklen značaj, imeti veliko moralno moč, da bi se uprli sovražniku, premagali njegove neštete sile.

Bralec 3:

Iz neskončne sibirske ravnice

V gozdove in močvirja Polesie

Vstalo je junaško ljudstvo,

Naši veliki, mogočni ljudje!

Prišel je ven: svoboden in prav,

Odziv vojne na vojno,

Vstanite za svojo domovino,

Za našo mogočno državo!

učiteljica . Vsi so vstali v bran domovini. Vlaki so odhajali na fronto, nastajali so partizanski odredi, ženske in otroci pa so hodili na delovne izmene. Borili so se v partizanskih odredih, delali v vojaških tovarnah, zbirali topla oblačila za frontovce in koncertirali ranjencem v bolnišnicah. Z vojno so se srečali v različnih letih. Nekateri so zelo mladi, nekateri so najstniki. Nekdo je bil na pragu mladosti. Vojna jih je našla v prestolnicah in majhnih vaseh, doma in na obisku pri babici, v pionirskem taboru, na fronti in v zaledju.

Tukaj je le nekaj vrstic iz spominov otrok tistih let.

Bralec 4: "Na začetku vojne sem bil star 12 let. Moja družina ni bila evakuirana iz Moskve. V prvem letu vojne šole niso bile odprte, a nismo sedeli križem rok. Zbirali smo medicinske viale in jih darovali v bolnišnice. In spomladi in poleti so nas vodili nabirat koprive, iz katerih so v bolnišnicah kuhali zeljno juho. Mi, otroci, smo med bombardiranjem dežurali na strehah in gasili zažigalne bombe."

Bralec 5: »Vojna je našo družino, družino vojaškega zdravnika, 22. junija 1941 našla pri Brestu. Mama in sestra sta mi umrli pred očmi. Stara sem bila devet let in pol. Pobrala sta me dva vojaka in začeli smo zapuščati obkolitev ter se prebijati k svojim. Prestopili smo fronto, mene pa so kot študenta, sina polka, vpisali v specialno izvidnico pri štabu 4. armade. Opravljal sem izvidništvo, a v začetku leta 1942 sem bil pod streli, bil ranjen in poslan v zaledje na zdravljenje.....

učiteljica. Zelo mladi borci so se borili na fronti in v partizanskih odredih skupaj z odraslimi. Poleg imen legendarnih vojnih junakov Panfilova, Karbiševa, Gastella in mnogih drugih imenujemo imena mladih junakov, ki so dali svoja življenja za zmago.

Sporočila otrok o pionirskih junakih.

Zoya Kosmodemyanskaya -rojen 13. septembra 1923. Po diplomi iz 9. razreda moskovske šole je Zoya po lastni volji odšla na fronto, da bi se pridružila partizanskemu odredu. Dvakrat so jo poslali za sovražnikovo linijo. Konec novembra 1941 so jo blizu vasi Petrishchevo ujeli nacisti in jo mučili. Od nje so zahtevali, da prizna, kdo jo je poslal in zakaj. Pogumno dekle ni odgovorilo niti na eno vprašanje Nemcev. Niti svojega pravega imena in priimka ni povedala. Po dolgem in bolečem mučenju so Zojo ubili.

Za pogum in junaštvo, izkazano v boju proti nemškim fašistom, je prejela naziv Heroja Sovjetske zveze. Veliko je spomenikov.

Lenya Golikov - odraščal v vasi Lukino. Ko je njegovo rodno vas zavzel sovražnik, je fant odšel v partizane. Večkrat je šel v izvidnico in partizanskemu odredu prinašal pomembne podatke.

V njegovem življenju je bila bitka, ki jo je Lenya vodil ena na ena s fašističnim generalom. Granata, ki jo je vrgel fant, je zadela avto. Iz njega je izstopil nacistični vojak z aktovko v rokah in streljal nazaj ter začel bežati. Lenya je za njim. Sovražnika je zasledoval skoraj kilometer in ga nazadnje ubil. V aktovki so bili zelo pomembni dokumenti. Partizanski štab jih je takoj z letalom prepeljal v Moskvo. Toda kmalu je Lenya umrla.

Valya Kotik - rojen 11. februarja 1930. Študiral je v šoli št. 4 v mestu Shepetovka in bil priznan vodja pionirjev, svojih vrstnikov. Ko so nacisti vdrli v Shepetivko, so se Valya Kotik in njegovi prijatelji odločili za boj proti sovražniku. Po dogodku je bila Valya zaupana kot tabornica. Naučil se je lokacije sovražnikovih postojank in vrstnega reda menjave straže.

Pionir, ki je pravkar dopolnil štirinajst let, se je boril z ramo ob rami z odraslimi in osvobodil svojo domovino.

Valya Kotik je umrl kot heroj, domovina pa mu je posmrtno podelila naziv Heroja Sovjetske zveze.

Zina Portnova Zujo je vojna našla v vasi, kamor je prišla na počitnice. Ustanovljena je bila podtalna organizacija Mladi maščevalci, Zina pa je bila izvoljena za članico njenega odbora. Sodelovala je v operacijah proti sovražniku, razdeljevala letake in izvajala izvidovanje.

Decembra 1943 so deklico ujeli nacisti in jo mučili. Odgovor sovražniku je bil Zinin molk. Pogumno pionirko so surovo mučili, a je do zadnjega ostala vztrajna, pogumna in nepopustljiva. In domovina je posthumno proslavila njen podvig s svojim najvišjim nazivom - naslovom Heroja Sovjetske zveze.

Marat Kazej. ...Vojna je padla na beloruska tla. Nacisti so vdrli v vas, kjer sta živela Marat in njegova mati. Jeseni Maratu ni bilo več treba hoditi v šolo v peti razred. Nacisti so šolsko poslopje spremenili v svoj dom. Po smrti matere je Marat odšel v partizane in postal skavt. Prodiral je v sovražne garnizije in posredoval dragocene podatke.

Fant je sodeloval v bitkah in pokazal pogum.

Marat je umrl v bitki. Boril se je do zadnjega naboja in ko mu je ostala le še ena granata, je pustil sovražnike bliže in jih razstrelil ... in sebe.

Za svoj pogum in hrabrost je bil pionir Marat Kazei nagrajen z nazivom Heroj Sovjetske zveze. V mestu Minsk je bil postavljen spomenik mlademu junaku.

Umrlo je približno 40 milijonov sovjetskih ljudi. Si lahko predstavljate, kaj to pomeni? To pomeni 30 ubitih na 2 metra zemlje, 28 tisoč ubitih dnevno. To pomeni, da je umrl vsak četrti prebivalec države.

Bralec 6:

Tiho fantje, trenutek tišine

Počastimo spomin na junake,

Zjutraj so sonce pozdravili,

Skoraj naši vrstniki.

Med nami jih ni

Ki je šel na fronto in se ni več vrnil.

Spomnimo se v stoletjih, v letih,

O tistih, ki ne bodo nikoli več prišli.

Spomnimo se!

učiteljica. Prosim vse, da vstanejo. Sklonimo glave pred veličino podviga sovjetskega vojaka. Počastimo spomin na vse padle z minuto molka. (Minuta tišine ob zvokih metronoma).

Bralec 7:

Sonce sije na dan zmage

In vedno nam bo sijalo.

V hudih bojih naš dedek

Uspelo jim je premagati sovražnika.

Kolone korakajo v enakomerni postavi,

In pesmi tečejo sem ter tja,

In na nebu mest herojev

Praznični ognjemet se lesketa!

učiteljica. Na ta dan v vseh mestih naše države potekajo slavnostni shodi. In v ospredju so veterani – tisti, ki so šli skozi vojno.

8 bralec:

Naj nikoli ne bo vojne!

Naj mirna mesta spijo.

Naj predirljivo tulijo sirene

Ne zveni čez mojo glavo.

Naj nobena granata ne eksplodira,

Nihče ne dela mitraljeza.

Naj naši gozdovi zazvenijo

Podnapisi diapozitivov:

2 Od tod so odšli v nesmrtnost, da bi mi globlje ljubili to deželo. B. Fesovec.

Draga Rusija, kako velika slava je naša draga mati! Da okronate svoje zadeve? S kakšno visoko besedo, s kakšno mero naj imenujem tvoj podvig? Kaj si pretrpela? 5

Moskva, Moskva, sveta moč, Blagoslov, verujoča in ljubeča, Za vas smo - iz dolžnosti in po pravici, In iz ljubezni - za vas se borimo! 6

Zoya Kosmodemyanskaya 11

Zoya Kosmodemyanskaya - heroj Sovjetske zveze 12

Lenya Golikov 13

Valya Kotik 15

Zina Portnova 17

Marat Kazei 19

Skoraj štiri leta je divjala strašna vojna. In spet je ruska narava polna živega strahospoštovanja. 21

1. potopite otroke v vzdušje velike domovinske vojne 1941 - 1945,

2. uvesti nekatere vojaške izraze;

3. razširite svoja obzorja;

4. razvijati pozornost, mišljenje, semantični spomin, domišljijo;

5. gojiti domoljubni čut.

Oprema: izpisi križank.

Napredek lekcije:

Danes bomo govorili o veliki domovinski vojni. Upam, da vam bo ta lekcija pomagala pridobiti malo več znanja o tem zelo pomembnem dogodku za našo državo. Ni zaman, da vsako leto 9. maja slovesno praznujemo dan zmage, enega najpomembnejših praznikov našega ljudstva.

Začnimo z ogrevanjem. Povedal bom stavek in če se strinjate, dvignite roko.

➢ Leta 1945 je ZSSR napadla Nemčijo. (Ne, Nemčija je kot ZSSR.)

➢ Druga svetovna vojna je trajala 1418 dni. (da)

➢ Beseda »domovina« je podobna besedam »domovina«, »očetovstvo«. (da)

➢ G. K. Žukov - legendarni poveljnik druge svetovne vojne, maršal ZSSR. (da)

➢ Podvig je, ko človek postane znan in priljubljen. (Ne, takrat naredi plemenito dejanje in tvega svoje življenje.)

➢ ZSSR je na začetku vojne prehitela Nemčijo po številu orožja in vojakov. (ne)

➢ Nekdanji udeleženci vojne se imenujejo veterani. (da)

➢ Leningrad je oblegano mesto. (da)

➢ Izvidovanje je zbiranje podatkov o sovražniku in terenu, ki so potrebni za oceno situacije in odločitev. (da)

Da se potopimo globlje v vzdušje tistih vojnih let, izpolnimo naslednje naloge. Povedal vam bom nekaj besed. Poskusite jih povezati v domišljiji in si jih zapomnite. Nato bom jaz povedal prvo besedo v paru, ti pa drugo.

vojna - mir ostrostrelec - krogla

boj - oddih letalo - bombardiranje

poškodba - bolnišnično pismo - družina

spredaj - zadaj podvig - junak

izvidnik – walkie-talkie partizani – gozd

nagrada - splošna zmaga - praznik

V naslednji nalogi vas bom prosil, da razmislite o tem, kako so te skupine besed povezane z drugo svetovno vojno:

➢ Moskva, Leningrad, Stalingrad, Kursk. (Imena mest, za katera so potekale hude bitke.)

➢ G. K. Žukov, K. K. Rokossovski, A. M. Vasilevski, I. S. Konev. (poveljniki)

➢ V. Talalikhin, D. Karbyshev, N. Gastello, A. Matrosov. (Heroji)

učiteljica. Mislite, da je v vojni grozljivo? (Odgovor otrok.) Kako si predstavljate boj z rokami? (Odgovori otrok.) Poskusite sestaviti znane pesmi pesnice Yu. Drunine, udeleženke druge svetovne vojne, iz štirih "zmešanih" vrstic.

Nič ne ve o vojni.

Boj z rokami sem videl samo enkrat.

Enkrat - v resnici. In stokrat v sanjah.

Kdo pravi, da vojna ni strašna?

Nič ne ve o vojni.

Seveda so bili naši dedki in pradedki prestrašeni. Toda kljub vsemu so se dvignili v napad in vzklikali "Ura!", "Za domovino!" tepli so fašiste, ker so vedeli, da razen njih nihče ne bo branil njihove rodne zemlje, družine in bližnjih. Da bi se spodbudili, so pogosto izrekli naslednji pregovor. Izberite "ključ" in ga dešifrirajte:

Odgovor: "Ne morete imeti dveh smrti, vendar se eni ne morete izogniti." (Preberite v stolpcih.)

Naslednja naloga se imenuje "Izberi besedo." Tako kot se druga beseda prve vrstice nanaša na prvo, tako se mora druga beseda druge vrstice nanašati na prvo

➢ Moskva – Rusi.

Berlin - ... (fašisti, Nemci, nacisti.)

➢ Letalo - nebo.

Rezervoar - ... (polje, travnik, zemlja.)

➢ Podvig - slava.

Izdaja - ... (sramota, žalost, nesreča.)

Pred vami želim odpreti le nekaj strani kronike velike domovinske vojne. Začel bom z zgodbo o bitki pri Smolensku, ki se je zgodila poleti 1941. Znano je, da se Smolensk imenuje "ključno mesto", "ključ" do moskovskih vrat. Skozi večstoletno zgodovino Moskve so sovražniki večkrat poskušali zavzeti našo prestolnico in pogosto je pot do nje potekala skozi Smolensk. In to veličastno mesto je vedno stalo, da bi zaščitilo mesto iz belega kamna in nudilo resen odpor sovražniku. Tako je bilo tudi tokrat. Nacisti so imeli na začetku vojne znatno premoč v številu orožja in vojakov. Sanjali so, da bi z enim udarom strele "odprli" vrata v Moskvo. Vendar jim ni uspelo. Pri Smolensku so sledile hude, krvave bitke. Dva meseca trmastega odpora je naciste drago stala. Mnogi od njih, ki so sanjali o zmagovitem koraku po moskovskih ulicah, so umrli na poljih Smolenske regije.

Sovjetska garda se je rodila v bitki pri Smolensku. Najboljše med najboljšimi, junaške enote Rdeče armade so prejele ta naziv. Služiti v njih je veljalo za čast.

Skoraj istočasno so v bližini beloruskega mesta Orša na bojišču prvič uporabili novo mogočno orožje - raketni minomet, ki je s svojo močjo zalve brez primere med naciste vnašal grozo in paniko. Ime je dobila, kot ste morda uganili, z ljubkovalnim ženskim imenom Katjuša. Zakaj je temu tako? Še pred začetkom druge svetovne vojne sta avtorja Matvey Blanter in Mihail Isakovski napisala pesem o dekletu in njenem ljubimcu, ki služi vojsko. Ta pesem je postala neverjetno priljubljena. Tudi vi poznate vrstice:

Jablane in hruške so cvetele,

Nad reko so plavale megle ...

"Katyusha" je postala eden od simbolov države. Pelo se je povsod: tako spredaj kot zadaj. Bilo je kot delček iz veselega, mirnega časa, ki spominja na domovino, bližnje in bližnje. Izkazalo se je, da se je tudi ta pesem borila. Zato so borci novo orožje poimenovali katjuša.

Katere druge vrste orožja poznate? (Odgovori otrok.)

Vzemite vžigalice in poskusite iz njih narediti model neke vrste orožja, na primer letala ali tanka. (Otroci delajo.)

Za zaključek – samostojno delo. Rešite križanko "Vojsko". Če ste aktivno sodelovali pri današnji lekciji, jo ne boste težko dokončali. (Otroci dobijo izpise križanke in delajo.)

1. Vrhovni poveljnik vojske ZSSR med drugo svetovno vojno. (Stalin)

2. Stari bojevnik. (Veteran)

4. Sinonim za besedo "očetovstvo". (domovina)

5. Topniško orožje z ženskim imenom. ("Katjuša")

6. To plemenito dejanje opravi oseba, ki tvega svoje življenje. (podvig)

7. Legendarni poveljnik druge svetovne vojne. (Žukov)

8. Bojevniško zaščitno pokrivalo. (Čelada) Navpično.

9. Hiter napad. (Napad)

10. Obleganje mesta. (Leningrad)

11. Zbiranje podatkov o sovražniku. (obveščevalna služba)

12. Oborožene sile države. (vojska)

učiteljica. Zdaj prosim nadaljujte stavek: "Danes sem se naučil ...".

Najnovejši materiali v razdelku:

Vrste šol v sodobnem izobraževanju Kakšne vrste šol obstajajo
Vrste šol v sodobnem izobraževanju Kakšne vrste šol obstajajo

Šolska leta so dolga in pomembna faza v življenju vsakega človeka. V šoli se učimo samostojnosti, se učimo sklepanja prijateljstev, komuniciranja, pridobivanja...

Tabla želja: kako jo pravilno oblikovati in uporabljati
Tabla želja: kako jo pravilno oblikovati in uporabljati

Lep pozdrav, dragi bralci! Branje te objave vam bo najverjetneje pomagalo spremeniti vaše življenje. Vizualizacija želja vam bo odprla...

Črna luknja, Pulsar, kometi in asteroidi: najbolj nevarna in najlepša mesta v vesolju Najbolj kruta mesta v vesolju
Črna luknja, Pulsar, kometi in asteroidi: najbolj nevarna in najlepša mesta v vesolju Najbolj kruta mesta v vesolju

Meglica Bumerang se nahaja v ozvezdju Kentaver na razdalji 5000 svetlobnih let od Zemlje. Temperatura meglice je −272 °C, kar naredi...