Atrodiet atvērtu logopēdijas nodarbību: skaņu diferenciācija. Frontālās logopēdiskās nodarbības, izmantojot modernās izglītības tehnoloģijas, konspekts “Stāvot Teremok laukā”

Temats:"Skaņu [Zh] - [[Ш] diferencēšana vārdos un teikumos."

Mērķis: iemācieties atšķirt skaņas [F] - [SH] vārdos un teikumos.

Uzdevumi:

Labošanas un audzināšanas:

1. Iemācieties atšķirt skaņas [zh] un [w] vārdos un teikumos.

2. Attīstīt spēju izcelt vārdus ar skaņām [zh] un [w].

3. Izlabojiet zhi – shi rakstīšanas noteikumu.

4. Iemācieties salīdzināt paronīmus vārdus pēc nozīmes, skaņas un pareizrakstības.

5. Iemācīties strādāt ar deformētiem teikumiem.

6. Iemācīties veidot teikumus, izmantojot diagrammas.

Korekcijas un attīstības:

1. Attīstīt, bagātināt un precizēt vārdu krājumu.

2. Attīstīt un aktivizēt artikulācijas aparāta motoriku.

3. Attīstīt roku smalko motoriku.

4. Attīstīt vizuālo uztveri, atmiņu, uzmanību, domāšanu.

Izglītības:

1. Attīstīt spēju domāt par savu rīcību, īstenot

lēmumus saskaņā ar dotajiem noteikumiem.

2. Attīstīt paškontroli.

3. Veidojiet emocionālu fokusu uz kopīga pozitīva rezultāta iegūšanu spēles laikā.

4. Veidot motivāciju izglītības aktivitātēm.

Aprīkojums: spoguļi, eglītes, Ziemassvētku rotaļlietas, dators.

Nodarbības gaita.

    Laika organizēšana.

Logopēds: Atkal skan zvans.

Nodarbība sākas.

Mēs piecēlāmies taisni, pievilkāmies...

Un viņi pasmaidīja viens otram.

II. Ievads nodarbības tēmā.

Logopēds: Un tagad apsēdīsies tas, kurš nosauks vārdus ar skaņām [ZH] un [SH].

(Bērnu atbildes)

Logopēds: Sēdiet taisni, novietojiet rokas uz galda, kājām ir jāpieskaras grīdai.

Artikulācijas vingrošana.

Logopēds: Tagad paņemiet spoguļus, mēs veiksim artikulācijas vingrinājumus.

(Bērni izpilda vingrinājumu “Žogs”, “Caurule”)

Pirkstu vingrošana.

Logopēds: Tagad izpildīsim vingrinājumus “Bumba” un “Karogs”.

(Bērni seko logopēdam un veic vingrinājumus.)

Darbs pie dzejoļiem.

Logopēds: Tagad lasīsim dzejoli. Kura skaņa dzejolī skan visbiežāk?

Krupis piedāvāja runcim

Garšīgs kazeņu ievārījums.

Blackberry? - viņa jautāja -

Nu, tad es domāju, ka es to ēdīšu!

Bērni: Skaņa [F].

Logopēds: Ievērojiet, kādas pieturzīmes šeit ir atrodamas?

Bērni: Jautājuma zīme, izsaukuma zīme, punkts, domuzīme.

Logopēds: Izlasi dzejoli, neaizmirsti par zīmēm.

(Bērni lasa)

Logopēds: Tagad lasīsim vēl vienu dzejoli. Kura skaņa dzejolī skan visbiežāk?

Trīs mazas peles

Nakts klusumā viņi šalko,

Ja pēkšņi tiek dzirdēts kaķis,

Tad viņi čaukst klusāk.

Bērni: Skaņa [Ш].

(Bērni lasa)

Logopēds: Puiši, cik daudzi no jums uzminēja, pie kādām skaņām mēs šodien strādāsim?

Bērni: Mēs strādāsim pie skaņām [ZH] un [SH].

    Darbs pie nodarbības tēmas.

Logopēds:Šodien mēs strādāsim pie skaņām [F]-[W]. Šodienas nodarbības tēma: “Skaņu [F] - [W] diferencēšana.”

Logopēds: Atveriet piezīmju grāmatiņas, paņemiet pildspalvas, pierakstiet stundas datumu un tēmu.

(Bērni pieraksta numuru un tēmu piezīmju grāmatiņā.)

Logopēds: Mūsu senie draugi ieradās pie mums ciemos. Tie ir rūķi ZHIK un CHIC. Viņi mums atnesa daudz dažādu uzdevumu. Mēs noteikti tiksim ar viņiem galā.

Tagad pastāstiet man, kāda ir pirmā skaņa vārdā ZHIK?

Bērni: Skaņa [F].

Logopēds: Tagad pastāstiet man, kāda ir pirmā skaņa vārdā CHIC?

Bērni: Skaņa [Ш].

Logopēds: Raksturosim skaņu [F].

Bērni: Skaņa [ZH] ir ciets, balss līdzskaņs.

Logopēds: Raksturosim skaņu [Ш].

Bērni: Skaņa [Ш] ir ciets nedzirdīgs līdzskaņs.

Logopēds: Kas kopīgs skaņām [Zh-Sh]?

Bērni:Šīs skaņas ir līdzskaņas un vienmēr smagas.

Logopēds: Kā skaņas [Zh-Sh] atšķiras?

Bērni: Skaņa [Zh] ir izteikta, un skaņa [Sh] ir bezbalsīga.

Logopēds: Kurš burts burtā apzīmē skaņu [Zh]?

Bērni: Skaņu [Zh] rakstveidā norāda ar burtu “ZhE”.

Logopēds: Kurš burts burtā apzīmē skaņu [Ш]?

Bērni: Skaņu [Ш] rakstveidā norāda ar burtu “Sha”.

Logopēds: Mūsu Rūķi vēlas uzspēlēt ar mums kādu spēli "Balss nedzirdīgs." Es jums pateikšu vārdus, un, ja jūs dzirdat [F], jūs sitat plaukstas, un, ja dzirdat skaņu [SH], aizverat ausis. Sagatavojies, sāksim...

Logopēds: Jūs labi izpildījāt šo uzdevumu, bet tagad ir vēl viens pārbaudījums. Kurš var pateikt, kādi svētki drīz būs?

Bērni: Jaunais gads!

Logopēds: Pa labi! Ir ierasts izrotāt Ziemassvētku eglīti Jaunajam gadam. Palīdzēsim Žikam un Šikam izrotāt eglītes. Mēs piekarināsim rotaļlietas ar skaņu [Zh] uz Zhik Ziemassvētku eglītes un rotaļlietas ar skaņu [Sh] uz Šika Ziemassvētku eglītes.

Spēle "Uzģērb Ziemassvētku eglīti."

(Bērni izņem rotaļlietas no somas un pakar tās Ziemassvētku eglēs.)

Logopēds: Labi padarīts!

Šeit ir vēl viens uzdevums "Skaņas, burti zvaniet - savāc vārdu."

Jums jānosauc pirmās skaņas (ekrānā parādīsies burti) un jāizveido vārds. Izveidojiet teikumu ar vārdu.

Bērni: Cepure – [Ш], burts “Sha”

Ananāss — [A], burts “A”

Žirafe - [Zh], burts "Zhe"

Lapsenes — [O], burts "O"

Celtnis - [K], burts "Ka"

SOLIS

Mazulis spēra pirmo soli.

Darbs virs PARONĪMI.

Logopēds: Puiši, uzmanīgi klausieties teikumus un atrodiet vārdus, kas atšķiras tikai ar vienu skaņu.

Sašai ir sarkana Bumba.

Mišai ir spēcīgs drudzis.

Bērni: Bumbas sildīšana

Logopēds:

Bērni:

Pēc skaņas. Vārdā BALL - [SH] un vārdā HEAT - [F].

Ar rakstīšanu. Vārdā SHAR ir burts “SHA”, bet vārdā ZHAR ir burts “ZhE”.

Pēc vērtības. Bumba ir... karstums ir...

Logopēds:

Zaķim ir garas AUSIS.

SPANS dzīvo zālē.

Bērni: AUSIS

Logopēds: Labi padarīts! Pa labi! Pastāsti man, kā vārdi atšķiras viens no otra?

Bērni:

Pēc skaņas. Vārdā EARS - [SH] un vārdā UZHI - [F]

Ar rakstīšanu. Vārdā USHI ir burts “SHA”, vārdā UZHI ir burts “ZHE”.

Pēc vērtības. AUSIS ir... PUZZI ir...

Logopēds: Tieši tā, puiši!

Vārdus, kas izklausās līdzīgi, bet atšķiras pēc nozīmes, sauc par paronīmiem. Atkārtojiet.

Bērni: PARONĪMI.

Logopēds: Tagad ierakstīsim šos vārdus piezīmju grāmatiņā.

(Pievērsiet uzmanību piezīmju grāmatiņas piemērotībai, novietojumam...)

Pierakstīsim vārdus un pasvītrosim burtus "sha" un "zhe". Pastāsti man, kāds zīmulis mums ir vajadzīgs?

Bērni: Zils zīmulis, jo šīs skaņas vienmēr ir smagas.

Fiziskie vingrinājumi.

Logopēds: Tagad spēlēsim spēli" Viens ir daudz." Es nosaukšu objektus vienskaitlī, bet jūs daudzskaitlī.

(Bērni vārdus sauc daudzskaitlī)

Logopēds: Kurš uzminēja, kāpēc dažas zilbes ir izceltas sarkanā krāsā? Pastāstiet man, ar kādu pareizrakstību jūs šeit sastapāties?

Bērni: Sarkanā krāsa ir bīstama. Jūs varat kļūdīties.

ZHI-SHI ir rakstīts ar burtu I.

Logopēds: Puiši, izpildīsim uzdevumus uz kārtīm. Katrs izvēlēsies uzdevumu (vienu no 3) un mēģinās to izpildīt.

Mēs strādājam ar ZHI un SHI.

1. līmenis:

Yo .. k, .. r, ..shka, jug..n, pi.., ..t

2. līmenis:

Nat.. ..wut chi.. and stri.. .

3. līmenis:

Mašai un Mišai skapī bija peles.

Lādētājs acīm

Logopēds: Labi padarīts! Paskaties, rūķi mums ir sagatavojuši mīklas. Taču šīs mīklas nav vieglas, rūķi tajās šifrēja veselus teikumus. Apskatīsim diagrammas un pēc tām veidosim teikumus (Pirmajā diagrammā: Maša, taps, bumbieris. Otrajā diagrammā: vecmāmiņa, bumbiņas, zeķes).

Bērni: Maša mazgā bumbieri.

Vecmāmiņa ada zeķes.

Vecmāmiņa ada zeķes no daudzkrāsainas dzijas.

Logopēds: Ierakstīsim šos teikumus piezīmju grāmatiņā. Un viņš dosies uz kuģa ...

(Darbs uz tāfeles un piezīmju grāmatiņās).

Mēs pasvītrojam burtus ar zilu zīmuli.

Labi padarīts! Puiši, JIK un SHIK izpildīja mājasdarbus un veidoja teikumus. Skatiet, vai viņi visu izdarīja pareizi?

Žeņa ielika šalli vilnas skapī.

Izlabosim kļūdas.

Bērni: Žeņa ielika vilnas šalli skapī.

Logopēds:Ādas somai rokās bija pasažieris.

Bērni: Pasažiere turēja rokās ādas somu.

Logopēds: Labi, puiši, jūs paveicāt uzdevumu.

Bet atkal jauns pārbaudījums. Jums jāveido teikumi, izmantojot vārdus un attēlus. Kurš mēģinās to izdarīt? (Dotie vārdi: Shura, savākti un. Attēli: kazenes, ērkšķogas.

Bērni:Šura lasīja kazenes un ērkšķogas.

Logopēds:

Bērni: Shura - [W], kazenes - [F], ērkšķogas - [F].

Logopēds: Izveidosim šādu teikumu (Vārdi doti: veikls, skrien, par. Attēli: kumeļš, zirgs).

Bērni: Veikls kumeļš skrien pēc zirga.

Logopēds: Nosauciet vārdus ar skaņām [ZH] un [SH].

Bērni: Veikls - [W], kumeļš - [F], skrien - [F], pēc zirga - [W].

    Nodarbības kopsavilkums.

Puiši, šodien mēs paveicām daudz uzdevumu. Rūķi ir apmierināti ar jūsu darbu.

Pastāsti man, vai tev patika nodarbība?

Kas tev patika visvairāk?

Kādi uzdevumi radīja grūtības?

Kā jūs jūtaties, kad pametat nodarbību?

Logopēdiskās nodarbības “Skaņu [Ш] - [Х] diferencēšana” kopsavilkums. Mērķis: Attīstīt prasmes atšķirt skaņas Ш-З zilbēs, vārdos, teikumos. Leksiskā tēma “Profesijas”.

Mērķis:

  • Attīstīt prasmes skaņu SH-Zh diferencēšanā zilbēs, vārdos, teikumos.

Uzdevumi:

  • Mācīt dzirdes-izrunas skaņu Ш-З diferenciāciju vārdos, teikumos, tekstā;
  • nostiprināt bērnu zināšanas par skaņām un burtiem Sh-Zh;
  • Paplašināt zināšanas par vārdiem;
  • attīstīt prasmes sakarīga apgalvojuma konstruēšanā;
  • attīstīt artikulācijas motoriku:
  • izglītot emocionāli gribas un motivācijas sfēru, ņemot vērā bērnu korekcijas un izglītības vajadzības.

Aprīkojums:

  • mācību priekšmetu bildes katram skolēnam, kartītes ar vārdiem, dators, spoguļi, sniegpārsliņas, kartītes ar drukātiem burtiem “Ш”, “Ф”, medaļas, saulītes, diagrammas.

Nodarbību laikā

I. Organizatoriskais moments.

Skolotājs: Sveiki, puiši! Stāviet taisni, pievelciet sevi un, protams, smaidiet. Apsēdies.

Mums šodien ir daudz viesu. Es uzsmaidīšu tev, un tu smaidīsi man un mūsu viesiem. Mēs esam mierīgi un laipni. Mēs esam draudzīgi un sirsnīgi, esam veseli.

Ievilksim dziļi elpu caur degunu un ieelposim svaigumu, laipnību un skaistumu. Un caur savu muti mēs izelposim visu aizvainojumu, dusmas un skumjas.

Sāksim nodarbību.

Ar moto: “Mēs uzmanīgi klausāmies,
Mēs to izrunājam uzmanīgi,
Runā mierīgi, skaidri,
Lai visi saprastu"

Skolotājs: Labi darīts, puiši!

Pastāsti man, kāds šodien ir datums?

Kura nedēļas diena šodien ir?

Kāds tagad ir gada laiks?

Cik pavasara mēnešu ir?

Nosauciet pavasara mēnešus.

Atdarināt vingrinājumu.

Skolotājs: Tagad es parādīšu emocijzīmes ar dažādām noskaņām, un jums ir jāattēlo viena vai otra noskaņa ar sejas izteiksmēm.

Ko šīs emocijzīmes pauž? (1. slaids (a), (b), (c))

Bērni: mierīgi. (A)

Bērni: Skumjas. b)

Bērni: Prieks. (V)

Skolotājs: Kādā noskaņojumā mēs turpināsim stundu?

Bērni: Prieks!

Elpošanas vingrinājumi

Skolotājs: Ir pienācis pavasaris, un drīz tas izdzīs ziemu. Un tagad tālā ceļā sūtīsim sniegpārslas, kas nākamziem atkal atnāks pie mums. Tātad, paņemiet dažas sniegpārslas. (2. slaids) Nāca stiprs vējš. Spēcīgi pūšam uz sniegpārslām (ieelpojam caur degunu, pleciem uz leju, izelpojam caur muti). Pamazām vējš norimst un mēs pūšam klusi. Atkal pūta stiprs vējš. Mēs pūšam spēcīgi, bet klusi.

Artikulācijas vingrošana.

Sejas un kakla pašmasāža.

Pirms nodarbības bērniem ir jānomazgā rokas. Šādu pašmasāžu vēlams veikt pirms katras artikulācijas vingrošanas nodarbības.

Mēs berzējam rokas un sasildām (berzējam plaukstas, aplaudējam)
Un mēs mazgājam seju ar savu siltumu (ar plaukstām pārvelkam seju no augšas uz leju)
Grābeklis noņem visas sliktās domas (grābeklim līdzīgas kustības no pieres vidus līdz deniņiem)
Mēs ātri berzējam ausis uz augšu un uz leju (ausis berzējam uz augšu un uz leju)
Mēs noliecam tos uz priekšu, velkam uz leju aiz daivām (noliecot ausis uz priekšu, velkot uz leju)
Un tad mēs uzliekam pirkstus uz vaigiem.
Izstiepam vaigus, lai uzpūstos.
Mēs mīcam lūpas, lai tās smaidītu (mēs mīcam lūpas: augšējās un apakšējās)
Tagad mēs, pīlēni, izstiepsim knābjus (lūpas caurulē)
Mīciet tos maigi, nepieskaroties tiem ar nagiem (īkšķi un rādītājpirksti mīca abas lūpas)
Mēs paceļam vaigus ar lūpu kaktiņiem (pirksti pārmaiņus paceļ mūsu mutes kaktiņus)
Un mēs ar jums pasmaidām viens otram.

Skolotājs: Tagad mēs izstiepsim mēli.

  • "Smaids"
  • "Proboscis"
  • "Mēle ir plata-šaura"
  • "Kauss"
  • "Gleznotājs"
  • "Šūpoles"
  • "Sēne"

II. Norādiet nodarbības tēmu un mērķi.

Šodien nodarbībā mācīsimies pareizi izrunāt un atšķirt skaņas SH-Zh vārdos, teikumos un tekstā.

III. Darbs pie tēmas nodarbības.

1. Skaņu SH-Zh raksturojums.

Skolotājs: Izrunā skaņu Ш. Kā atrodas runas orgāni, izrunājot šo skaņu?

Bērni: lūpas ir noapaļotas un izstieptas uz priekšu, zobi atrodas cieši kopā, mēle ir pacelta līdz alveolām krūzes formā. Spēcīga gaisa plūsma.

Skolotājs: Sakiet skaņu Zh. Kā tagad atrodas runas orgāni?

Bērni: Runas orgāni atrodas vienādi, bet balss krokas vibrē, izelpotā gaisa plūsma ir vājāka un atstarpe starp mēles galu un cietajām aukslējām ir mazāka.

Skolotājs: Kā skaņas Ш un Ж ir līdzīgas?

Bērni: Līdzskaņas skaņas, vienmēr grūti.

Skolotājs: Kā viņi atšķiras?

Bērni: Sh – nedzirdīgs, Z – balss.

2. Burtu diferencēšana.

Kādi burti apzīmē šīs skaņas?

Padomājiet par to, kā izskatās burts Z? Kā izskatās burts S?

Šis burts ir plats un izskatās pēc vaboles.

Un tajā pašā laikā tas ir tā, it kā vabole izdvestu "zumcošu skaņu".

Kā izskatās burts S?

Čūskai, kas čaukst niedrēs.

Uzzīmējiet šos burtus uz smiltīm, uz plaukstas, gaisā. Uzzīmējiet burtu Z. Izklājiet tos no maziem priekšmetiem (piemēram, mozaīkas, krelles utt.)

Cik burtu ir Zh un Sh?

Pasvītrojiet burtu Z burtu rindā:

3. Diferencēšana zh-sh vārdos.

1 uzdevums.

Izlasi vārdus. Izvēlieties antonīmus.

Kādus vārdus sauc par antonīmiem (vārdi ar pretēju nozīmi).

RUDE -
ŠAURS-
SVAIGS -
AUGSTĀK-
Dāsni -
TUVĀK-
DRAUDZĪBA -
BIEŽĀK -
STABILS-

2. uzdevums.

Atrodiet vārdus starp burtiem.

Smimachinistapainterchampreshoemaker.

Nosauciet to vienā vārdā.

Kas ir profesija?

Izlasiet to profesiju nosaukumus, kas satur skaņu sh, zh.

3. uzdevums.

Paņemiet karti ar burtu g. Ja vārdā ir skaņa w vai sh, ja vārdā dzirdam skaņu sh (pēc auss).

Viņš raksta, stāda, ara, šuj, sargā, sautē, ģipsē, diriģē, žonglē, sapņo.

Uz kādu jautājumu atbild šie vārdi?

Kāda runas daļa tie ir?

Ko tie nozīmē? (dažādu profesiju cilvēku rīcība)

zh-sh diferencēšana teikumā.

1. vingrinājums.

Aizpildiet trūkstošos burtus. (savstarpēja pārbaude)

Kas, jūsuprāt, ir jādara?

Kāds ir noteikums par trūkstošiem burtiem vārdos?

Žurnāliste Griša ziņoja... Viņš uzkāpa dziļumā. Cik jauka... ainava...! Apkārt ir koki. Šeit ir zemes.... Šeit f... . Rāpošana pie... . Mēs skrienam. Či lido... Kas par t...t! Tikai kamas troksnis...

2. uzdevums.

Izlasi karti. Vai tie ir ieteikumi? Kāpēc? (Nē, jo vārdi nav gramatiski saistīti)

Sakārto vārdus un veido teikumus, pamatojoties uz jautājumiem.

(KURŠ? KO DARA? KO?)

(KURŠ? KO DARA? KUR?)

REGULĒŠANAS OGĻRAČU
Glezno AINAVAS MĀKSLINIEKS
AR PAVARA NAZI GRIEZI PĪRĀGU
KURPNIEKS ŠŪJA ZĀBAKU
UGUNSDZĒSĒJS
VILCIENU VADĪTĀJI
CIRKA JUGLER IZPLATĪBĀ
ŠŪT APĢĒRBU NO ZĪDA
ŽURNĀLISTS RAKSTI RAKSTU LAIKRAKSTĀ

Diferencēšana zh-sh tekstā.

1. vingrinājums.

Apskatiet stāsta plānu, izmantojot attēlus. (bildes ir izgrieztas, tās jāsavāc un cilvēkam jāuzmin kādai profesijai šīs lietas pieder)

Pastāstiet mums par savu profesiju. Izmantojiet plānu kartēs.

  1. Vārds.
  2. Ko viņš dara.
  3. Kādus rīkus vai ierīces viņš izmanto?
  4. Kur tas darbojas?

A. APAVĒTĀJS, ŠŪŠANA, APAVI, AWEW, DRATVA, APAUJU DARBNĪCA, APAVU RŪPNĪCA.

B. ŠŪT, ŠŪT, APĢĒRBU, ŠĶĒRES, DIEGU, ŠUJMAŠĪNA, ATELIER, ŠŪŠANAS RŪPNĪCA.

2. uzdevums.

Deformēta teksta atjaunošana.

Ieteikumi tiek rakstīti uz atsevišķām kartēm. Pēc vēstules sacerēšanas no atmiņas.

Visas profesijas ir svarīgas.
Visas profesijas ir brīnišķīgas.
Mēs zinām, ka mūsu rokas
Tēvzemei ​​tie būs vajadzīgi.

IV. Nodarbības kopsavilkums.

Izveidojiet sakāmvārdu no vārdiem.

Tas nav labs, kam ir skaista seja, bet tas ir labs, kurš labi padodas biznesā.

Ko jūs iemācījāties klasē?

Kādā noskaņojumā beigsim mācību stundu? Izvēlieties emocijzīmes, kas atbilst jūsu noskaņojumam.

Novikova S.N., Njaganas pašvaldības formācijas pašvaldības autonomās pirmsskolas izglītības iestādes skolotājs-logopēds “Bērnudārzs Nr. 2 “Pasaka”.

Nodarbības mērķi:

  • Koriģējošs
    • precizēt skaņu [w] un [zh] artikulāciju un pareizu izrunu;
    • praktizēt skaņu [w] un [zh] salīdzināšanu, atšķiršanu un pareizu izrunu zilbēs, vārdos, frāzēs;
    • praktizē skaņu analīzi un vārdu sintēzi.
  • Attīstošs
    • attīstīt spēju izvēlēties objektam noteiktu atribūta kvalitāti;
    • attīstīt vizuālo uzmanību, domāšanas prasmes, sakarīgu runu.
  • Izglītojoši
    • audzināt interesi un vēlmi strādāt ar datoru.

IEKĀRTAS

    • Multivides aprīkojums
    • Galda spogulis.
    • Didaktiskā spēle “Viedais vilciens”.
    • Magnētiskais dēlis.
    • Karinka “Teremok”

KLASES PROGRESS.

  1. Laika organizēšana.
  2. Logopēds rāda attēlu “Teremok”.

    Kādu spēli mums vajadzētu spēlēt?

    Spēle “Teremok” (Bērni pēc kārtas saka vārdus “Laukā ir Teremok-Teremok, tas nav ne zems, ne augsts, šajā mazajā tornī skaņa ... dzīvo”, nosauc jebkuru runas skaņu un apsēžas uz krēsliem. ).

    Tā mēs nokļuvām izcirtumā netālu no Teremokas. Kas te dzīvo? (Runas skaņas)

    Problēma:

    Bērni, paskatieties uz ekrānu, vai šeit kaut kas notika? Ko tu domā?

    Kā palīdzēt šīm skaņām iekļūt tornī?

  3. Izolēta izruna un skaņu īpašības.
  4. Logopēds. Kā izklausās čūskas dziesma? Svilpt (īsi, tagad jau ilgu laiku). Kā skan vaboles dziesma? Buzz (klusi, tagad skaļi).

    Pastāstiet, kā top šīs dziesmas. (Bērni pēc kārtas stāsta skaņu raksturlielumus [SH], [Zh] - lūpas ir noapaļotas, mēle paceļas uz augšu, pārvēršas kausā, pa vidu “krūzei” pāriet silts vējiņš, nestrādā zvaniņš (strādā ar [g]. Tā kā mutē ir šķērslis - mēle, tas nozīmē, ka šī skaņa ir līdzskaņa un cieta).

    Kā skaņas ir līdzīgas un atšķirīgas?

  5. Skaņu analīze un vārdu sintēze.
  6. Vai mums ir vajadzīgas visas skaņas? Kāpēc? Pierādi.

    Kas notiek, ja skaņa [Ш] pazūd?

    Ekrānā parādās attēli: cepure, kažoks, pele, zīmulis . (Bērns paskaidro, kas var iznākt no šiem vārdiem, un tāpēc objekts ekrānā pazūd).

    Līdzīgi ir ar attēliem, kuru nosaukumos ir skaņa [Zh] - krupis, žirafe, ezis, šķēres.

  7. Skaņu diferenciācija zilbēs.
  8. Logopēds. Jūs stāstījāt par skaņām, viņi vairs nestrīdas un nedzied dziesmas. Atbalsti viņus, dziedi kopā ar viņiem. (Viens bērns izrunā zilbes ar skaņu [Ш], bet otrs vārdus ar skaņu [Zh]. Tad tās mainās)

  9. Vizuālā vingrošana.
  10. Mēs atveram acis - vienreiz,

    Un mēs aizveram acis - divas,

    Atveriet acis plašāk.

    Un tagad viņi atkal ir slēgti,

    Mūsu acis bija atpūtušās.

  11. Atšķirība vārdos.

Un tagad skaņas aicina spēlēt "Atrast papildu objektu." Neaizmirstiet, ka spēli jums piedāvā skaņas. Attēli uz ekrāna:

  • Kažoks, krekls, šorti, veste. (Kurš vienums ir papildu? Kāpēc? Kur vārda veste vai ir skaņa [Zh]?
  • Šķēres, knaibles, špakteles nazis, metāla zāģis.
  • Ezītis, kaķis, žirafe, kumeļš.
  • karote, krūze, nazis, krūze.

Logopēds. Labi padarīts. Lai skaņas nesastrīdētos un ātri atgrieztos runas skaņu savrupmājā, mēs viņiem pasniegsim dāvanas. Uzmini mīklu un uzzini, ko tu viņiem dosi.

Brāļi ir gatavi apmeklēt,
Viņi turējās viens pie otra.
Un viņi metās garā ceļojumā,
Viņi vienkārši atstāja nedaudz dūmu.
(Vilciens)

Spēle "Viedais vilciens"

Kādu vilcienu, jūsuprāt, vajadzētu dot "čūskas dziesmai"? (Vilciens, kas vedīs piekabes ar objektiem, kuru nosaukumos ir skaņa [Ш]).

Kā ar "kļūdu dziesmu"? (atbild bērns).

Neaizmirstiet izmantot zīmes, lai vilciens būtu skaists un gudrs.

Patstāvīgs bērnu darbs uz magnētiskās tāfeles.

Tagad... pastāstiet man par savu dāvanu. (Bērns apraksta objektus, atlasot tiem atribūta vērtības, kas atradīsies virs piekabes ar šo objektu: piemēram - vilciens ar skaņu [F] vedīs vagonus ar dūcošu vaboli, zaļo krupi, dzelzs šķērēm).

Otrais bērns stāsta savu stāstu līdzīgi.

Lieliski. Pārbaudīsim, vai mūsu skaņas ir atgriezušās Teremokā? Slaidā skaņas ir Teremkā.

  1. Atspulgs.

Ko mēs tagad darījām?

Kā mums tas izdevās?

Kāpēc mēs to darījām?

Tēma: Diferencēšana “F” - “W” vārdos

Tēmas:

  1. Koriģējošs — “Diferencēšana “F” – “W” ​​vārdos”
  2. Gramatika - “Līdzskaņu skaņas “ZH” - “SH”, noteikums ZH, SHI rakstīšanai
  3. Leksika — “Apģērbs”

Mērķi:

  1. Attīstīt spēju vārdos atšķirt skaņas “F” - “W”.
  2. Attīstīt fonēmiskās analīzes un sintēzes prasmi, izmantojot dažādu skaņu struktūru vārdus
  3. Aktivizējiet priekšmetu vārdnīcu par tēmu “Apģērbs”
  4. Attīstīt telpisko orientāciju
  5. Attīstīt smalkās motorikas

Aprīkojums: objektu attēli, “piramīdas” skaņas raksturošanai, skaņu lineāli, trauki, burti, burtnīcas, pildspalvas.

Nodarbības plāns

I. Organizatoriskais moments

II. Galvenā daļa

1. Telpiskās orientācijas attīstīšanas vingrinājumi
2. Vingrinājumi kopējās līdzskaņas skaņas izdalīšanai vārdos
3. Nodarbības tēmas un mērķa izklāsts
4. Skaņas raksturlielumu atkārtošanās
5. Vingrinājums skaņu “Zh”, “Sh” klātbūtnes noteikšanai vārdos
6. Vingrinājums skaņu “Zh”, “Sh” vietas noteikšanai vārdos
7. Kārtas skaņu analīzes izstrāde
8. Kombinēts vingrinājums smalko motoriku attīstībai un kvantitatīvā skaņu analīze
9. Vārda “drēbes” diagrammas izkārtošana
10. Vārdu “pa labi”, “pa kreisi”, “starp” nozīmes precizēšana.
11. Fiziskā vingrošana ar psihovingrošanas elementiem
12. Spēle “Atrodi burtus”
13. Zilbju lasīšana ar vienlaicīgu telpiskās orientācijas attīstību
14. Spēle "Nekļūdieties"
15. Vārdu kopēšana piezīmju grāmatiņā

III. Nodarbības kopsavilkums

Nodarbības gaita

Piezīmes

Sveiki puiši. Es ļoti priecājos tevi redzēt klasē. Šodien klasē mēs to darīsim

Galvenā daļa
Telpiskās orientācijas attīstība
spēle "Klauns"
- Paceliet labo roku uz augšu
- Un tagad kreisais.
- Ar labo roku pieskarieties kreisajam plecam.
- Tagad pieskarieties deguna galam ar kreiso roku. Labi padarīts!
- Apskatiet slaidā redzamos objektus. Nosauciet vienumu augšējā labajā stūrī; apakšējā kreisajā stūrī; apakšējā labajā stūrī; augšējā kreisajā stūrī.

Studentiem tiek parādīts slaids ar attēliem, kas atrodas stūros
Bildes: žirafe, peles, kaķis, eži

Vingrinājums, lai vārdos izolētu kopējo līdzskaņu
- Nosauciet parasto līdzskaņu skaņu vārdos "slēpošana" "krupis" "aplis"
- Nosauciet parasto līdzskaņu skaņu vārdos "ausis" "būda" "putra"

Skaņa" UN»

Skaņa" Sh»

Ziņošana par nodarbības tēmu un mērķi
- Puiši, mēģiniet uzminēt, kādas skaņas mēs šodien atšķirsim stundā.

Pa labi. Mūsu nodarbības tēma ir “Skaņas “F” - “W”. Mācīsimies atšķirt šīs skaņas vārdos

Skaņas "_ UN_» - «_ Sh

Skaņas raksturlielumu atkārtošanās
F - līdzskaņa, balss, vienmēr cieta

Ш - līdzskaņa, kurls, vienmēr ciets

Katram skolēnam ir trīs piramīdas ar četrām malām. Uz piramīdu malām ir attēlots:

  1. piramīda - sarkani un zili apļi
  2. piramīda - zvans, izsvītrots zvans
  3. piramīda - akmens un zāle

Studenti griež piramīdas ar vēlamo malu. Tādējādi tie raksturo skaņas “_ UN_» - «_ Sh

Zilbju lasīšana, paceļot rokas.
Burti tiek rakstīti zem katras zilbes:
B - paceliet abas rokas uz augšu,
P - labā roka uz augšu,
L - kreisā roka uz augšu

ZHA SHU SHI ZHA SHO ZHI ZHU
V L V P L P V

Slaids ar zilbēm



Vingrinājums skaņu klātbūtnes noteikšanai “_ UN __» - «_ Sh __" vārdos: karote, bumbieris, maijpuķītes, žurnāls, skola, peļķe, bumba, kauss, Zhenya, Dasha

Studenti, dzirdot skaņu “_” vienā vārdā Sh __” salieciet rokas bumbiņā (savienojiet pirkstu galus). Ja vārds satur skaņu " UN" attēlot vaboli: savelciet pirkstus dūrē, izpletiet rādītājpirkstiņus un mazos pirkstus

Vingrinājums, lai noteiktu skaņu vietu attēlu nosaukumos: automašīna, nazis, vabole,

Kārtības skaņu analīzes izstrāde
- Kāda ir skaņa? UN"vārdos: naži, krūze,
čūskas
- Kas ir skaņa “_” Sh _" vārdos: varde, soma, troksnis

Studenti parāda atbildi, izmantojot audio lineālus.

Vingrinājums roku smalko motoriku attīstīšanai

Pavāri
- Mīcījām mīklu, mīcām mīklu: prasīja visu kārtīgi izmīcīt, bet, lai cik mīcītu un lai cik mīcītu, atkal un atkal sanāk kunkuļi.

Nosakiet skaņu skaitu vārdos
- Uzlieciet uz kreisās plaukstas tik daudz zirņu, cik vārdos ir skaņas: bumba, siltums, zirņi,

Uzlieciet uz labās plaukstas tik daudz zirņu, cik vārdos ir skaņas:

Skolēni ieliek rokas traukos ar zirņiem, mīcot mīklu veic kustības imitējot roku darbu un izrunā tekstu.

Mīklas minēšana. Vārdu diagrammas izkārtojums
Čūska rāpās augšā pa koku,
Viņa izglāba koku ar sevi:
Kad vēji pūta,
Viņa sasildīja koku.
(šalle)

Studenti, izmantojot skaņas zīmes, izklāj vārda diagrammu

Fizminutka
Kājas, kājas (Rādīt kājas pa vienai)

Kur tu biji?
Mēs devāmies uz mežu pēc malkas! (Plūdi pa labi un pa kreisi)
Pildspalvas, pildspalvas, kur tu biji? (Pagriezieties un parādiet rokas)
Mēs mežā skaldām malku. (Roku kustības - “Kokas skaldītājs”)
Oho, vau, vau, vau!

Spēle "Uzmini, kur ir burti?"
Slaidā ir viena burta “I” attēls, pārējie burti ir pārklāti ar priekšmetiem. Bērniem tiek dots uzdevums, izmantojot mājienu, uzminēt, kur atrodas dotie burti.
- burts “_ UN _" atrodas virs burta "I" un pa labi no tā. Atrodiet burtu Z
- Burts "__" Sh __" atrodas zem burta "I" un pa kreisi no tā. Pastāsti man, aiz kāda objekta ir paslēpts burts “SH”?

Izlasiet iegūtās zilbes. ZHI, SHI rakstīšanas noteikumu konsolidācija

Skolēni nosauc objektu, aiz kura, viņuprāt, slēpjas dotais burts.

Spēle "Nekļūdieties"
Slaidā ir vārdi, kuros trūkst burtu. Skolēni tiek lūgti nosaukt trūkstošo burtu. Nosauciet to vienā vārdā.

Vārdi:
...ilet, ...uba, var...ki, ...orty, pi...ama, ruba...ka

Vārdu kopēšana piezīmju grāmatiņā

Apkopojot stundu
Ko jūs iemācījāties klasē?
Kurš uzdevums tev patika visvairāk?

Maskavas valsts budžeta izglītības iestāde

kompensācijas bērnudārzs Nr.1472

CENTRĀLĀ RAJONA IZGLĪTĪBAS NODAĻA

MASKAVAS PILSĒTAS IZGLĪTĪBAS DEPARTAMENTS

Abstrakts

atvērtā individuālā logopēdija

nodarbības, lai attīstītu runas izrunas pusi

Nodarbības tēma: Skaņu diferenciācija[f], [w].

Skolotājs – logopēds: Galuškina M.V.

Maskava, 2011

Temats: Skaņu diferenciācija[f], [w]

Mērķis: Skaņu [zh] un [sh] diferencēšana, artikulācijas aparāta sagatavošana skaņas reproducēšanai [r]

Uzdevumi:

Izglītības:

  1. Uzziniet, kā atšķirt skaņas [zh] un[w] vārdos un teikumos;

2) Attīstīt fonēmisko uztveri: spēju pēc auss atšķirt vārdus ar skaņām [zh] un[w] ;

3) Uzlabot prasmi pareizi izrunāt vienas, divu un trīs zilbju vārdus ar vienu līdzskaņu komplektu;

4) Attīstīt vārdu zilbiskās analīzes prasmi;

Koriģējošs

1) Attīstīt un aktivizēt artikulācijas aparāta motoriku;

2) Attīstīt roku smalko motoriku;

3) Attīstīt vizuālo uztveri, atmiņu, uzmanību, domāšanu.

Izglītojoši:

1) Ievērojiet uzvedības noteikumus klasē;

2) Izkopt gādīgu attieksmi pret izdales materiāliem.

Aprīkojums:

objektu attēli skaņu atšķiršanai[g] un [w] vārdos un teikumos;

priekšmetu attēli vārdu zilbiskajai analīzei; liels spogulis.

Runas materiāls:

1. Vairāki vārdi fonēmiskās apziņas attīstībai, skaņu [zh] un [sh] diferencēšana pēc auss:

Ripa, žurnāls, gailis, mops, alkatība, āda, lampa, žirafe, gulta, nožēlojama, dzeltena, krūze, dzērve, draudzīga, skola, citrons, ēsma, kamene, lietus, kauss.

2. Vārdi skaņu [zh] un [sh] atšķiršanaiun strādāt pie zilbēm
vārdu struktūra
:

vēderi, vēders, ausis, palīdzība, sniega pika;

zīles, cepure, maijpuķītes, rožu gurni;

spilvens, mašīna, šķēres, skapis;

sniegpulkstenīte, vabole, jaka, zirgs.

3. Ieteikumi skaņu [zh] un [sh] atšķiršanai:

Grozā ir ķirši. Žeņa brauc ar automašīnu.

Natašai ir garšīgas kazenes.Mūsu slēpes ir labas.

Žannai ir liels karogs.

Miša un Maša ēd baklažānus.

4. Vārdi zilbju analīzei:

duša, veste, soma, slēpes, kažoks, spainis, ķivere, cepure.

Plāns - kontūra

Laika organizēšana(pozitīvas motivācijas radīšana darbībai).

Logopēds uzdod mīklas.

Es to noķēru uz zieda

Viņš to cieši turēja rokā.

Viņš bumbo: "Es pajautāšu bez rokām,

Es neesmu no dzelzs, es esmu… (BEETLE)”

Pareizi, tā ir vabole, ar kādu skaņu sākas vārds vabole? ...Tieši tā, ar skaņu [zh].

Klausieties citu mīklu:

Durvis klusi atvērās,

Un ienāca ūsains zvērs.

Sēdēja pie plīts, saldi šķielēdams

Un viņš nomazgājās ar savu pelēko ķepu.

Kas tas ir? kat. Kādu skaņu es izceļu vārdā ko w ka? Tieši tā, skaņa [w].

Kā jūs domājat, ar kādām skaņām mēs šodien spēlēsim?

Jā, mēs spēlēsim ar skaņām [w] un [w].

Artikulācijas precizēšana. Skaņu salīdzinošās īpašības [w] un [g].

Logopēds. Izveidosim skaņu [w] un tagad [zh].

Kā jūs domājat, ka šīs skaņas ir līdzīgas?

Pareizi, izrunājot šīs skaņas, lūpas ir izstieptas uz priekšu un noapaļotas, ir attālums starp augšējiem un apakšējiem zobiem, platais mēles gals tiek “saspiests” aiz augšējiem zobiem, mēles sānu malas ir cieši nospiestas. uz augšējiem zobiem.

Logopēds. Kāda ir atšķirība? Uzliksim plaukstu uz kakla un atkārtosim šīs skaņas.

Kad mēs izrunājam skaņu [w] - kakls klusē, un, kad skaņa [zh] - tas trīc.

Labā meitene, tu un es salīdzinājām skaņas, un tagad nedaudz izstiepsim pirkstus un spēlēsim ar tevi spēli “Kaķis”.

Pirkstu vingrošana "Kaķis"

Paskatieties uz kaķi maigi, atraisot nagus, (Bērns sažņaudz un atvelk dūres)

Un viņa tos klusi saspiež, tik ļoti biedē peli.

Kaķis staigā tik klusi, ka jūs pat nedzirdat čīkstēšanu (pirksti pārmaiņus "sveicina")

Tikai pele nežāvājas, tā acumirklī aizbēg no kaķa. (Pirsti atlec viens no otra)

Labi darīts, mūsu pirksti ir smagi strādājuši, un tagad smagi strādās mūsu mēle.

Artikulācijas vingrošana:

"Sēne" "Zirgs", "Akordeons", "Motors".

Logopēda vizuālā kontrole, liela spoguļa izmantošana, bērns veic vingrinājumus, kuru mērķis ir sagatavot artikulācijas orgānus skaņas [r] izrunāšanai. Logopēds sniedz bērnam ieteikumus.

“Sēne” - jums jāsmaida, jāparāda zobi, jāpiesūc platā mēle līdz mutes jumtam, jāatver mute pēc iespējas plašāk, lai “sēnītes” kāja izstieptos. "Zirgs" - veiciet "sēnīšu" vingrinājumu, atveriet muti pēc iespējas vairāk, nepaceļot mēli no mutes jumta. Pēc tam noklikšķiniet uz mēles. "Akordeons" - veiciet "sēnīšu" vingrinājumu, atveriet muti pēc iespējas vairāk, nepaceļot mēli no aukslējām, pēc tam aizveriet to. “Motors” - logopēds lūdz bērnam smaidīt, plaši atvērt muti un piesit mēles galu aiz augšējiem zobiem, skaļi, pēkšņi, atkārtoti izrunājot, nenolaižot mēles galu: ddddddd.

Spēle "Noķer skaņu"

Mūsu mēle paveica lielisku darbu. Tagad paskaties, kas man ir. Kaķis un vabole. Paņemiet vaboli labajā rokā un kaķi kreisajā. Es izrunāšu vārdus ar skaņām[w] un [f].

Ja es pateikšu vārdu ar skaņu [w], jūs pacelsiet un nolaidīsiet attēlu ar kaķi, un, ja es pateikšu vārdu ar skaņu [z], ko jūs darīsit? Jā, jūs pacelsit un nolaidīsit attēlu ar skaņu [g]. Tātad, sāksim:

"Ripa, žurnāls, gailis, mops, mantkārība, āda, lampa, žirafe, gulta, nožēlojama, dzeltena, krūze, dzērve, draudzīga, skola, citrons, ēsma, kamene, lietus, kauss."

Labi darīts, jūs labi paveicāt uzdevumu, uztvērāt visus vārdus ar skaņām[w] un [f].

Spēle "Pievienojiet vārdu"

Klausieties mani uzmanīgi. Tagad es jums lasīšu īsus dzejoļus. Es sākšu teikumu, un jūs to pabeidzat, pievienojot vārdu, kas atbilst.

Un Aibolits skrien pie nīlzirgiem,

Un uzsit viņiem... (vēderi).

K. Čukovskis

Slinks sarkans kaķis

Es apgūlos... (vēders).

Un viņš runāja ar čūskām, zaķi plivināja ... (ausis)

Vabole nokrita un nevarēja piecelties,

Viņš gaida kādu... (lai viņam palīdzētu).

S. Maršaks

Kā uz plāna ledus nokrita baltums... (sniega bumba)

Pieķeršanās aizmugurējai riepai

Lācis brauc... (mašīna).

Labi darīts, jūs pareizi pievienojāt dzejolim visus vārdus.

Spēle "Ceturtais ritenis"

Tagad spēlēsim ar jums spēli "Ceturtais ritenis"

Jūsu priekšā ir četras bildes, šo bilžu nosaukumos ir paslēptas skaņas, viena no bildēm ir ekstra. Katrai bildei jānosauc nosaukums, jāatrod papildu un jāpasaka, kāpēc tā ir papildus.

Tātad, sāksim:

Bildes: sniegpulkstenīte, vabole, jaka, zirgs. Kurš attēls ir dīvains, un kāpēc?

Vai vārda zirgs [sh] skaņa ir vārda sākumā, vidū vai beigās?

Bildes: zīles, cepure, maijpuķītes, rožu gurni. Kurš attēls ir dīvains, un kāpēc?

Vai vārda ozolzīles [zh] skaņa ir vārda sākumā, vidū vai beigās?

Bildes: spilvens, mašīna, šķēres, skapis. Kurš attēls ir dīvains, un kāpēc?

Vai vārda šķērēs skaņa [zh] ir vārda sākumā, vidū vai beigās?

Viņa labi izpildīja uzdevumu un atrada visus nevajadzīgos priekšmetus.

Spēle "Pabeidz teikumu"

Es sākšu teikt teikumu, un jūs to pabeigsit ar attēlu palīdzību, ko es jums parādīšu.

Grozā... ķirši. Atkārtojiet visu iznākušo teikumu. Pa labi.

Žeņa brauc...mašīnu.Atkārtojiet visu teikumu.

Natašai ir garšīgas... kazenes.Atkārtojiet visu teikumu.

Mūsu slēpes ir labas.Atkārtojiet visu teikumu.

Žannai ir liels... karogs.Atkārtojiet visu teikumu.

Miša un Maša ēd...baklažānu. Atkārtojiet visu teikumu.

Gudra meitene, viņa pabeidza un pareizi atkārtoja visus teikumus.

Spēle "Sadalīt vārdus zilbēs"

Paskaties - tas ir kaķis, tas ir vabole. Logopēds noliek bildes uz galda. Noteiksim, cik zilbju ir vārdā kaķis, cik zilbju ir vārdā vabole. Tieši tā, vārdam kaķis ir divas zilbes, un vārdam vabole ir viena zilbe. Tagad es jums parādīšu attēlus. Jums jāapskata attēls, jānosauc tas un jānosaka, cik zilbju ir vārdam. Ja vārdam ir viena zilbe, tad bildi liksiet pie vaboles, un ja ir divas zilbes, kur liks bildi? Tieši tā, blakus kaķim.

Pamēģināsim.

Duša. Cik zilbju ir vārdam dvēsele? Kur tu liksi bildi? utt.

Vārdi dalīšanai zilbēs: duša, veste, soma, slēpes, kažoks, kauss, ķivere, cepure.

Gudra meitene, viņa visus vārdus pareizi sadalīja zilbēs un pareizi sakārtoja, ar divām zilbēm pie kaķa, ar vienu zilbi pie vaboles.

Apkopojot stundu

Ar kādām skaņām mēs šodien spēlējāmies? Kā tie ir līdzīgi un kā tie atšķiras?

Ko tu šodien darīji klasē? Kādas spēles spēlēji?

Veido vārdus ar skaņu[w], ar skaņu [w].


Jaunākie materiāli sadaļā:

Elektriskās shēmas bez maksas
Elektriskās shēmas bez maksas

Iedomājieties sērkociņu, kas pēc sitiena uz kastes uzliesmo, bet neiedegas. Kāds labums no tāda mača? Tas noderēs teātra...

Kā ražot ūdeņradi no ūdens Ūdeņraža iegūšana no alumīnija ar elektrolīzes palīdzību
Kā ražot ūdeņradi no ūdens Ūdeņraža iegūšana no alumīnija ar elektrolīzes palīdzību

"Ūdeņradis tiek ģenerēts tikai tad, kad tas ir nepieciešams, tāpēc jūs varat ražot tikai tik daudz, cik jums nepieciešams," universitātē skaidroja Vudalls...

Mākslīgā gravitācija zinātniskajā fantāzē Meklējam patiesību
Mākslīgā gravitācija zinātniskajā fantāzē Meklējam patiesību

Problēmas ar vestibulāro sistēmu nav vienīgās ilgstošas ​​mikrogravitācijas iedarbības sekas. Astronauti, kas pavada...