Atvērtā logopēdiskā nodarbība par tēmu. Atvērtā logopēdiskā sesija

Grupas logopēdiskās nodarbības par mutvārdu runas korekciju kopsavilkums.
Tēma: Balsīgie un bezbalsīgie līdzskaņi

Svetlana Gennadievna Meščerjakova, Gremjačinskas VIII tipa speciālās (korekcijas) skolas skolotāja-logopēde
Apraksts: Apgūt pareizo pāru balsīgo un bezbalsīgo līdzskaņu apzīmējumu vārdos nav viegls uzdevums. Tā risinājuma efektivitāte ir atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp no studentu fonētiski grafisko prasmju attīstības. Tie ietver: 1) spēju pareizi korelēt skaņas un burtus; 2) prasme konsekventi atšķirt pāros balsīgos un bezbalsīgos līdzskaņus (korekcijas darbu laikā tiek veikta taustes un vibrācijas kontrole, tiek izmantotas piktogrammas); 3) spēja noteikt skaņas pozīciju (pozīcija) vārdā un skaņas kvalitāti (balsīgumu vai trulumu) dažādās pozīcijās. Materiāls noderēs logopēdiem, sākumskolas skolotājiem un vecākiem.
Mērķis: Raidījuma tēmas konsolidācija: “Balsīgie un bezbalsīgie līdzskaņi”;
Uzdevumi:
Izglītības:

1. Attīstīt spēju analizēt skaņas atbilstoši plānam;
2. Aktivizēt un bagātināt bērnu vārdu krājumu, sniedzot atbildes uz uzdotajiem jautājumiem;
3. Veidot patstāvīgu saistītu apgalvojumu prasmes.

Labošanas:
1. Veicināt dzirdes uzmanības un vizuālās atmiņas attīstību.
2. Fonēmiskās dzirdes attīstība.
3. Balss attīstība
4. Rupjo motoriku attīstīšana

Izglītības:
1. Paškontroles veidošana pār bērnu runu.
2. Attīstīt spēju izteikt savu attieksmi pret darbību un vidi.
3. Cieņas veicināšana pret strādājošajiem.

Nodarbības gaita.

1. Organizatoriskais moments.
Logopēds: Sveiki, mani dārgie bērni! Prieks iepazīties! Man prieks jūs visus redzēt skaistus! Paskatīsimies viens uz otru, uzsmaidīsim viens otram un sāksim mācību stundu.
Ceru, ka mūsu šodienas kopīgais darbs būs veiksmīgs un sagādās prieku mums visiem.
Lai mūsu runa būtu skaista un pareiza, mums jāatceras ļoti svarīgs noteikums:
Katru dienu, vienmēr, visur, klasē, spēlē,
Tieši tā, mēs to sakām skaidri, mēs nekad nesteidzamies.
Mēs visi kopā skaļi atkārtojam noteikumu. (1. slaids)

2. Nodarbības tēmas izziņošana. Mērķu izvirzīšana.

Logopēds: Uzmanīgi apskatiet tabulu un uzminiet, pie kādas tēmas strādāsim. Pastāsti man, ko tu zini par šo tēmu? (Tiek noklausītas visas studentu atbildes). (2. slaids)
Logopēds: Nodarbības tēma ir “Balsīgi un bezbalsīgi līdzskaņi pārī”. (3. slaids)
Mūsu nodarbība notiks svinīgi un interesanti tirdziņa veidā.
Pētersīļi (roku lelle):
Cienījamie kungi! Sveicināti visi šeit!
Cilvēki pulcējas, gadatirgus atveras!
Petruškai ir cepure galvā, es esmu glīti ģērbusies, uzliksim arī cepurītes. (4. slaids)
Uz jūsu galda ir kartītes. Mēs tos lasām skaļi. (Pirmās trīs kartītes mēs lasām atsevišķi, ceturto kartīti lasām kopā.)

1. Mācīsimies atšķirt un pareizi izrunāt balsīgos un bezbalsīgos līdzskaņus. (5. slaids
2. Mēs runāsim pareizi un skaisti. (6. slaids)
3. Mēs uzzinām daudz interesanta par gadatirgu. (7. slaids)
Par to runāsim stundā un veiksim nelielus atklājumus.
4. Rakstīsim īsu dzejoli par gadatirgu. (8. slaids)

3. Artikulācijas vingrošana.

Logopēds: Lai mūsu runa būtu izteiksmīga un pareiza, veiksim artikulācijas vingrošanu. "Pasaka par jautro mēli"
Reiz viņa mājā dzīvoja jautra mēle. Lūpas ir pirmās durvis uz māju. Zobi ir otrās mājas durvis. (9. slaids)
Veicam vingrinājumu: “Smaids un žogs”
Un šajā mājā ir griesti, tos sauc par debesīm. (10. slaids)
"Paceliet mēli uz augšu, atrodiet griestus."
Mums ir vajadzīga valoda, kad mēs ēdam un runājam. Un Mazā Balss palīdz mums likt mūsu vārdiem sadzirdēt. Viņš arī dzīvo mājā. Šī māja atrodas rīklē. Mazā balss var gulēt vai negulēt. Kad balss guļ, tā klusi krāk, piemēram: “ssssss”, “sh-sh-sh-sh”. Un, kad viņš pamostas, viņš dzied dziesmas. Un viņš to dara tik skaļi, ka visi dzird šādi: “z-z-z-z”, “z-z-z-z”! Un Goloskas mājas sienas sāk trīcēt. Mēs pieskaramies kaklam ar plaukstu. (11. slaids)

4. Darbs ar izolētām skaņām pēc plāna.

Logopēds: Pētersīļi, vai vēlaties zināt, kādi ir līdzskaņi?
Līdzskaņu skaņas ir izteiktas un bezbalsīgas. Balsīgie un bezbalsīgie līdzskaņi veido pārus.
Uzdevums: mēģināsim izrunāt skaņas pa pāriem un noteikt, kāpēc līdzskaņus sauc par pāriem? Skaņa, kurai blakus klusi izrunājam tukšo laukumu, bet blakus skaļi izrunājam zvaniņu un uzreiz nosaucam, kādu vingrinājumu veic mūsu runas orgāni.
Katram skolēnam ir sava uzdevuma karte. Bērni pa vienam skaļi lasa kartītes. Pēdējo sleju lasām kopā ar logopēdi: kad izrunājam līdzskaņus...
(12., 13., 14., 15., 16., 17. slaidi pēc kārtas tiek projicēti uz ekrāna)
Logopēds: Puiši, jūs pareizi atcerējāties balsīgos un bezbalsīgos līdzskaņus un noteicāt to līdzības un atšķirības.
Tātad, mēs izdarījām pirmo svarīgo atklājumu: “Balsīgo un bezbalsīgo līdzskaņu pāriem ir noteikta identiska artikulācija. Viņu galvenā atšķirība viena no otras ir balss aparāta darbība. (18. slaids)

5. Jauna materiāla komunikācija.

(19. slaids tiek projicēts uz ekrāna)
Logopēds: Iepriekš Krievijā notika ikgadējie tautas gadatirgi.
Notika liela tirdzniecība ar jautrību un izklaidi. (20. slaids)
Gadatirgus bija rosīgs, trokšņains un pārstāvēja milzīgu cilvēku pūli, kas tirgojās un pērk. Nav brīnums, ka viņi saka: "Troksnis ir kā gadatirgū!" (21. slaids) Gadatirgos notika leļļu izrādes, kuru galvenā varone bija jautrā Petruška. (22., 23. slaids) Gadatirgus vienmēr ir īsti svētki, jautrība, smiekli, prieks. (24. slaids)
Puiši, kas, jūsuprāt, ir gadatirgus? (Skolēnu atbildes)
Mēs izdarījām otru nelielu atklājumu:
Gadatirgus ir svētki, jautrība, smiekli, prieks! (Kopā lasīt skaļi) (25. slaids)

6. Fonēmiskās dzirdes attīstība.

(26. slaids)
Logopēds: Kāda gan jautrība ir gadatirgū bez mūzikas, vai jūs nepiekrītat Petruškai?! Mēs apmeklēsim tirgu gadatirgū. Ļaujiet katram izvēlēties sev tīkamo mūzikas instrumentu, un Petruška būs pārdevējs.
Pētersīļi: Ak, jā, preces, ak, jā, skaistums,
Nedzirdēts brīnums, nepieredzēts brīnums!
Bērni izvēlas mūzikas instrumentu un apsēžas ar to. Lūdzu, nosauciet, kurš ko izvēlējās, un nosakiet, vai vārdam ir pāra līdzskaņs, vai tas ir balsīgs vai bezbalsīgs? Kā vienā vārdā nosaukt akordeonu, tamburīnu, grabuli, pīpi, bungas, zvanu?
1. vingrinājums: Paņemt instrumentu, kura nosaukums sākas ar bezbalsīgu līdzskaņu vai balsu līdzskaņu? Jūs pareizi izpildījāt uzdevumu.
2. uzdevums: Uz jūsu rakstāmgaldiem ir kartītes ar nebalsīgiem un balsīgiem līdzskaņiem. Katram ir viens līdzskaņs. Jums ir jāatrod pāris savam līdzskaņam no citiem puišiem, jāiziet kopā, pareizi jānosauc līdzskaņu burtu pāris un jānosaka, kurš līdzskaņs ir izrunāts un kurš ir bezbalsīgs. Citi puiši pārbaudīs, vai pareizi izpildījāt uzdevumu. (27. slaids)

7. Fiziskie vingrinājumi.

Logopēds: Sarīkosim nelielu priekšnesumu ar mūzikas instrumentiem.
Mēs ar jums izklaidēsimies un dejosim.
Skan jautra mūzika.
Veicam runas fiziskos vingrinājumus ar kustību ar vārdiem:
Balalaika, Balalaika,
Strinsim, spēlēsim!
Bungas, bungas!
Atlociet pogu akordeona malas!
Mēs paceļam caurules debesīs,
Skaļi, skaļi pūšam caurulēs.
Mēs sitam tamburīnu, sitam to, pīpēm,
Sāksim bungot un trompetēt!

8. Skaņu diferencēšana zilbēs, zilbju lasīšana pēc tabulas.

(28., 29. slaids)
Logopēds: Puiši, kā skanēja mūsu mūzikas instrumenti? (skaļš). Izrunājiet zilbes pa pāriem, mainot balss stiprumu un augstumu. Dažas zilbes izrunāsim skaļi, citas klusāk; diagrammas vietā ievietojiet vajadzīgo trūkstošo zilbi. Kartīšu lasīšana individuāli un korī.

9. Ziņošana par papildu jaunu materiālu

Logopēds: Puiši, vai tagad ir kādi gadatirgi? (Bērnu atbildes) (30. slaids)
Un tagad Krievijā notiek gadatirgi. Amatnieki uz tirdziņu atved daudzus ar rokām darinātus izstrādājumus; Viņi uz tirdziņu ved arī dažādas citas preces: medu, rudens ražu un daudz ko citu. Tie ir arī trokšņaini, svinīgi, jautri un interesanti! Pateicoties amatniekiem, tiek radīti šādi svētki. (31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42. slaidi) Esmu pārliecināts, ka starp jums ir tādi, kam patīk zīmēt, veidot, izšūt un amatniecību. Vai jūs zināt, kā?
Klausieties bērnu izteikumus.

10. Radošais uzdevums, refleksija.

Logopēds: Visi kopā sacerēsim nelielu dzejoli par tēmu: “GADATIRGUS” pēc diagrammas. (43. slaids)
GODĪGS
– skaļš, jautrs, gaišs!
Uzmundrina, trokšņo, tirgojas,
Ienes mājā prieku.
Gadatirgus slavina cilvēku darbu!
Mēs skaļi nolasām iegūto dzejoli. (44. slaids)
Pētersīļi: Lai nebūtu tādu neskaidru gadījumu,
Un sliktu atbilžu nebija.
Klausieties līdzskaņu skaņu,
Lai nesajauktu balsīgos un kurlos!
Logopēds: Ko tu šodien iemācījies? Ko jaunu uzzinājāt un ko vēl vēlētos uzzināt?
1. Šodien mācījāmies nostiprināt un pareizi izrunāt balsīgos un bezbalsīgos līdzskaņus. Mēs atradām atbildes uz visiem jautājumiem un izdarījām nelielus atklājumus.
Es atklāju: “Balsīgo un bezbalsīgo līdzskaņu pāriem ir noteikta identiska artikulācija. Viņu galvenā atšķirība viena no otras ir balss aparāta darbība.
II atklāšana: “Gadatirgus ir svētki, jautrība, smiekli, prieks!” (45. slaids)
2. Bērnu darba novērtēšana stundai.
3. Bērnu aktivitāšu novērtējums.
Jums, puiši, ir labs garastāvoklis! Man arī ir lielisks garastāvoklis!
Es vēlos, lai jūsu gadatirgus šodien turpinātos jūsu klasē kopā ar draugiem pie tējas tases un barankas un lai jūs dalītos savos iespaidos par šo gadatirgu ar apkārtējiem cilvēkiem.
Paldies. Uz redzēšanos!

Prezentācija par tēmu: Balsīgie un bezbalsīgie līdzskaņi

Pašvaldības autonomā pirmsskolas izglītības iestāde "Kombinētā tipa bērnudārzs Nr. 50" Balašihas pilsētas rajonā, Balašihas pilsētā.

"Skaņas [w] izrunas prasmju nostiprināšana sarunvalodas runā."

Atvērtā logopēdiskā nodarbība pirmsskolas grupā. “Skaņas [w] izrunas prasmju nostiprināšana sarunā”

Mērķis: nostiprināt pareizu skaņas [sh] izrunu sarunvalodā.

Uzdevumi:

1. Labošanas un izglītības:

- iemācīt bērniem precīzi un pilnībā atbildēt uz jautājumiem;
— veidot leksisko un gramatisko struktūru;
— apmācīt bērnus skaņu burtu analīzē un vārdu sintēzē;
— nostiprināt prasmi izrunāt skaņu [w] zilbēs, vārdos, frāzēs, teikumos, saistītā un sarunvalodā.

2. Korekcijas un attīstības:

— fonēmiskās dzirdes un fonēmiskās uztveres attīstība;
- uzmanības, atmiņas, iztēles, loģiskās domāšanas attīstīšana, minot mīklas un uzdodot problemātiskus jautājumus;
- pirkstu smalko kustību attīstība.

3. Labošanas un audzināšanas:

— pozitīvas attieksmes veidošana pret dalību nodarbībā;
- prasme uzklausīt vienaudžus un logopēdu;
- draudzīgu attiecību kopšana, neatlaidības audzināšana;
— izkopt lingvistisko nojausmu dzimtajai valodai, vēlmi runāt pareizi.

Aprīkojums: dators, 2 instrumentālās mūzikas ieraksti, didaktiskā logopēdiskā rotaļlieta (nīlzirgs Žuža - artikulācijas vingrošanai ar bioenergoplastiku, sižeta attēli, bumbas ar Su-Jok atsperēm, vilciens ar mašīnām skaņas noteikšanai vienā vārdā, vatmana papīrs ar vingrinājumi.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais moments.
- Sveiki puiši.
Pasveiciniet savus viesus.
Katru dienu, vienmēr, visur:
Klasē, spēlē
Tieši tā, mēs to sakām skaidri,
Mēs nesteidzamies.
Apsēdies.

2. Šodien mēs saviem viesiem parādīsim, kā pareizi un skaisti iemācīties izrunāt skaņu [w].

3. Artikulācijas vingrošana.
Visi puiši kārtībā
No rīta viņi veic vingrinājumus,
Arī mūsu mēle vēlas
Esiet kā bērni.
Vai viņš mums palīdzēs šajā jautājumā?
(bērnu atbildes: nīlzirgs Žuža).

Mēle mums, bērniem, ir pazīstama,
Mēs viņu sagaidīsim ar smaidu.
Šī mēle ir atnākusi (smaidi, parādi mēli).
Tagad viņš ir aizgājis pa labi.
Es redzēju visu, kas man bija jāredz
Un viņš gāja pa kreisi (vingrinājums “Pulkstenis”).
Es diezgan daudz staigāju apkārt,

No rīta spīd saule - laiks doties ciemos pie tantes!
Tante vaiga
Gaida savu brāļadēlu.
Pankūkas ar magoņu sēklām
Viņa cep pusdienās (vingrinājums “Pankūkas”).
Es vārīju putru, pagatavoju tēju,
Es pat atvēru ievārījuma burku.
Tante brāļameita
Viņš jūs jautri sveicina.
Tēja viņam ar ievārījumu
Viņš uzreiz iesaka (vingrinājums “Kauss”, iebāz mēli starp lūpām un pūš pa mēles galu pa iedomātu tvaiku, atdzesējot tēju).
Ak, cik garšīgi
Saldais ievārījums, (vingrinājums “Garšīgs ievārījums”)
Jā, un mannas putra -
Vienkārši garšīgi.
Viņš ēda ļoti maz
Es plaši atvēru logu (vingrinājums “Hippos”).
Zem loga - bla, bla, bla -
Tītari pļāpā.
Turcijas runa
Neviens nesaprot.
Tītari šūpolēs
Viņi jautri pamāj.
Ride Tongue
"Blah blah blah! - piedāvājums (vingrinājums “Šūpoles”).
Doo Tongue doo-doo
Un vēl piecas bumbas
Roll odus!
Balonu piepūšana
“Sēdieties, odi! ”(ilgi izrunā skaņu “Shhsh”).
Mūsu Mēle spēlēja
Viņš aizgāja gulēt un neko neteica.

4. Artikulācijas precizēšana.

Atcerēsimies, kā izrunāt skaņu "SH".
— Kas notiek ar lūpām, zobiem, kā tiek novietota mēle?
Bērnu atbildes.
- Kāds gaiss?
Bērnu atbildes.
— Ko dara balss, kad izrunājam skaņu “SH”: guļ vai dzied dziesmas? Uzliec visu roku uz kakla, saki šššš... Vai mājā bija kluss, vai arī balss dziedāja dziesmas un mājas sienas trīcēja?
Bērnu atbildes.
— Puiši, kāda ir skaņa “SH”: patskanis vai līdzskaņs?
– Balsīgs vai bezbalsīgs?
— Ciets vai mīksts?
Bērnu atbildes.
Kā izklausās skaņa “Ш” (piemēram, zoss vai čūskas šņākšana).
- Mēs ar jums izrunājam zilbes, vārdus, bet vai mēs varam redzēt skaņas?
– Nē, mēs redzam un rakstām vēstules.
- Kurš burts rakstveidā apzīmē skaņu “Ш”?
- Pārvērtīsim skaņu “Ш” par burtu Ш.
Kopā ar bērniem deklamējam dzejoli:
Mēs neredzam skaņu
Un mēs to nevaram ņemt savās rokās.
Mēs varam dzirdēt tikai skaņu
Un arī to pateikt.
Mēs uzvelkam kleitas skaņām,
Skaņas pārvēršam burtos (Zīmējiet burtu ar pirkstu smiltīs).

5. Vingrinājums “Radīt skaņas”. Svilpo kopā ar zoslēniem, velkot ar pirkstu pa takām no zoslēniem uz katru patskaņu un otrādi no patskaņa uz zoslēniem. Atkārtojiet katru zilbi. Kādas zilbes jūs ieguvāt?

6. Pirkstu vingrošana (ar Su-Jok atsperēm).

Lācis gāja uz savu midzeni
Jā, es paklupu uz sliekšņa
“Acīmredzot spēka ir ļoti maz
Es krāju ziemai,"
Es tā padomāju un aizgāju
Viņš meklē savvaļas bites.
Visiem lāčiem ir salds zobs,
Viņiem patīk ēst medu bez steigas,
Un paēduši, bez raizēm
Viņi šņāc savā midzenī līdz pavasarim.

7. Tagad spēlēsim spēli “Pasaki vārdu”.

Pamatojoties uz attēliem, nosauciet atbildes, izceļot skaņu Ш, nosakiet, kur vārdā atrodas skaņa Ш: vārda sākumā, vidū vai beigās un novietojiet tās atbilstošās mājiņās (paplātēs).
*Es būšu tāds saimnieks kā mūsu onkulis Evdokims;
Krēslu un galdu izgatavošana, durvju un grīdu krāsošana.
Pa to laiku es pati taisu (rotaļlietas) savai māsai Tanjai;
*Pazemē, skapī viņa dzīvo bedrē,
Pelēks mazulis, kas tas ir? (pele) ;
*Nevienu soli nepavirzīja no spītības (ēzelis);
*Lācim uzšuvu kreklu, uzšuvu... (bikses);
* Zeltainīte visu dienu dzied būrī uz loga.
Viņš iegājis trešajā kursā, bet baidās no... (kaķiem);
*Pieķēries aizmugurējai riepai, lācis brauc tālāk... (auto);
* Vāvere nometa čiekuru, čiekuru trāpīja (zaķītim);
* Naktī ir tumšs. Naktī ir kluss. Zivis, zivis, kur tu esi (guļ);
*Tu pazīsti šo meiteni,
Viņa ir dziedāta vecā pasakā.
Viņa strādāja, dzīvoja pieticīgi,
Es neredzēju skaidru sauli,
Apkārt ir tikai netīrumi un pelni,
Un skaistules vārds bija (Pelnrušķīte);
*Ziemā, jautros laikos
Es karājos uz košas egles.
Es šauju kā no lielgabala,
Mans vārds ir (krekeris);
*Kas izkrāsos mūsu albumu?
Nu, protams (zīmulis);
*Paskaties uz mani
Jūs varat atvērt durvis
Un manos plauktos
Tas maksā daudz!
Es esmu garāks par visiem citiem, kā žirafe:
Esmu liela, skaista (skapis).

10. Vingrinājums “Atskaņas”. Klausieties frāzes sākumu un pabeidziet to ar piemērotiem vārdiem. Attēli palīdzēs tikt galā ar uzdevumu. Katras atskaņas frāzes pēdējam vārdam jābeidzas ar zilbi, kas atkārtojas tās pirmajā daļā. Piemēram: Šoks-šoks-šoks, šoks-šoks-šoks, vectēvs nes somu.

Shi-shi-shi, shi-shi-shi - bērni spēlējas.
Uš-us-ush, ush-ush-ush - es paņemšu karstu (dušā).
Pelni-pelni-pelni, pelni-pelni-pelni ir zilā krāsā (zīmulis).
Ishni-ishni-ishni- nogatavojas (ķirši).
Šoks-šoks-šoks, šoks-šoks-šoks - pamodināja mūs (gailītis).

11. Vingrinājums “Izlabo teikumu” (noklausieties teikumus, atrodiet un izlabojiet kļūdas, pamatojoties uz attēliem uz vatmana papīra A4).

Tiek uzrakstīta vēstule vectēvam.
Mūsu pele noķēra kaķi.
Mana vecmāmiņa nopirka diegu spoli.
Akmens atrada Pasha.
Uz kažoka uzkarināts mēteļa pakaramais.
Niedres sēž vardē.
Ielejas lilijas atrada Natašu.
Kartupeļos viņi ielika maisu.
Pelei ķepās ir kaķis.
Maša uzlika galvu uz cepures.
Zāliens lido pāri kamenei.
Miša uzvilka ķiveri.
Lācim pie kakla ir šalle.
Pasha izseko zīmuli ar vardi.

12. Fiziskās audzināšanas minūte “Lācis izkāpa no bedres”.
Lācis izlīda no bedres,
Es paskatījos apkārt uz sliekšņa. (griežas pa kreisi un pa labi).
Viņš izstiepās no miega: (izstiepj rokas uz augšu).
Pie mums atkal ir atnācis pavasaris.
Lai ātri iegūtu spēku,
Lācītim griezās galva. (galvas rotācija).
Saliekts uz priekšu un atpakaļ (noliecoties uz priekšu un atpakaļ).
Šeit viņš staigā pa mežu.
Lācis meklē saknes
Un sapuvuši celmi.
Tie satur ēdamus kāpurus -
Vitamīni lācim. (slīpi: pieskarieties kreisajai pēdai ar labo roku, pēc tam otrādi).
Beidzot lācis bija paēdis
Un viņš apsēdās uz baļķa. (bērni apsēžas).

13. Spēle “Kurš ir vairāk, kurš mazāk? » Salīdziniet divus objektus un atbildiet uz jautājumiem pilnos teikumos. Neaizmirstiet pareizi izrunāt "Sh" skaņu. Piemēram. Kurš ir lielāks: varde vai pērtiķis? Pērtiķis ir lielāks par vardi. Kurš ir mazāks? Varde ir mazāka par pērtiķi (attēliem ir norādīts pretējs izmērs nekā patiesībā: pērtiķis ir mazs, un varde ir liela).

Kurš ir lielāks: kaķis vai punduris? Kurš ir mazāks?
Kurš ir lielāks: pele vai mazulis? Kurš ir mazāks?
Kurš ir lielāks: varde vai dzeguze? Kurš ir mazāks?
Kurš ir lielāks: vecmāmiņa vai vectētiņš? Kurš ir mazāks?
Kurš ir lielāks: lācis vai mērkaķis? Kurš ir mazāks?

14. Uzdevums “Jaunvārdi”.
Pārvērtīsim dažus vārdus citos.
Aizstāt pirmo skaņu vārdos ar skaņu Ш. Piemēram: PAR-BALL.
ČĪBU-CEPURE
KĀŽĀDAS LŪPAS
STOMP-ČUKSTI
SOAP-AWL
SPORES-SPURS.

15. Spēle "Kaķis un pele". Klausieties stāstu par kaķi Mašu, pārstāstiet to pēc attēliem (ķēdes teksts).

Alošai ir kaķis Maša.
Kaķis Maša ķer peles.
Peles bēg no kaķa.
Kaķis ir liels, veikls, viņa panāk peles.

16. Vizuālā vingrošana (mūzikas pavadībā logopēds lasa dzeju, un bērni veic okulomotoriskās kustības atbilstoši tekstam).
Veiksim dažus vingrinājumus acīm, jo ​​arī tām ir nepieciešama atpūta (visas kustības tiek veiktas tikai ar acīm).
"Laimīgu nedēļu."
Visu nedēļu kārtībā,
Acis veic vingrinājumus.
Pirmdien, kad viņi pamostas,
Acis smaidīs saulei,
Paskaties lejā uz zāli
Un atpakaļ uz augstumiem.
Otrdien ir acu stundas,
Viņi skatās šur un tur,
Viņi iet pa kreisi, viņi iet pa labi
Viņi nekad nenogurs.
Trešdien mēs spēlējam blind man's buff,
Cieši aizveriet acis.
Viens divi trīs četri pieci,
Atvērsim acis.
Aizveram acis un atveram
Tāpēc mēs turpinām spēli.
Ceturtdienās skatāmies tālumā
Tam nav laika,
Kas ir tuvu un kas ir tālu
Jums vajadzētu paskatīties acīs.
Piektdien nežāvājāmies
Acis skraidīja apkārt.
Apstāties un vēlreiz
Skrien otrā virzienā.
Lai arī sestdiena ir brīvdiena,
Mēs neesam slinki ar jums.
Mēs meklējam stūrus,
Lai skolēni kustētos.
Svētdien gulēsim
Un tad mēs iesim pastaigāties,
Lai nocietinātu acis
Jums ir nepieciešams elpot gaisu.
- Bez vingrošanas, draugi, mūsu acis nevar dzīvot!

17. Nodarbības kopsavilkums. Puiši, ko mēs darījām klasē? Kas jums patika visvairāk un kādi bija izaicinājumi? Bērnu atbildes.
Mūsu stunda ir beigusies, visi paveica ļoti labu darbu, labi jums visiem, ardievu. Viņi atvadās no viesiem un dodas prom.

Izmantotās literatūras saraksts:

1. Skaņas Ш automatizācija spēļu vingrinājumos. Pirmsskolas vecuma bērna albums / L. A. Komarova. -M. : Izdevniecība GNOM, 2011.-32 lpp.
2. Azova E. A., Chernova O. O. Skaņu apguve [w], [z]. Mājas logopēdiskā piezīmju grāmatiņa 5-7 gadus veciem bērniem. – M.: TC Sfera, 2010. – 32 lpp. (Spēļu logopēdija).
3. Spielochka un Buzzer. Logopēdiskās spēles / I. V. Baskakina, M. I. Lynskaya. – M.: Iris-press, 2010. – 32 lpp. : slim. – (Populārā logopēdija).
4. Logopēdija. Sagatavošanas grupa. Nodarbību attīstība. / Sast. O. I. Bočkareva. – Volgograda: ITD “Corypheus”. – 128 lpp.
5. Interneta resursi: mīklas, fiziskie vingrinājumi, acu kustību vingrinājumi.

Mērķis: Skaidras skaņu diferenciācijas attīstība [s-sh] zilbēs un vārdos.

Uzdevumi:

  1. Labošanas un audzināšanas: pilnveidot lasīšanas paņēmienus, izmantojot zilbju tabulu materiālu, aktivizēt vārdu krājumu par tēmām: “Veikals”, “Dārzeņi un augļi”, “Rotaļlietas”.
  2. Korekcijas un attīstības: Attīstīt fonēmisko dzirdi un uztveri (skaņu-burtu un zilbju analīze un vārdu sintēze), attīstīt vizuāli telpisko uztveri, artikulācijas motoriku, strādāt pie koncentrēšanās un uzmanības sadales līmeņa, dzirdes uzmanības un atmiņas, analītisko domāšanu.
  3. Labošanas un audzināšanas: attīstīt sadarbības prasmes, pozitīvu attieksmi pret dalību nodarbībā un atbildīgu attieksmi pret uzdevumu izpildi.

Aprīkojums:

  • magnētiskie burti,
  • zilbes,
  • spoguļi,
  • salikšanas audekls,
  • zilbju tabulas,
  • uzlīmes ar dārzeņu un augļu attēliem,
  • letes attēli,
  • "cenu zīmes"
  • kartes - "nauda" - zilbju raksti,
  • rotaļlietas,
  • mikroshēmas skaņas analīzes veikšanai,
  • uzlīmes ar dzīvnieku attēliem.

Laika organizēšana.

Spēle "Iepazīsim viens otru".

Mēs stāvam aplī, turamies ar mazajiem pirkstiņiem. Pirmais spēlētājs saka savu vārdu, otrais - iepriekšējā un savu vārdu utt.

Skaņu burtu analīzes un sintēzes izstrāde.

Pareizi izpildot uzdevumu, uzzināsiet, kur šodien dosimies.

Tagad es tev izteikšu komplimentus un uzslavēšu. Tavs uzdevums ir izcelt katra vārda trešo skaņu un apzīmēt to ar atbilstošo burtu:

  • aiz muguras M Gatavs
  • st A lietderīgi
  • pirms tam G apbrīnojams
  • utt A pārsteidzošs
  • ra Z savīti
  • utt UN guļus stāvoklī
  • Autors N nemierīgs

Bērni uz tāfeles no magnētiskā alfabēta burtiem izliek vārdu “VEIKALS”.

Zilbju analīze.

Kas jāņem līdzi uz veikalu?

Jums zem galda virsmas ir kartītes. Kas tas ir? (Zilbes).

Kāpēc jūs domājat, ka tās ir zilbes? (Katrā daļā ir patskaņis).

Izveidojiet vārdus no šīm zilbēm:

  • soma
  • maku

(Maks ir maza kabatas soma naudai.)

Kāpēc mums ir vajadzīgi šie priekšmeti?

Šodien par jūsu pareizajām atbildēm es jums iedošu šo "naudu". Un kāpēc, jūs uzzināsit nedaudz vēlāk.

Skaņu “s-sh” raksturojums. Artikulācijas vingrošana.

Iezīmējiet pirmo skaņu vārdā “soma”. Pasaki. Kādā stāvoklī atrodas lūpas ("smaids"), zobi (“žogs”), valoda (“tīrām zobus”), gaisa strūkla (aukstā šaura gaisa plūsma pa "rievu") (Skaņa C ir līdzskaņa, jo ir šķērslis, skaņa ir bezbalsīga - balss saites nedarbojas, ir grūti.)

Iezīmējiet trešo skaņu vārdā “maciņš”. Pasaki. Kādā stāvoklī atrodas lūpas ("logs"), zobi ("tuvāk"), valoda ("kauss"), gaisa strūkla ( stiprs, silts, plats). Aprakstiet šo skaņu. (Skaņa Ш ir līdzskaņa, jo ir šķērslis, skaņa ir bezbalsīga - balss saites nedarbojas, vienmēr ir grūti.)

Kāda ir galvenā atšķirība starp šīm skaņām? (Izrunājot šīs skaņas, mēles un lūpu stāvoklis ir atšķirīgs.)

Pareizām atbildēm: kartes - “nauda”<Приложение 1 >.

Ziņo par nodarbības tēmu.

Uzmanīgi apskatiet salikšanas audeklu. Kurš var nosaukt nodarbības tēmu?

Šodien dosimies ne tikai uz veikalu, bet arī mācīsimies atšķirt skaņas “s-sh”.

Fonēmiskās dzirdes attīstība.

Un, lai to izdarītu, nedaudz strādāsim ar zilbju tabulu<Приложение 2 >. Es nosaucu zilbi, jūsu uzdevums ir pēc iespējas ātrāk atrast šo zilbi tabulā un novietot uz tās rādītājpirkstu.

Zilbes: sho, sy, su, si, sha, so, shu, sa, shi.

Vizuāli telpiskās uztveres attīstība.

Tātad, mēs ejam uz veikalu. Nosauciet redzamos produktus (bumbieris, persiks, bietes, kāposti, pētersīļi, kartupeļi, redīsi, plūme) <Приложение 3 >. Uz kuru veikalu mēs bijām?

Pārdevējai nebija laika salikt preces plauktos<Приложение 4 >. Palīdzēsim viņai?

  • novietojiet bumbieri augšējā plauktā pa kreisi;
  • pa labi no bumbiera - kartupeļi;
  • zem kartupeļiem - kāposti;
  • novietojiet redīsus otrajā plauktā labajā pusē;
  • virs redīsa - persiks;
  • starp kartupeļiem un persikiem - plūme;
  • zem bumbiera - bietes;
  • pa kreisi no redīsa ir pētersīļi.

Nosauciet to, ko novietojat pirmajā plauktā (bumbieris, kartupelis, plūme, persiks); uz otro plauktu (bietes, kāposti, pētersīļi, redīsi).

Pārdevēja jums ir ļoti pateicīga, jūs palīdzējāt viņai salikt preces plauktos.

Pareizām atbildēm: kartes - “nauda”.

Analoģiskās domāšanas attīstība.

Cieši apskatiet pirmo plauktu. Kas ir papildus? (Kartupeļi.)

Kāpēc? (Šis ir dārzenis, un viss pārējais ir augļi).

Paskaties uz otro plauktu. Kas ir papildus? (Pētersīļi.)

Kāpēc? (Vārdā “pētersīļi” skaņa ir “sh”, un visos citos vārdos tā ir “s”).

Pareizām atbildēm: kartes - “nauda”.

Burtu "s-sh" diferenciācija.

Bet veikalā katra prece ir parakstīta un uz tās norādīta cena. Palīdzēsim pārdevējam parakstīt cenu zīmes<Приложение 5 >. Bet šeit kaut kas nav kārtībā, kas tieši? (Trūkst burtu “s” un “sh”).

Aizpildiet vārdos trūkstošos burtus “s” vai “sh”.

Nosauciet vārdus, kuros rakstījāt burtu "s", "sh".

Jūs pabeidzāt uzdevumu. ( kartes - "nauda")

Silbju analīzes attīstība.

Ejam uz nākamo veikalu. Kurā veikalā mēs bijām? (Rotaļlietu veikalā).

Jums ir nauda, ​​bet jūs varat iegādāties tikai to rotaļlietu, kuras nosaukums atbilst kartītē norādītajam rakstam - “nauda”, t.i. Rotaļlietas nosaukumam jābūt tādam pašam zilbju skaitam kā diagrammā. Lūdzu, ņemiet vērā, ka diagramma parāda, kura zilbe satur skaņu “s” vai “sh”. Vārds skaidri jāizrunā pa zilbei un jānodod "nauda" pārdevējam.

Skaņas analīzes attīstība.

Izvēlieties jebkuru rotaļlietu no nopirktajām. Veiciet šī vārda pareizu analīzi.

Nodarbības kopsavilkums.

Kādus veikalus mēs šodien apmeklējām? Kādus citus veikalus jūs zināt?

Kādas skaņas mēs šodien nosaucām visbiežāk? Kāda ir to galvenā atšķirība?

Atspulgs.

Nodarbības sākumā teicu, ka esi uzmanīgs, gudrs, centīgs. Es nekļūdījos! Labi padarīts!

Izvēlieties uzlīmi, kuras nosaukumā ir skaņa “sh”, lai atgādinātu par šodienas stundu.

Viktorija Maygurova
Atklātās nodarbības logopēda skolotājai “Ceļojums uz skaņu zemi” kopsavilkums

Skolotājas logopēdes Maigurovas piezīmes V.V.

Tēma: “Ceļojums uz skaņu zemi”

Mērķi: Iepazīstināt bērnus ar jēdzienu “skaņas”, to šķirnēm, audzināšanas metodēm; dot jēdzienu "burts", veidot fonēmisko uztveri, attīstīt skaņu analīzes un sintēzes prasmes, bagātināt un precizēt bērnu vārdu krājumu par tēmām: "Transports", "Runas orgāni", vingrināt bērnus vārdu atlasē - antonīmus, attīstīt prasmes koriģēt runas elpošanu, pilnveidot smalko un artikulācijas motoriku, kustību koordināciju ar runas izrunu, attīstīt runas prozodiskās sastāvdaļas. Attīstīt psiholoģisko runas bāzi (uzmanību, atmiņu, loģisko domāšanu, iztēli, kopīgās aktivitātēs audzināt draudzīgu attieksmi ar vienaudžiem, aktivizēt bērnu izziņas interesi.

Materiāls: multimediju aprīkojums, ekrāns, lelle Zvukovichok, individuālie spoguļi, atbilstoši bērnu skaitam. zvans, kāršu komplekts ar patskaņu burtiem, patskaņu skaņu simboli, paklājs, apļi ar cipariem no 1 līdz 10

Aktivitāšu gaita:

Logopēds: - Puiši, Zvukovičok ieradās pie mums ciemos. Bērni, vai jums patīk ceļot? Vai vēlaties doties ceļojumā? Es aicinu jūs uz burvju zemi.

Puiši, kādus transporta veidus jūs zināt?

Bērnu atbildes: zeme, gaiss, ūdens, maģija.

Logopēds: - Un mēs dosimies ar paklāja lidmašīnu.

Bērni, ņemiet biļetes ar vietu numuriem. Lūdzu, turpiniet un ieņemiet vietas atbilstoši biļetes numuram.

Atskan vēja zvani.

Logopēds: - Lai mēs ātri nokļūtu burvju zemē. un lidojuma laikā nebaidījāmies, izpildīsim relaksācijas elpošanas vingrinājumus.

“Dziļa elpa caur degunu” (kreisās rokas vadība uz vēdera)

“Ilga izelpošana caur muti” (labās rokas vadība pie mutes)

Bērni, aizveriet acis, atveriet tās. Kad dzirdam zvana skaņu.

Fiziskās audzināšanas minūte “Ziņkārīgā Varvara”

Logopēds: - Bērni, mēs esam nonākuši burvju zemē. Paskatīsimies, kur nonāksim.

Ziņkārīgā Barabara

Izskatās pa kreisi

Skatās pa labi

Meklēt

Un skatās uz leju

Kakla muskuļi saspringti

Dosimies atpakaļ

Ir tik labi atpūsties.

(Mēs atgriežamies sākuma stāvoklī).

Logopēds: - Bērni. Vai ceļojuma laikā bija kluss vai kaut ko dzirdējāt? Kā mēs atšķiram skaņas?

Bērnu atbildes: - Mēs atšķiram skaņas ar ausu palīdzību - dzirdes orgāniem.

Eksperimentāls darbs

Bērni, paskatieties uz ekrānu (uz ekrāna parādās burti).

Tagad nāksim pie manis un aizveram acis (šobrīd dzirdamas runas skaņas).

Logopēds: - Ko jūs redzējāt ekrānā?

Bērnu atbildes: - Mēs redzējām burtus uz ekrāna. Bet viņi nedzirdēja. Burti ir redzams attēls.

Logopēds: - Ko jūs dzirdējāt?

Bērnu atbildes: - Mēs dzirdējām skaņas, bet neredzējām.

Logopēds: - Bērni, mēs braucam uz Zvukogradas pilsētu. Tur dzīvo mūsu runas skaņas.

“Esam runas skaņu pilsētā

Iesim un gaidīsim tikšanos

Ar dzimtajām skaņām

Galu galā viņi tur dzīvo

Un mums ir vēlme

runā skaisti

Un visi bez izņēmuma

Pārsteigums šodien"

Puiši, cilvēkiem ir nenovērtējama dāvana - Runa. Dzīvnieki var radīt skaņas, bet tā nav runa; viņi nevar sarunāties viens ar otru.

Darbs ar spoguļiem (iepazīšanās ar runas orgāniem)

Kā mēs izdodam skaņas? Uzmini mīklas.

Jūs varat tos izvilkt ar cauruli

Vai vienkārši atveriet tos

Pat mūsu zobi ubago

Atvērt plašāk - (lūpas)

Kad mēs braucam, viņi strādā,

Kad mēs neēdam, viņi atpūšas,

Mēs tos netīrīsim. Viņi saslims - (zobi).

Viņš ir pieradis lēkt pa muti

Mūsu nerātnais (valoda).

Spēle “Kādas skaņas ir” (antonīmu vārdu atlase)

Skaņas ir:

augsts - zems,

klusi - skaļi,

raupja - maiga

garš - īss,

Ir arī skaņas:

silts - auksts

Pievelciet plaukstu pie mutes un pūtiet pa to, dziedot dziesmu “Čūskas”:

Shhhhhhhhhhhhhhhhh….

Bērni, kāda gaisa plūsma?

Bērnu atbilde: Gaisa straume ir silta

Tagad paceliet plaukstu un dziediet dziesmu “Pump”.

Kāda gaisa plūsma?

Bērnu atbildes: Gaisa straume ir auksta.

Pirkstu vingrošana.

Es stipri berzēšu plaukstas,

Es pagriezīšu katru pirkstu,

(Berzējiet plaukstas; satveriet katru pirkstu pie pamatnes un ar rotācijas kustību sasniedziet nagu falangu.)

Es viņam sasveicināšos,

Un es sākšu vilkt ārā.

Vēlāk nomazgāšu rokas

(Berzējiet plaukstu pret plaukstu.)

Es ielikšu pirkstu tavā pirkstā,

Es viņus aizslēgšu

(Pirksti “slēdzenē”.)

Un es turēšu to siltu.

Es atlaidīšu pirkstus

(Atbloķējiet pirkstus un pārvietojiet tos.)

Lai viņi skrien kā zaķi.

Logopēds: - Bērni. Lai runātu skaisti un skaidri, mums ir jātrenē savi runas orgāni. Veiksim artikulācijas vingrošanu (vingrošanu veic pie galda spoguļa priekšā)

1) - Nosauciet pirmo skaņu vārdos:

“Es plaši atveru muti, dungoju jautru skaņu” - aaaaaaaa.

2) - Nosauciet pirmo skaņu vārdos:

"Mūsu lūpas rada riteņa skaņu" - oooooh.

3) - Nosauciet pirmo skaņu vārdos:

"Es izstiepju lūpas kā trompete un dziedu skaņu" - uuuuuu

4) - Nosauciet pirmo skaņu vārdos:

Un - Un - Un

"Pievelciet lūpas pie ausīm, un jūs saņemsit skaņu" - aiiiiii

5) - Nosauciet pirmo skaņu vārdos:

E-E-E

“Ege - gejs! Skaņas puisis kliedz, mēle izlīst no mutes” - uh

6) - Nosauciet pēdējo skaņu vārdos: kaķi, galdi,

Y-Y-Y

"Nu, parādiet zobus un ātri dziediet" - yyyyy

Logopēds; - Skaņas bija dažādas, taču ļoti draudzīgas, jo viņiem visiem ļoti patika dziedāt. Viņu balsis skanēja skaisti un skaidri.

Mēģināsim dziedāt kā viņi. (Bērni dzied kopā ar logopēdu, kurš pavada patskaņu dziedāšanu, kustinot roku gaisā pa horizontālu līniju).

Skaņas staigāja pa pasauli un dziedāja skaļi. Par to viņus sāka saukt par patskaņiem un viņiem tika piešķirti sarkani krekli. Ja skaņas tika liktas uz šiem krekliem, tad tās kļuva redzamas un pārvērtās par burtiem. Taču, tiklīdz krekli tika novilkti, skaņas atkal kļuva neredzamas.

Katram izvēlieties simbolus - skaņu, tās burtu.

Bērni saskaņo burtus ar skaņas simboliem.

Logopēds: - Puiši, mūsu ceļojums beidzas. Ko mēs esam iemācījušies par skaņām?

Bērnu atbildes: - Mēs dzirdam un izrunājam skaņas, bet mēs tās neredzam.

Logopēds: - Ko mēs esam iemācījušies par burtiem?

Bērnu atbildes: - Mēs redzam un rakstām vēstules, bet mēs tās nedzirdam.

Logopēds: - Bērni, teiksim paldies Zvukovičam par izglītojošo ceļojumu. Tagad mēs ieņemam savas vietas, aizveram acis, skaitam līdz 10 un atpakaļ.

Šeit mēs esam atpakaļ bērnudārzā! Vai jums patika mūsu ceļojums?

Bērnu atbildes.

Publikācijas par šo tēmu:

Muzikālo vingrinājumu un dziesmu izmantošana skaņu automatizācijas procesā logopēda skolotāja darbā runas centrā Piešķirto skaņu automatizācija ir viens no neatliekamiem uzdevumiem logopēda darbā runas skaņu kultūrā. Esmu aktīvs savās nodarbībās.

Skolotāja defektologa un skolotāja logopēda integrētās nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā bērniem ar garīgu atpalicību GBOU ģimnāzija Nr. 1748 "Vertical" JV DO "Teremok" INTEGRĒTAS NODARBĪBAS KOPSAVILKUMS KONKRĒTA DEFEKTOLOGA UN Runas valodas patologa SKOLOTĀJAM SAGATAVOŠANAS TELPA.

Atklātās integrētās nodarbības “Ceļojums uz skaņu zemi” kopsavilkums Atklātās integrētās nodarbības kopsavilkums. Vecākā grupa. (Sast. O.V. Meļņičenko) Tēma: “Ceļojums uz skaņu zemi” Mērķis: Konsolidēt.

Runas attīstības nodarbības kopsavilkums “Mašas ceļojums uz skaņu zemi” Mērķis: dzirdes uzmanības un fonēmiskās uztveres attīstība. Mērķi: Izglītojoši: - iepazīstināt ar patskaņu skaņām; - drošs.

Logopēda skolotāja kopdarbu kopsavilkums ar bērniem ar īpašām vajadzībām “Ceļojums rudens mežā” Korekcijas izglītības mērķi: ieviest skaņu “es”. Pareiza “I” skaņas artikulācija. Prast noteikt skaņu vietu vārdos. Izvērst.

Rakstiski pārskatīt zināšanas par patskaņiem un līdzskaņiem un to apzīmējumiem;
- attīstīt prasmi rakstīt vārdus ar kombinācijām “zhi”, “shi”;
- attīstīt skolēnu pareizrakstības modrību, domāšanu, iztēli, mutvārdu un rakstveida runu;
- veicināt draudzības un savstarpējas palīdzības sajūtu.

Vizualizācija: aploksnes ar uzdevumiem (izgriezti attēli, deformēts teksts), sižeta attēli: kaķis Leopolds, peles.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais moments.

Psihologs:

Sveiki puiši!

Lūdzu, apskatiet mūsu viesus un pasveiciniet tos.

Apsēdies. Atveriet aploksnes un savāciet attēlus, ko jūs ieguvāt? (bērni savāc izgrieztos attēlus)

Kādi multfilmu varoņi ir jūsu priekšā?

Dosimies jums līdzi uz maģisko zināšanu zemi, bet, lai tur nokļūtu, mums ir jāveic burvju vingrinājumi un jāuzvelk burvju vāciņš. Vai esat gatavs?

Vingrinājumi:

Izstiepiet katru pirkstu uz vienas un otras rokas;
- paņemiet zīmuli un pagrieziet to plaukstās;
- tagad berzējiet plaukstas kopā un sasildiet ar tām vaigus.

Vingrinājums "Cap".

Tātad, jūs un es atradāmies maģiskā zināšanu zemē, kurš apmeklē šo valsti, kļūst par laipnāko, gudrāko, uzmanīgāko un iemācās runāt pareizi. Un kurš mums māca pareizi runāt un rakstīt lo-go-ped...

Sauksim mūsu logopēdu!

2. Galvenā daļa.

Paskaties uz tāfeli.
- Ko tu redzi? (Vēstules)

ZH A I SH U Y

Kādās divās grupās šos burtus var iedalīt? (patskaņi un līdzskaņi).
- Ko var izgatavot no burtiem? (zilbes).
- Pierakstiet zilbes ar burtu Z vienā rindā, bet otrā ar Ш.

ZHA ZH ZH ZH
SHA SHO SHI

Kurš patskaņis bija dīvains? (s)
- Kāpēc?

Kurš uzminēja, pie kā mēs šodien strādāsim? (Vārdi ar kombināciju ZHI-SHI)

Jā. Jūs un es atrodamies pārsteidzošā zināšanu zemē, kur atcerēsimies, kā tiek rakstīti vārdi ar kombināciju ZHI un SHI.

Šajā apbrīnojamajā valstī
Visi bija lasītprasmi
Es arī tur esmu bijis
Es daudz uzzināju.

Ak, puiši, kas tas raud? (Parādās kaķis Leopolds)

Leopolds: Cik nelaimīgs kaķis es esmu. Šīs peles vienmēr ar mani izspēlē netīrus trikus. Un tagad viņi mani nosūtīja no mūsu karikatūras uz šo valsti. Un es nevaru atgriezties. Galu galā peles ir izlikušas dažādus slazdus ar uzdevumiem, bet es nevaru izpildīt uzdevumus, jo kaķi skolā nemācās. Palīdziet man, puiši!

Logopēds: Puiši, palīdzēsim kaķim Leopoldam izpildīt uzdevumus?

Bet, lai pareizi izpildītu uzdevumus, jums jāatceras burvestība par ZHI-SHI kombināciju.

Atkārtosim kopā:

ZHI — SHI rakstiet ar patskaņu I.

Tātad, 1. uzdevums: “Pabarojiet peles”.

Veidojiet vārdus un pierakstiet tos.

U ČI E KAMA MĒS

(eži, siski, zāles čūskas, niedres, peles, vārpas).

Kādu noteikumu mēs izmantojām vārdu rakstīšanai?

Labi padarīts! Jūs esat pabeidzis 1 uzdevumu.

Tagad atpūtīsimies un spēlēsim spēli.

“Viens ir daudz” (mutiski)

Jau -......(čūska)
Pele –…..(peles)
Zīmulis - ……(zīmuļi)
Manēžas – …….(manēžas)
Ezis – ……(eži)
Stāvs – …..(stāvi)
Swift - .....(swifts)

Tātad, 2. uzdevums (kaķa Leopolda mīklas)

Leopolds: Peles man uzdeva mīklas. Uzminēsim tos kopā un ierakstīsim atbildes piezīmju grāmatiņā.

1. Bez benzīna nebrauks
Ne autobuss, ne... (auto)

2. Kaķis dzīvo uz mūsu jumta,
Un skapī viņi dzīvo... (peles)

3. Katru pavasari egļu ķepas
Vecās lampas tiek aizstātas ar jaunām (izciļņiem)

4. Mamma ada garu šalli,
Jo dēls... (žirafe)

5. Divas draudzenes ar noslaucītām degunām
Viņi viens otru neatstāja.
Abi skrien pa sniegu,
Dziediet abas dziesmas! (slēpes)

Logopēds: Labi darīts, puiši. Mēs izpildīsim vēl vienu uzdevumu! Ir pienācis laiks atpūsties.

Mēs nolēmām apmācīt kaķu peles
Un viņi sāka dot sporta uzdevumus.
Celies uz kāju pirkstiem
Pietupies un stāvi taisni,
Rokas uz sāniem, uz priekšu!
Dūrē un sānos.
Stāviet uz vienas kājas,
Tas ir tā, it kā jūs būtu nelokāms karavīrs!
Tagad palieciet labajā pusē.
Tas ir tā, it kā jūs būtu drosmīgs karavīrs.

3 uzdevums.

Skatieties, puiši, kaķis Leopolds mums ir sagatavojis nākamo uzdevumu. (uz kartēm)

Sastādiet un pierakstiet teikumus. Uzsveriet kombinācijas “zhi” - “shi”.

Kaķis Tishka dzīvoja, Miša.
Vera, slēpes, y, jauns.
Pūkainas sniegpārslas griezās.

Labi darīti puiši! Mēs pabeidzām vēl vienu peles uzdevumu. Tagad spēlēsim spēli "Kurš ir lielāks?"

Izgudrojiet vārdus, pamatojoties uz apgūto noteikumu. (bērni izdomā vārdus mutiski).
- Izveido teikumu ar vārdu...

Un šeit ir pēdējais 4. uzdevums.

Jums, puiši, jāturpina teikums: “Ja es satiktu burvi, es vēlētos...” (bērni paši izdomā teikumus)

Ko tu novēlētu, kaķis Leopold?

Leopolds: Es gribētu, lai puiši mācās 4 un 5; lai visi dzīvotu saticīgi, un, protams, lai es uzreiz atgrieztos savās multfilmu mājās.

Logopēds: Puiši, kaķa Leopolda vēlme ir piepildījusies. Tas nozīmē, ka jūs un es esam pareizi izpildījuši visus uzdevumus.

3. Noslēguma daļa.

Psihologs: Puiši, vai jums patika ceļojums pa zināšanu zemi?

Vai bija daudz interesantu uzdevumu?

Kāds bija šo uzdevumu noteikums?

Ceru, ka jūsu piezīmju grāmatiņās nebūs kļūdu saistībā ar šo noteikumu!

Puiši, par jūsu palīdzību kaķis Leopolds jums atstāja dāvanas.

Miņina Natālija Nikolajevna,
skolotājs logopēds,
MBOU 4. vidusskola, Saleharda

Jaunākie materiāli sadaļā:

Dīvāna karaspēks lēnas reakcijas Karaspēks lēnas reakcijas
Dīvāna karaspēks lēnas reakcijas Karaspēks lēnas reakcijas

Vaņa guļ uz dīvāna,Dzer alu pēc vannas.Mūsu Ivans ļoti mīl savu nokareno dīvānu.Aiz loga ir skumjas un melanholija,No zeķes skatās bedre,Bet Ivans ne...

Kas viņi ir
Kas ir "gramatikas nacisti"

Gramatikas nacistu tulkošana tiek veikta no divām valodām. Angļu valodā pirmais vārds nozīmē "gramatika", bet otrais vācu valodā ir "nacistisks". Tas ir par...

Komats pirms “un”: kad to lieto un kad ne?
Komats pirms “un”: kad to lieto un kad ne?

Koordinējošais savienojums var savienot: viendabīgus teikuma dalībniekus; vienkārši teikumi kā daļa no sarežģīta teikuma; viendabīgs...