Burtu apgūšana darbībā!: Burts X - aktivitāte. Nodarbība "Skaņas"

Mērķis: Lai stiprinātu skolēnu izpratni par skaņām [X] un [X`], iepazīstiniet viņus ar burtu “X”.

Izglītojoši.

  • Stiprināt skolēnu spēju sniegt salīdzinošu aprakstu par skaņām X, Xh.

Izglītojoši:

  • Stiprināt bērnu spēju atšķirt X, X skaņas vārdos un teikumos;
  • Attīstīt rupjo, smalko un artikulācijas motoriku;
  • Attīstīt garīgo aktivitāti;
  • Attīstīt fonēmisko izpratni;
  • Attīstīt prasmi veikt divu zilbju vārdu fonētisko analīzi (izmantojot vārdu piemērus ar skaņām [X] un [X`]).

Izglītojoši

  • Veicināt pozitīvu attieksmi pret nodarbībām bērnos;
  • Izkopt bērnu uzvedības kultūru frontālās klasēs.

Aprīkojums: dators, projektors, lielrūtiņu klades, vienkārši un krāsaini (zili, sarkani, zaļi) zīmuļi katram bērnam.

Nodarbības plāns

1. Organizatoriskais moments. (2 slaidi.)

Puiši, katru rītu, ienākot grupā, jūs sasveicinieties ar tajā esošajiem bērniem un pieaugušajiem. Un es iesaku jums pasveicināt savu ķermeni.

Komunikatīvas spēles “Sveiki” vadīšana

Sveikas, palmas! (Izstiepiet rokas, pagrieziet plaukstas uz augšu un uz leju.)

Klap-plak-plak! (3 aplaudē rokas.)

Sveikas kājas! ("Pavasaris.")

Top-top-top! (Viņi mētājas ar kājām.)

Sveiki vaigi! (Noglāstiet viņu vaigus ar plaukstām.)

Pūk-būk-būk! (3 reizes viegli paglaudiet vaigus.)

Apaļīgi vaigi! (Apļveida kustības ar dūrēm uz vaigiem.)

Pūk-būk-būk! (viegli sitiet ar dūrēm pa vaigiem 3 reizes.)

Sveiki sūkļi! (Viņi krata galvu pa kreisi un pa labi.)

Smack-smack-smack! (3 reizes uzsit lūpām.)

Sveiki, zobi! (Viņi krata galvu pa kreisi un pa labi.)

Spied-klikšķ-klikšķ! (Noklikšķiniet uz viņu zobiem 3 reizes.)

Sveiki, sveiki, mēle! (Noliec viņu galvu uz priekšu 3 reizes.)

Čok-čok-čok! (Noklikšķiniet uz mēles 3 reizes.)

2. Tēmas ziņojums. (3 slaidi.)

– Šodien pie mums ciemos ieradās viltīgais kāmis Homa. Ja nosaucat, ar kādām skaņām sākas vārdi viltīgs un kāmis, uzzināsiet, kādas skaņas aicina atcerēties mūsu viesis.

- Pa labi! Labi padarīts! Šodien atcerēsimies skaņas [X] un [X`], kā arī iepazīsimies ar burtu “X”, kas rakstveidā apzīmē šīs skaņas.

3. Skaņu akustiski-artikulācijas attēls. (4 slaidi.)

Kāda skaņa ir dzirdama X vai X, kad mēs smejamies: Ha-ha-ha? (X.) Hee hee hee? (Huh.).

Skolēni izrunā skaņas korī un individuāli un sniedz savas īpašības.

Skaņa X ir līdzskaņa, cieta (apzīmēta ar zilu mikroshēmu), blāvi.

Skaņa Хь ir līdzskaņa, mīksta (apzīmēta ar zaļu čipu), blāvi.

– Abas šīs skaņas ir apzīmētas ar vienu burtu. Paskaties, kā tas izskatās, un pastāsti, kā izskatās šī vēstule?

– Tagad atvērsim kopiju grāmatu un pabeigsim visus uzdevumus jaunā lapā. (Darbs grāmatu grāmatās: ēnojums, burta X rakstīšana lodziņos.)

4. Spēles vingrinājums “Izkārto attēlus”. (5 slaidi.)(Fonēmiskās dzirdes attīstība.) - Homa apmeklē meža skolu, kur viņam jāveic daudzi uzdevumi.

Ar dažām no tām viņš vienkārši nevar tikt galā. Khoma lūdz jūs viņam palīdzēt. Nu, palīdzēsim? Khoma atnesa sev līdzi bildes un lūdz tās ievietot mapēs. Zilajā mapē jāliek attēli, kuru nosaukumos ir cietais līdzskaņs X, un zaļajā mapē jāliek attēli, kuru nosaukumos ir maiga X skaņa. (Bildes – būda, rieksti, sesks, gaiļi, muša.)

– Labi darīts, viņi palīdzēja Khomai tikt galā ar uzdevumu.

5. Fiziskās audzināšanas stunda “Kāmis”. (6 slaidi.)

– Mūsu draugs aicina piecelties un nedaudz izstaipīties.

Khoma, homa, kāmis, svītrains sāns (ar rokām berzējot sānus)

Khoma ceļas agri, (izstiepties)

mazgā vaigus (berzē vaigus ar rokām)

berzē ķepas (roku mazgāšanas kustības)

Khoma slauka būdu (slauka ar iedomātām slotām)

un iziet vingrot (maršē)

Viens (rokas uz priekšu)

divi (rokas uz augšu)

trīs (rokas uz sāniem)

četri, pieci (kratot roku)

Kāmis vēlas kļūt stiprs (rokas saliektas pie pleciem, rokas savilktas dūrēs, roku muskuļi saspringti, kā spēkavīriem).

6. Vārdu spēle “Atrodi papildu vārdu”. (7 slaidi.)

– Khoma vēlas pārbaudīt, kā jūsu ausis dzird, un iesaka spēlēt spēli 4. nepārspēja.

(Skolotājs atveido 4 vārdus, un bērni identificē papildu vārdus.)

Būda, staigāt, ottoman, mākslinieks;

Sarežģīti, pie velna, asti, ķīmija;

Virtuve, petarde, dzeja, Auksts.

- Labi padarīts! Tavas ausis visu labi dzird!

7. Vārdu hek un homa skaņas analīze. (8-9 slaids.)

- Uzmini mīklu.

Dzīvo bez gaisa

Auksts kā ledus

Viņš negrib dzert, bet dzer.

Bruņas spīd, bet nezvana

Un viss klusē, klusē.

Pareizi, tā ir zivs. Mūsu draugs Khoma draudzējas ar zivi vārdā Heks. Viņš lūdz jūs palīdzēt viņam uzrakstīt drauga vārda skaņu diagrammu. Palīdzēsim? Pēc tam atveriet kvadrātveida piezīmju grāmatiņas.

(Skolēni nosaka skaņu skaitu vārdā un uzzīmē 3 šūnu garu joslu. Pēc tam katru skaņu nosauc, piešķir tai raksturlielumu un norāda burtnīcā ar atbilstošo krāsaino apli.)

Labi, puiši, jūs palīdzējāt mūsu viesim. Bet kāpēc viņš bija skumjš? Viņš droši vien vēlas uzrakstīt savu vārdu, bet nevar. Vai palīdzēsim Khomkai?

(Skolēni nosaka skaņu skaitu vārdā un uzzīmē 4 šūnu garu joslu. Khoma vārdus sadaliet zilbēs un sadaliet joslu divās daļās. Pēc tam nosauciet katru skaņu, piešķiriet tai raksturlielumu un atzīmējiet to piezīmju grāmatiņā ar atbilstošo. krāsains aplis zem diagrammas bērni uzraksta vārdu ar vienkāršu zīmuli Khoma. Skolotājs paskaidro skolēniem, ka vārdi ir rakstīti ar lielo burtu.)

Iesaku piezvanīt mūsu viesim un parādīt, cik skaisti mēs uzrakstījām viņa vārdu. Teiksim viņa vārdu, akcentējot patskaņu skaņu otrajā zilbē, t.i. liksim uzsvaru. - HomA. Kaut kā tas neder, kas nozīmē, ka mēs esam nepareizi ievietojuši uzsvaru. Mēģināsim ar balsi izcelt patskaņi pirmajā zilbē. - Homa. Un šeit ir mūsu draugs. Tātad uzsvaru likām pareizi. Labi padarīts!

8. Nodarbības kopsavilkums. (10 slaidi.)

Pastāsti man, kādas skaņas mēs šodien atcerējāmies? (Skaņas raksturlielumu atkārtošanās). Atcerieties klasē dzirdētos vārdus ar skaņām X un Xh.

Nodarbības mērķi:

  • skolēnu iepazīstināšana ar jaunu burtu: drukāts, mazais, lielais;
  • iemācīt bērniem lasīt un rakstīt vārdus ar burtu “X”, spēju klausīties koncentrēti un jēgpilni runāt;
  • fonēmiskās dzirdes, domāšanas, lingvistiskās izjūtas, uzmanības, runas attīstība;
  • audzinot gādīgu attieksmi pret maizi un pret strādājošiem cilvēkiem.

Aprīkojums: ratiņu modeļi ar pētīto burtu kartītēm un burtu “X”, sakāmvārdi, mīklas.

Nodarbību laikā

1. Izpētītā materiāla atkārtošana

U.:Šodien dosimies ceļojumā. Uzminiet, kas būs mūsu vilciena pasažieri. Priekš šī …

*Pabeidz teikumus

"Mēs rakstām un redzam..." ( Vēstules)
"Mēs dzirdam un izrunājam..." ( Skaņas)

U.: Pasažieri ir patskaņu un līdzskaņu burti.

*Semantiskā grupēšana

U.: Mūsu vilcienā ir dažādu krāsu vagoni.

– Kādus skaņu burtus liksim sarkanajos ratos divos plauktos? ( Patskaņu skaņu burti)

Uz galda:

U.: Skaļākie pasažieri dzīvo blakus vagonā. Nosauciet tos

U.: Kuru skaņas burtu izņemsim atsevišķi? ( Y)

-Pamatojiet savu atbildi. (Burts ir izteikta nepāra mīksta skaņa, pārējie ir savienoti pārī pēc cietības un maiguma).

U.: Izdaliet atlikušos burtus.

D.: Tie ir pārī savienotu balsu un bezbalsīgu skaņu burti.

D.: Automašīnas apakšējā plauktā ir bezbalsīgo skaņu burti [ш], [ш`], [ч`], bet augšējā plauktā ir izteiktas nesapārotas stingras skaņas burti.

U.: Mūsu pēdējais vagons ir bez pasažiera. Tur ir drukāta vēstule, ar kuru šodien iepazīsimies.

2. Iepazīstinām ar jaunu burtu

*Burtu modelēšana

U.: Salieciet burtu no elementiem

Students ir pie tāfeles, pārējie ir pie sava galda.


U.: Paskaties uz alfabētu un pasaki, kā sauc burtu? ("HA")

3. Mazā burta rakstīšana mašīnrakstīšanas burtnīcā

4. Iepazīstinām ar mazo burtu rakstīšanu

U.: Paskaties uz plakātu. No kādiem elementiem sastāv burts "HA"?

D.: No diviem pusovāliem.

*Vēstules rakstīšanas uz tāfeles demonstrēšana.

*Vēstule gaisā.

* Skolēni savās burtnīcās ieraksta burtu “X”.

U.: Izvēlieties skaistāko burtu. Mēģiniet rakstīt skaisti, glīti un pareizi un visas pārējās ikonas.

5. Iepazīstieties ar skaņām [x] un [x`]

U.: Padomājiet, cik un kādas skaņas var attēlot burts X? Lai to izdarītu, atlasiet vārdus ar šo burtu. ( Crunch, šaujampulveris, viltīgs, trausls utt.)

* Skaņas īpašības

D.:[x] – līdzskaņs, kurls, ciets, [x`] – līdzskaņs, kurls, mīksts.

*Vārdu rakstīšana piezīmju grāmatiņā

*Fiziskā treniņa minūte

U.: Es nosaukšu vārdus. Ja dzirdat skaņu [X], jūs pietupāties, ja izrunājat skaņu [X`], jūs piecelties un izstaipāties uz pirkstgaliem.

Vārdi: mākslinieks, vājš, koris, gribas, viltīgs, apiņi, heks, labs.

6. Mācīšanās lasīt zilbes

(Uz augšējiem patskaņiem A, O, U, Y, E tiek uzklāta kartīte ar drukātu burtu “X”. Ir lietderīgi lietot vārdu “vilciena vagons”.)

D.: Stingri, patskaņi tuvumā, firmu komandu komandieri.

(Apakšējās rindas patskaņiem tiek pievienota kartīte ar burtu “X”.)

U.: Kā mēs lasām pirmo līdzskaņu šajās zilbēs? ( HY, HY, HY, HY, HY)

D.: Mēs to izrunājam maigi.

U.: Mēs godājam zilbes.

7. Vārdu krājuma darbs

U.: Kādās grupās vārdus var iedalīt?

D.: Vārdiem, kas nosauc objektus: kraukšķēšana, šaujampulveris un vārdiem - objektu pazīmes: trausls, viltīgs.

*Darbs pie mīklas

Mesheno,
Kvašeno,
Valeno,
Nolikts uz galda. ( Maize)

– Kādu skaņu mēs dzirdam beigās?

D.: Mēs dzirdam skaņu [p].

U.: Jums taisnība, ir apdullinoša skaņa.

– Ar kādu burtu apzīmējam skaņu? Lai to izdarītu, vārdam “maize” atlasiet vārdus ar tādu pašu sakni.

*Slēpts mājiens

U.: Mīļi piezvanīsim... ( maize)

– Priekšmets, kurā glabā maizi... ( maizes kaste)

– Maizes ražošanas uzņēmums... ( maizes ceptuve utt.)

- Ierakstīsim šo vārdu piezīmju grāmatiņā. Uzsvērsim vietu - vāja pozīcija līdzskaņam.

8. Skaņas raksta korelācija ar vārdu

Uz galda:

U.: Padomājiet par to, kura diagramma atbilst vārdam "maize"?

D.: Vārds “maize” attiecas uz 2. shēmu, jo [X] ir līdzskaņs, ciets; [L`] - līdzskaņs, mīksts, jo burts “E” mīkstina. Nākamā skaņa [E] ir patskaņis. Pēdējā skaņa [P] ir līdzskaņa, cieta.

9. Priekšlikuma sastādīšana diagrammai

U.: Labi darīts, tagad diagrammai izvēlieties teikumu:

D.: Uz galda guļ svaiga maize.

- Mamma ielika maizi maizes tvertnē.

*Vēstule ar komentāriem

U.: Ierakstīsim 1 teikumu piezīmju grāmatiņā.

10. Stāsta sastādīšana, izmantojot atslēgas vārdus

U.: Stāstā, kuru veidosit, ir šādi vārdi:

LAUKUMS, AUSIS, MAIZE, MILZĪCES, BARANKA, INGVERU LAIKAS

– Izstrādājiet savus stāstus, strādājot pāros.

*Sakāmvārdu izlase tekstam

(skan bērnu stāsti)

U.: Kāds sakāmvārds ir piemērots jūsu stāstiem?

D.:"Maize ir visa galva."

11. Rezumējot

*Spēle "Vai tu tici"

U.: Vai jūs uzskatāt, ka burts "X" ir patskaņa skaņas burts?

D.:Šis ir līdzskaņu skaņu burts.

U.: Pierādi.

U.: Vai jūs uzskatāt, ka burts ir bezbalsīgu skaņu ikona?

D.:Šis ir bezbalsīgo skaņu [x] un [x`] burts.

U.: Kāpēc?

D.: Kad mēs to izrunājam, kakls nedreb.

*Atsauksmes

U.: Kas jums likās interesants nodarbībā? Kad bija grūti?

*Skolēnu aktivitāšu novērtējums.

“Skaņas [x], [x′]. Burts X."

Mērķis: veidot pareizu skaņu [х], [х′] izrunu zilbēs, vārdos, frāzēs, atšķirt tās pēc auss un izrunā no citām skaņām.

Uzdevumi:

    Attīstīt fonēmisko izpratni; iemācīt bērniem pareizi izrunāt skaņas [х], [х′] runā, atšķirot tās no citām krievu valodas skaņām.

    Nosakiet skaņas [х], [х′] vārda sākumā, vidū un beigās.

    Iepazīstiniet ar vēstuliX , veido vārdus no burtiem.

    Attīstīt uzmanību, atmiņu, domāšanu, motoriskās prasmes.

Laika organizēšana

Psihovingrošana

- Iedomājieties, kā veca vecmāmiņa kāpj pa kāpnēm, viņai ir grūti, viņa vaid: "Ak, ak, ak!" Jūs viņai palīdzējāt un pastāstījāt par to savai mammai. Mamma bija sajūsmā: "Ah, ah, ah!" Svētkos jūs dejojāt: "Eh, eh, eh!" Un galīgi noguris: "Vau, vau, vau!"

Ziņo par nodarbības tēmu.

Izstādīta rotaļlieta Cūciņa, lielībnieks.

- Šodien mūsu viesis ir Khrjuša. Šī cūciņa ir tik lielībniece! Viņš apgalvo, ka zina visu par visiem.

Cūciņa, vai tu zini, ar kādu skaņu sākas tavs vārds? (no skaņas [k]). Vai tu viņam piekrīti?

- Kāda bija pirmā skaņa, ko dzirdējāt vārdos “Cūciņa, lielībnieks”? (Skaņa [x]).

Šodien klausīsimies un izrunāsim skaņu [x] un [x′]. Skaņa [x′] ir skaņas [x] brālis. Tie ir ļoti līdzīgi un tajā pašā laikā atšķirīgi. Šodien mēs iemācīsimies tos atšķirt.

Skaņas īpašības.

Raksturlielumi: [x] - līdzskaņi (mēle rada barjeru gaisam), bezbalsīgs, var būt ciets vai mīksts un norādīts zilā un zaļā krāsā (uz tāfeles ir novietots burts “X” un tā skaņas apzīmējumi).

Fonēmiskās apziņas attīstība.

- Mācīsim Cūciņam atšķirt skaņu [x] no citām skaņām, spēlēsim spēli “Noķer skaņu”.

X, P, M, X, K, R, T, X, L, T, K, X

Ha, ho, pu, ky, hy, ta, pa, ha, ah, om, ak, ap, et, eh

Maize, piens, klaips, sūnas, vārpa, pīle, zivis, astes, mākoņi, trauki, stumbrs.

Spēle "Pievienojiet skaņu", kas tika pazaudēta no vārdiem.

Petu..., pasta..., lopu..., goro..., rest..., zap..., shoro..., mo..., sme..., str....

Spēle “Aizstāt pirmo skaņu” vārdā ar skaņu [x].

Salāti ir halāts, izsalkums ir auksts, metiens ir koris, gads ir progress, izgāztuve ir slavēšana, buzz ir zaudēt svaru, Gļebs ir maize.

Sakot "X" vārdos.

- Cūciņa vēlas jums pateikt mīklas. Viņš saka, ka atbildēs ir skaņa "X". Pārbaudīsim?

Mīksts, smaržīgs, garšīgs svaigs, ar kraukšķīgu garoziņu (MAIZE).

- Kur vārda vietā ir dzirdama skaņa [x]?

Ar sarkanu cekuli tas knābj graudus un skaļi dzied. (GAILIS).

Raibais ķeksītis ķer vardes, vazājas un paklūp. (PĪLE)

Mazs, melns, lido pa istabu, skaļi zum. (LIDOT).

- Kura bilde te trūkst? (pīle)

- Nosauksim šos attēlus, kurš no tiem ir dīvainākais? Kāpēc?

Saulespuķe, pušķis, halāts, mušmire.

Mākslinieks, krekeri, šķīvis, ledusskapis.

- Un tagad mēs labosim vārdus, kurus Cūciņa nemācēja pareizi izrunāt.

Muta sēž uz stikla. (Nē, lidot). Attēlu zīmējis gleznotājs. (Mākslinieks). Šeit ir safars. (cukurs). Zilonim ir fobots. (stumbrs).

- Mūsu cūciņai ir draugs kāmis Khomka. Veiksim dažus vingrinājumus ar viņu.

Fiziskie vingrinājumi.

Āmurs - kāmis, kāmis, svītrains sāns.
Kāmis agri ceļas, mazgā vaigus, berzē kaklu.
Khomka izslauka būdu un iziet vingrot.
Viens divi trīs četri pieci!
Khomka vēlas kļūt spēcīga.

Iepazīstinām ar burtu "X".

- Kā izskatās burts "X"?

Burts "X" no pirkstiem: krustojiet kreisās un labās rokas rādītājpirkstus.

Rakstīt to ar irbulīšiem uz galda, kaimiņam uz muguras.

Spēle apakšgrupā “Vārds ir izklīdis”.

Veidosim vārdus no burtiem.

(Skaņas pavadījums - gaudojošs vējš). – Vārdi izjuka. Veidosim vārdus no burtiem. Skatieties, vēstules aizmugurē ir ikona. Savācieties apakšgrupās, pamatojoties uz ikonām, un izdomājiet savus vārdus.

1 apakšgrupa: pūkas. 2 apakšgrupas: sūnas. 3 apakšgrupa: auss. 4.apakšgrupa: Khoma.

Spēle "Dzīvās vēstules" (magnētiski burti uz tāfeles)

Izdomāsim vārdu: auss, būda, atbalss, satvēriens, mušas.

Vingrinājums “Dāvanas cūciņam”.

(Pamatojoties uz attēliem).

- Puiši, dāvināsim Cūciņam dāvanas ar viņa mīļāko skaņu nosaukumos. Piemēram: - Es iedošu Cūciņam ledusskapi, lai viņš tajā var uzglabāt pārtiku. (Bērni veido teikumus)

Nodarbības kopsavilkums.

Priekšmets. Skaņa un burts X.

Mērķis - izveidot skaņas X akustiski-artikulācijas attēlu un korelēt to ar burtu.

Uzdevumi:

    Piefiksējiet pētāmo burtu (a, o, y, m) vizuālo tēlu.

    Iemācieties dzirdēt vārdus ar skaņu X tekstā.

    Ievadiet skaņu X un burtu X.

    Attīstīt atmiņu, vispārējo motoriku un kustību koordināciju.

    Radīt skolēnos interesi par runas skanīgo pusi un vēlmi aktīvi darboties stundā.

    Iemācieties patstāvīgi novērtēt savu darbību rezultātus.

Aprīkojums.

    Krāsainas mājas skaņām (sarkans - patskaņi, zils - līdzskaņi).

    Attēls - skaņas simbols X. Kāmja attēls.

    Smaidiņu čipsi.

    Kastes ar materiālu burtu konstruēšanai.

Nodarbības gaita.

Laika organizēšana.

1. Ievads skaņā X.

Puiši, uzmini mīklu:

Šis mazais dzīvnieciņš
Uzglabā graudus izmantošanai nākotnē.
Viņš piepilda savus vaigus šādi... (raidījums)
Tas padara... (kāmis).

- Iepazīstieties, puiši, šis ir kāmis. Viņa vārds ir Khomka. Kāmis ir labs kāmis, bet dažreiz viņam patīk izrādīties. Viņš apgalvo, ka zina visu. Pārbaudīsim?

Kāmīt, vai zini, ar kādu skaņu sākas vārds kāmis?

Protams, no skaņas A.

Puiši, vai jūs piekrītat Khomkai? Ar kādu skaņu sākas vārds kāmis?

Šodien stundā iepazīstināsim Khomku ar skaņu X un burtu X.

Skolotājs logopēds:

Vova staigāja pa pagalmu. Bija ziema. Vovas rokas bija sasalušas. Viņš novilka cimdus un sāka pūst uz rokām siltu gaisu: x-x-x-x.

Atkārtojiet, kā Vova pūta pa rokām.

Kad mēs izrunājam skaņu [x], mēles aizmugure, dziļi mutē, paceļas līdz aukslējām, un tās gals atrodas aiz apakšējiem zobiem.

Pasaki XXX un mēģini to sajust.

Kas neļauj gaisam iziet no mutes? (Bērni atbild)

Vai patskaņa vai līdzskaņa skaņa ir X?

Pa labi. Kad mēs izrunājam skaņu [x], mēles aizmugure neļauj gaisam brīvi iziet no mutes. Tas nozīmē, ka skaņa [x| - līdzskaņi. Atcerieties!

Puiši, ko jūs uzzinājāt par skaņu X?

2. Vingrinājums "Kas ir uzmanīgs?" Par pareizām atbildēm jūs saņemsiet emocijzīmju mikroshēmas.

Atcerieties vārdi ar skaņu [x, x"], ko jūs sastapsit pasakā.

Kāmja lielībnieks

Reiz dzīvoja lielīgs kāmis. Katru vakaru kalnā pulcējās daudz kāmju, lai

klausieties viņa apbrīnojamos stāstus.

Ticiet vai nē," kāmis iesāka, "un kādu dienu es izraku eju cauri visai zemei ​​un iznācu Āfrikā. Un tur ir tāds aukstums – sliktāks par mūsējo! Tiklīdz es izkāpu, es redzēju ziloni stāvam, grozīdams savu stumbru un ņurdēja. Es viņam teicu: “Kāpēc tu ņurdēji?! Vai esat redzējuši kāmjus, vai kā? Un viņš "oink-oink" un "oink-oink"! Es sadusmojos, satvēru viņu aiz stumbra, labi pagriezu un uzmetu pašā koka galotnē.

Oho! - kāmji apbrīnoja.

Ko, ko tad?! – kāmji unisonā jautāja.

Vēlāk...

Nenokavē! - kāmji lūdzās.

Jauks darbs! - lielībnieks bija aizvainots - Vai jūs domājat, ka ir tik viegli izdomāt kaut ko tādu, ko jūs nekad neesat redzējis? (G. Judins)

3. Fiziskās audzināšanas minūte.(Bērni atdarina visas kāmja kustības.)

Kāmis-kāmis, kāmis, Kāmis slauka būdu

Svītraina muca. Un iziet lādēties.

Khomka agri ceļas, Viens, divi, trīs, četri, pieci!

Viņš mazgā vaigus, Khomka vēlas kļūt stiprs.

Berzē dzemdes kaklu.

Kāda ir vārda būda pirmā skaņa? Vai jūs zināt, kas ir būda? Slovoznajkins jūs iepazīstinās ar šo vārdu.

4. Skaņu korelēšana ar burtiem.

- Iepazīstināsim Khomku ar burtu X.

a) dzejoļa lasīšana un attēla parādīšana

X turpina staigāt, iet, staigāt -

Vai nevarat atrast vietu? (A. Šibajevs)

b) Vēstules pārbaude. No kādiem elementiem tas sastāv un kā tie ir sakārtoti?

c) Burtu konstruēšana no kociņiem.

d) rakstīšana piezīmju grāmatiņā.

e) Burtu parādīšana, izmantojot rokas un pirkstus.

f) Kā izskatās burts X?

5. Vingrinājums “Dzīvie burti”.

Uzziniet, par kādu burtu mēs runājam, un parādiet to.

Draugi sadevās rokās un teica: Paskaties uz stūri

"Tu un es!" Tikmēr vēstule izrādījās... Un jūs redzēsiet vēstuli ...

Burts staigā, iet, iet - tas ir alfabēta sākumā,

Nevar atrast vietu. Tāpēc viņa ir slavena.

Un viņu ir viegli atpazīt -

Vēstule ir no jebkura meža. Viņš izliek kājas plati.

Vēstule izskatās pēc kuces...

6. Spēle “Saki vārdu”

Šī mīkla nav viegla: aplaudē - un konfektes šauj,

Es vienmēr rakstu ar diviem K: Kā lielgabals!

Sitiet ar nūju gan pa bumbu, gan pa ripu, visiem skaidrs: tas ir...

Un mani sauc ... (hokejs). (Clapperboard).

To ir viegli un ātri uzminēt: mūsu virtuvē visu gadu

Mīksts, sulīgs un smaržīgs Ziemassvētku vecītis dzīvo skapī

Viņš ir melns, viņš ir balts,

Un dažreiz tas ir sadedzināts. (maize) (ledusskapis)

7. Nodarbības rezumēšana.

Ar kādu skaņu mēs tikām iepazīstināti?

Ko tu par viņu uzzināji?

Kas mums palīdzēja?

Parādiet burtu X.

Puiši, skaita žetonus, ko saņēmāt par pareizām atbildēm visas nodarbības laikā.

Logopēds aicina bērnus veikt atzīmes sasniegumu līnijās.

Mērķis: iepazīstināt bērnus ar burtu X.

Uzdevumi:

Iemācieties likt uzsvaru uz vārdiem

Attīstīt spēju salīdzināt vārdus, kuriem ir pretēja nozīme

Stiprināt spēju sadalīt vārdus zilbēs un veikt skaņu analīzi.

Nodarbības gaita

I. Jaunā materiāla skaidrojums

1. Iepazīstieties ar skaņām [x], [x"] Klausieties dzejoli.

Sesks bija greizsirdīgs uz savu kaimiņu kāmi:

“Viņam katrā vaigā ir maisiņš!

Un es gribētu, lai man būtu šādi vaigi

Nest graudus uz pieliekamo maisos.”

(Pēc T. Krjukovas)

Par kādiem dzīvniekiem mēs runājam? Ar kādu skaņu sākas vārdi sesks un kāmis? Uzminiet, ar kādu skaņu mēs šodien tiksim iepazīstināti? (Ar skaņām [x], [x"].) Paskatieties uz attēlu. Kurš no dzīvniekiem ir tievs un kurš resns? Kurš ir garš un kurš īss?

2. Darbs ar antonīmiem. Klausieties zīmju vārdus. Saskaņojiet tos

vārdi ar pretēju nozīmi.

garš - ... mazs - ... skābs - ...

balts - ... labs - ... sauss - ...

Nosakiet skaņas [x] vietu vārdos: labs, slikts, sauss, plāns.

3. Iepazīšanās ar burtu X. Uz tāfeles uzrakstiet burtus X, x.

4. Darbs ar Vēstuļu pilsētu, burtu X.

X ir līdzskaņa. Tāpat kā burts M, tas ir nesapārots un dzīvo nepāra ielā. Izgriezt no šķelšanās

ABC un pielīmējiet burtu X savā mājā

5. Rakstisks darbs. Iemācieties lodziņos rakstīt drukātos burtus X, x.

6. Zilbju lasīšana. Skatieties, kā bērni jautri smejas

Pievienosimies viņiem! Lai to izdarītu, izlasiet zilbju rindas.

ha-ha-ha he-he-he

ho-ho-ho hee-hee-hee

Kurās zilbēs līdzskaņa skan stingri?

(Ha, ho.) Kuri no tiem ir mīksti? (He, x un.)

7. Vārdu lasīšana. Sagatavojiet lasāmos vārdus un izlasiet tos.

kažokādas lido sausas

sūnu auss auss

Veiciet vārda kažokādas skaņu analīzi. Ja burts apzīmē patskaņu, pasvītrojiet to sarkanā krāsā

zīmulis, ja cietais līdzskaņs ir zils, ja mīkstais līdzskaņs ir zaļš.

Skolotājam kopā ar bērniem ir skaidri jāizrunā visas vārda skaņas un jāraksturo katra skaņa (teiksim, patskaņa skaņa vai līdzskaņa, cieta līdzskaņa vai mīksta skaņa).

Vārdi lidot, auss un ukha ir sadalīti zilbēs ar vertikālām līnijām. Skolotājs vēlreiz atgādina bērniem, ka katrā zilbē ir jābūt patskaņai, un vērš bērnu uzmanību uz to, ka viens patskanis var veidot visu zilbi (u-ho, u-ha).

8. Iepazīstinām ar jēdzienu “akcents” Šo suni sauc Mukha. Sauksim viņu!

Novietojiet plaukstu zem zoda un sakiet vārdu. Cik zilbju tai ir? Tagad sauciet suni: "Moo-oo-ha." Kuru zilbi jūs izvilkāt ilgāk un izcēlāt savā balsī? (Mans.) Šo zilbi sauc par uzsvērtu. Uz burta tas izceļas ar akcenta zīmi - slīpu līniju virs burta.

Uzsvars vienmēr tiek likts uz patskaņa. Zilbiskajā diagrammā ir atzīmēta arī uzsvērtā zilbe. Nosauciet vārda Fly otro zilbi. (Ha.) To sauc par neuzsvērtu. Tad skolotājs lūdz bērnus izvēlēties citus sunim segvārdus un atrast šajos vārdos uzsvērto zilbi.

II . Fiziskās audzināšanas minūte

Uz garšīgas burkānu gultas. Zaķis veic vingrinājumus. Viņš ieteica mums to darīt kopā
- Tu būsi pirmais, kas skries uz vietas, lai vienmēr varētu ātri noskriet no lapsas. kustības uz tekstu
Un tagad ir laiks griezties apkārt, Lai pārliecinātos: Tev blakus nav vilka, Tas nozīmē, ka vari ēst pusdienas: Pusdienās tevi gaida burkāns, Noliecies, veikli vāc!

es es I. Pētītā materiāla konsolidācija

1. Uzsvērtās zilbes izolēšana. Klausieties vārdus: mamma, vecmāmiņa. Mutiski sadaliet tos zilbēs. Nosauciet katra vārda uzsvērto zilbi.

V I. Nodarbības rezumēšana

Skolotājs nolasa secinājumus un pārbauda, ​​cik pareizi un precīzi bērni apguvuši stundas materiālu.

Izgrieziet izgriezto alfabētu un pielīmējiet burtu X savā mājā.

Iemācieties rakstīt drukātos burtus X, x kvadrātos

Jaunākie materiāli sadaļā:

Gaismas viļņu garumi.  Viļņa garums.  Sarkanā krāsa ir redzamā spektra apakšējā robeža Redzamā starojuma viļņa garuma diapazons metros
Gaismas viļņu garumi. Viļņa garums. Sarkanā krāsa ir redzamā spektra apakšējā robeža Redzamā starojuma viļņa garuma diapazons metros

Atbilst kādam monohromatiskam starojumam. Tādas nokrāsas kā rozā, bēša vai violeta veidojas tikai sajaukšanas rezultātā...

Nikolajs Ņekrasovs - vectēvs: dzejolis
Nikolajs Ņekrasovs - vectēvs: dzejolis

Nikolajs Aleksejevičs Nekrasovs Rakstīšanas gads: 1870 Darba žanrs: dzejolis Galvenie varoņi: zēns Saša un viņa vectēvs decembrists Ļoti īsi galvenais...

Praktisks un grafisks darbs pie zīmēšanas b) Vienkāršas sadaļas
Praktisks un grafisks darbs pie zīmēšanas b) Vienkāršas sadaļas

Rīsi. 99. Uzdevumi grafiskajam darbam Nr.4 3) Vai detaļā ir caurumi? Ja jā, kāda ģeometriskā forma ir caurumam? 4) Atrodi...